Otłuszczenie narządów wewnętrznych

Opis

Do otłuszczenia narządów wewnętrznych dochodzi w przypadku niewłaściwym składzie pożywienia. Karmy, których składniki nie zostały zbilansowane i zawierają duża ilość węglowodanów, mogą powodować stłuszczenie wątroby. W każdym pokarmie, który jest wilgotny, łatwo mogą rozwijać się grzyby, które tworzą trujące produkty przemiany materii, niszczące nawet w niewielkim stężeniu i w krótkim czasie wątrobę nawet dużych ryb, co objawia się dużym stłuszczeniem. Ichitiopatolodzy zainteresowali się gotowymi, uniwersalnymi, granulowanymi preparatami do karmienia ryb. Stwierdzili, iż często zawierają one nadmiar skrobi, która jest używana w celu wiązania składników karmy. Ten węglowodan jest trawiony w organizmie i staje się źródłem tłuszczów. Przyczyną stłuszczenia wątroby mogą być również choroby, takie jak zapalenie wątroby. Ryby, u których doszło do zniszczenia większej części wątroby umierają. Natomiast przy urozmaiconej, zdrowej, bogatej w witaminy diety i optymalnych warunkach hodowlanych ryby mogą przeżyć zapalenie wątroby, a tkanki wątroby ulęgną regeneracji. Przy zmniejszonej ilości białek wątrobie może doprowadzić do wodnicy, czyli zwiększonej ilości wody w tkankach i jamie ciała.

Objawy

W pierwszych fazach choroby nie ma widocznych zewnętrznych objawów. Ryby normalnie pobierają pokarm, ale z biegiem czasu staja się mniej ruchliwe. U niektórych osobników da się zaobserwować obrzęk podbrzusza. Jeśli ryba przechodzi ostrą wodnicę jej łuski stają się nastroszone, ponieważ dochodzi w nich do nagromadzenia wody. Z powodu otłuszczenia narządów wewnętrznych ryby stają się mniej odporne na zmiany środowiskowe. Niekiedy dochodzi do śnięcia ryb bez jakichkolwiek objawów zewnętrznych.

Leczenie

Zapobiec chorobie można podając odpowiednią karmę, która uwzględnia zapotrzebowanie na składniki pokarmowe danego gatunku oraz zapewnienia możliwości ruchowych w dużych zbiornikach. Nie należy zapominać o ciągłym napowietrzaniu wody, w ten sposób zapewniając odpowiednią przemianę materii u ryb.

1 komentarzy

  1. latający holender:

    u mnie neonki zachorowały na to,zachowywały się normalnie lecz ,zaczeły dzień po dniu wymierac aż zdechły wszystkie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter