Zapalenie przewodu pokarmowego

Opis

Ta choroba jest spowodowana niewłaściwym żywieniem ryb. Jest ona między innymi skutkiem długotrwałego podawania rybom nieurozmaiconego pożywienia. Do stanu zapalnego żołądka lub jelit może dojść w przypadku ciągłego karmienia ryb wazonkowcami lub larwami owadów rodzaju Chironomus, ponieważ zawierają one zbyt duży procent białka. Takie białko jest dla ryb wartościowe, ale jeśli jest podawane nieprzerwanie i nieurozmaicone to staje się szkodliwe. Do zapalenia żołądka dochodzi również w przypadku podawania gatunkom roślinożernym zbyt dużych ilości karmy pochodzenia zwierzęcego. Do podobnych zmian chorobowych u ryb może dojść przy gwałtownej zmianie pokarmu suchego na pokarm wilgotny, np. mięśnie zwierząt. Do zapalenia przewodu pokarmowego może dojść również w przypadku karmienia ryb pokarmem pozyskanym z osadów mułowych zbiorników zanieczyszczonych substancjami trującymi pochodzenia ściekowego.

Objawy

Stan zapalny u ryb możemy rozpoznać w po objawach, takich jak powiększenie przedniej 1/3 części ciała. Zewnętrznym objawem zapalenia żołądka i jelit jest wydalanie niestrawionych resztek pokarmu, które ciągną się w postaci pasemek. Może dojść do zmiany ubarwienia, czyli nienaturalnego pociemnienia lub zblednięcia łusek. Kolejnym objawem jest zaczerwienienie okolic odbytu i krwisty kał zawierający duże ilości śluzu.

Leczenie

Jeśli chcemy uniknąć choroby u ryb, należy im urozmaicać pokarm, który powinien zawierać białka, tłuszcze i węglowodany w odpowiednich proporcjach dla danego gatunku. Należy unikać karmienia ryb zooplanktonem lub zwierzętami dennym, które pochodzą ze zbiorników zanieczyszczonych toksynami. Jeśli już dojdzie do zapalenia przewodu pokarmowego zaleca się od pięciu do dziesięciu dni głodówki dla ryb. Po takiej kuracji należy podawać rybom niewielkie ilości pokarmu żywego, stopniowo zwiększając dawkę. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

2 komentarzy

  1. Łangi:

    ryby spokojnie mogą przeżyć taką głodówkę jeśli tylko choroba jest wczesnie rozpoznana i były obficie karmione.

  2. rejt:

    Ale ryby takiej głodówki mogą nie przeżyć i nie zdechną z powodu choroby tylko głodu!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter