Żaglowiec wysoki, żaglowiec z Orinoko, skalar wysoki

Opis

Żaglowiec wysoki, żaglowiec z Orinoko, skalar wysoki - Pterophyllum Altum. Żaglowiec wysoki (skalar wysoki) jest piękną rybką, ale stosunkowo mało dostępną w handlu z powodu trudności w hodowli w porównaniu z pospolitym żaglowcem skalarem (Pterophyllum scalare). Nazywany jest również skalarem olbrzymim lub właściwym. Nie powinno być z nim większych problemów, jednakże trzeba być przygotowanym na to, że może kosztować dość dużo i trudniej ją rozmnożyć. Przed zakupem należy się upewnić czy na pewno mamy do czynienia ze Żaglowcem wysokim, a nie Żaglowcem Leopolda (Pterophyllum leopoldi) czy ww. Pterophyllum scalare. Często stosowana nazwa Altum pochodzi z łaciny, oznacza coś wysokiego i odnosi się do jego wysokiego ciała. Żaglowiec wysoki jest bardziej wymagający niż żaglowiec skalar, ale bez wątpienia warty dodatkowego wysiłku.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Występuje w rzekach Orinoko oraz Rio Negro na terenach Brazylii, Wenezueli i Kolumbii. Utarło się, że żaglowiec wysoki występuje tylko w rzece Orinoko, ale udowodniono, że można go spotkać na większym obszarze.

Długość

Dorasta do około 20cm długości i 30cm wysokości (w akwariach nieco mniejsze).

Odżywianie

Większość dostępnych na rynku pokarmów, ale najlepiej pokarmy żywe lub mrożonki.

Temperatura

Preferują dość wysokie temperatury, dlatego winny być trzymane w temperaturze 25-30°C.

Warunki hodowlane

Wymagają bardzo wysokiego akwarium (co najmniej 75cm), nie musi być ono za to bardzo długie, bo wystarczy 120 cm. Zbiornik powinien być udekorowany rożnego rodzaju korzeniami, kamieniami, które w miarę możliwości powinny dosięgać samej tafli wody. Żaglowce wysokie tolerują nieznacznie kwasowy odczyn (4,5-6,5), ale woda powinna być możliwie miękka. Poziom azotanów powinien być zachowany na niskim poziomie, a woda mieć lekką cyrkulację. Żaglowiec z Orinoko należy do spokojnych rybek, dlatego należy go też trzymać z rybami o podobnym temperamencie, ale nie mogą to być małe rybki, bo mogą stać się dla nich pożywieniem. Nie powinno też się ich trzymać z innymi odmianami skalarów, aby nie dopuścić do tworzenia hybryd.

Rozmnażanie

Żaglowce wysokie nie należą do ryb łatwych do rozmnożenia, gdyż ciężko jest tak naprawdę określić płeć ryby. Rozmnaża się je w podobny sposób co żaglowce skalary. Do rozmnażania trzeba dokupić grupę ryb (8-10 osobników), następnie klimatyzujemy ryby i stosujemy dietę z żywego pokarmu, aż do momentu tarła. Żaglowiec z Orinoko ma większe wymagania w czasie tarła w stosunku do pospolitego skalara. Woda musi być miękka o odczynie lekkim kwasowym. Rodzice zwykle bardziej strzegą narybku oraz lepiej o niego dbają niż żaglowce skalary.

41 komentarzy

 1. loki:

  owszem kiedys Altumy byly drogie i drudno dostepne, teraz juz jest dostep bez prblemowy do nich wielu hodowcow w niemczech posiada piekne altumy z odlowu i po nich F1, F2 itp, sa tez juz skalarki hodowane od pokolen w niewoli,np pan Nowicki posiada takowe skalary i pewnie tez ma je w sprzedazy, baniakow fak potrzebuja duzych, taki 400L jest wystarczajacy na 8 sztuk, a co do ceny to nie kosztuja 900zl jak to ktos napisal, nawet te z odlowow nie sa takie drogie, dyski z odlowow chodza w takich pieniaszkach i troszke wiecej ale nie Altumki. pozdrawiam

 2. Michał3333:

  ALTUM dorasta do 45 centymetrów wysokości i 30 centymetrów długości!!! Nie piszcie,że można je trzymać w 150 litrach!!! Są t ryby stadne,więc na powiedzmy stado 5 ryb MINIMALNA WIELKOŚĆ ZBIORNIKA TO 450l a do rozmnożenia ze 150 litrów więcej!!! TO NAPRAWDĘ NIE SĄ RYBY DO 72 litrowych akwariów!!! Tak poza tym to żaglowce z Orinoko to są o wiele,wiele trudniejsze w hodowli od zwykłego skalara. Jeżeli nowo zakupiona ryba nie je (a dajesz jej pokarm suchy) to się nie dziw, przez pierwszy tydzień po aklimatyzacji WSZYSTKIE ryby powinno się karmić pokarmem żywym (bezpiecznym rzecz jasna ,bo jak rybom będziesz dawał/a pokarm żywy typu żywa ochotka,rureczniki to ryba Ci zachoruje na i zdechnie zanim mrugniesz okiem,a jeżeli karmisz ryby takiego typu pokarmem i są zdrowe to jest to tylko kwestia Twojego i Twoich ryb szczęścia,ale po co kusić licho jak w sklepach są kompletnie bezpieczne larwy wodzieni,rozwielitki,larwy muchówek?)Pozdrawiam.PS ta ryba zje każdą rybę o długośći <8 centymetrów.

 3. kali:

  Do zona:popieram ale 900zł/szt a nie 1400zł

 4. zona21:

  Mam wrażenie, że nie wiecie co to jest prawdziwy ALTUM... to ryba z czarnych wód amazonki... czytaj ryba z odłowu... cena za sztukę to 1400 zł więc szczerzę wątpię by ktokolwiek z was posiadał prawdziwego altuma... to raczej odmiany hodowlane:) Ale co kolwiek byście nie mieli skalary czy altumy... stwórzcie im w miarę podobnę warunki jak mają w naturże bo naprawdę warto... ryba się dobrze czuję a widok takiego akwa zachwyca! Wystarczy wrzucić do wody wysuszone liście dębu zerwane z drzew rok wcześniej i kilka szyszek olchy... woda robi się brunatna i życie takich rybek staje się piękniejsze:) Pamiętajcie tylko by wyjąć węgiel z filtra bo nie bedzie efektu:) liście szyszki można kupić na serwisach aukcyjnych... to dla leniwych;D

 5. ZUZANNA:

  Elo zakładam akwarium ok. 125 l. z jakiej firmy polecacie mi akwarium słyszałem że z aquaela szybko się niszczą, inni mówią mi że dobre są z - wromak -robizoo Proszę o odpowiedź !!!!!!!!!!

 6. Adam:

  Mam pytanie czy są łatwiejsze w hodowli od zwykłego żaglowca?

 7. twój wróg:

  do kaspin: z sumami rekinimi? wiesz człowieku,że ryba którą jesz-panga- to właśnie sum rekini! zastaanów się zanim zaczniesz dwać rady!

 8. dawid:

  miałem kiedys 3 skalary wysokie w zbiorniku 92 i urosly mi 15 wysokie i 10 długie

 9. kaspian:

  Do Kasia: to nie wskazane ale skalar ładnie wygląda z brzankami i sumami rekinimi

 10. Yap:

  Do Kasia: najlepiej kiryski, glonojady, gurami i opaczki. Pozdrawiam

 11. Kasia:

  Gdybym czekała na waszą odpowiedź to bym sie nie doczekała... pytałam sprzedawcy ogólnie małe rybki nie mogą z nią być bo bo ona rośnie duża i zjada...:)

 12. Nati :):

  Do Kasia: W zależności jakiej wielkości masz akwarium, bo żaglowce są jednymi z większych ryb ja trzymam je np. z gurami, ale nie wybieraj zbytnio małych ryb, gdyż mogą one być zjedzone

 13. Kasia:

  Z jakimi rybkami nie może być ta ryba?? prosze o szybką odpowiedź!!:)

 14. xxx:

  mam akwarium 64l,jednego żaglowca i złożyła ikrę, nie wiem tylko jak to się stało bo mam ją około 8 miesięcy i była cały czas sama 1. masz za małe akwarium. 2. Złózyć ikre a złożyć i zapłodnić to co innego

 15. artu:

  Ludzie witam. A ma ktoś jakiś namiar , albo pomysł gdzie kupić altum ?? pzdr.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter