Żaglowiec wysoki, żaglowiec z Orinoko, skalar wysoki

Opis

Żaglowiec wysoki, żaglowiec z Orinoko, skalar wysoki - Pterophyllum Altum. Żaglowiec wysoki (skalar wysoki) jest piękną rybką, ale stosunkowo mało dostępną w handlu z powodu trudności w hodowli w porównaniu z pospolitym żaglowcem skalarem (Pterophyllum scalare). Nazywany jest również skalarem olbrzymim lub właściwym. Nie powinno być z nim większych problemów, jednakże trzeba być przygotowanym na to, że może kosztować dość dużo i trudniej ją rozmnożyć. Przed zakupem należy się upewnić czy na pewno mamy do czynienia ze Żaglowcem wysokim, a nie Żaglowcem Leopolda (Pterophyllum leopoldi) czy ww. Pterophyllum scalare. Często stosowana nazwa Altum pochodzi z łaciny, oznacza coś wysokiego i odnosi się do jego wysokiego ciała. Żaglowiec wysoki jest bardziej wymagający niż żaglowiec skalar, ale bez wątpienia warty dodatkowego wysiłku.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Występuje w rzekach Orinoko oraz Rio Negro na terenach Brazylii, Wenezueli i Kolumbii. Utarło się, że żaglowiec wysoki występuje tylko w rzece Orinoko, ale udowodniono, że można go spotkać na większym obszarze.

Długość

Dorasta do około 20cm długości i 30cm wysokości (w akwariach nieco mniejsze).

Odżywianie

Większość dostępnych na rynku pokarmów, ale najlepiej pokarmy żywe lub mrożonki.

Temperatura

Preferują dość wysokie temperatury, dlatego winny być trzymane w temperaturze 25-30°C.

Warunki hodowlane

Wymagają bardzo wysokiego akwarium (co najmniej 75cm), nie musi być ono za to bardzo długie, bo wystarczy 120 cm. Zbiornik powinien być udekorowany rożnego rodzaju korzeniami, kamieniami, które w miarę możliwości powinny dosięgać samej tafli wody. Żaglowce wysokie tolerują nieznacznie kwasowy odczyn (4,5-6,5), ale woda powinna być możliwie miękka. Poziom azotanów powinien być zachowany na niskim poziomie, a woda mieć lekką cyrkulację. Żaglowiec z Orinoko należy do spokojnych rybek, dlatego należy go też trzymać z rybami o podobnym temperamencie, ale nie mogą to być małe rybki, bo mogą stać się dla nich pożywieniem. Nie powinno też się ich trzymać z innymi odmianami skalarów, aby nie dopuścić do tworzenia hybryd.

Rozmnażanie

Żaglowce wysokie nie należą do ryb łatwych do rozmnożenia, gdyż ciężko jest tak naprawdę określić płeć ryby. Rozmnaża się je w podobny sposób co żaglowce skalary. Do rozmnażania trzeba dokupić grupę ryb (8-10 osobników), następnie klimatyzujemy ryby i stosujemy dietę z żywego pokarmu, aż do momentu tarła. Żaglowiec z Orinoko ma większe wymagania w czasie tarła w stosunku do pospolitego skalara. Woda musi być miękka o odczynie lekkim kwasowym. Rodzice zwykle bardziej strzegą narybku oraz lepiej o niego dbają niż żaglowce skalary.

41 komentarzy

  1. krysti:

    mam akwarium 64l,jednego żaglowca i złożyła ikrę, nie wiem tylko jak to się stało bo mam ją około 8 miesięcy i była cały czas sama

  2. Kasia.B:

    Mam tą rybkę połączoną w akwarium z Danio,Molinezją,i Neonkami:) na początku się lubiły... ale po paru dniach 1 Danio miał cały czerwony pyszczek jakby pogryziony i pływał sam ciągle w 1 miejscu. Dzisiaj znalazłam mojego Danio przy filtrze ale już nie żył. Czy to może być wina żeglowca?? Pani w sklepie mówiła ze to dobre połączenie rybek. Proszę o pomoc!!

  3. Maniek:

    do rafał13: Masz za małe akwarium na te ryby, przeczytaj w "Warunki hodowlane" jakie powinno byĆ wysokie akwarium, bo ty masz je za niskie i za krótkie. Ciekawe ryby.

  4. Yap:

    rafał13, nie mam pojęcia czemu ci zdychają. Ale nie martw się, może zrezygnujesz z żaglowca z Orinoko i zadowolisz się normalnymi skalarkami? Te też są genialne!

  5. rafał13:

    kupowałem je już kilka razy i za każdym mi zdychają niewiem dlaczego mam akwa ok 100 l

  6. sosnowiec:

    ja mam 2skalary ,32paletki,14gibicepsów ,18 welonów, 3 samce bojownika a 14 samic ,parke synodontisów i parke węgorków ognistych

  7. LUKAS:

    W jakim zbiorniku można je trzymać ? P O Z D R O

  8. Łukasz:

    Miałem ich 8szt. Nawet przystępowały do tarła ale w zbiorniku ogólnym tarlaki nie mogły upilnować ikry która była systematycznie zjadana. Samicy od samca raczej bardzo trudno odróżnić chyba żę widzi się moment składania jaj przez samicę.

  9. Tomek:

    Piękne ryby:):):),czy może mi ktoś podać namiary ,gdzie można takie kupić,ale już z własnego chowu...Bardzo bym był wdzięczny:)

  10. redhot:

    Dorosły samiec ma mały garb na głowie

  11. iza:

    mam pytanko mam 200 l akwa a w nim 8 skalarów i sa już duże, ale nie mogą dobrać się chyba w pary bo ciągle się ganiają i nic z tego nie ma :( jak odróżnic samca od samicy?

  12. piotr:

    do dj łuki ja miałem kiedyś skalary i dawałem im zwykły pokarm płatkowany i wszystkie wszystko jadły a więc śmiało możesz je karmić tym pokarmem no ale od czasu do czasu też żywy i mrożony

  13. Podpis-de:

    Jasne że będzie jadł płatkowy

  14. dj:

    kupiłem wczoraj sobie 1 skalara żaglowca nie chce nic jeść daje mu pokarm płatkowany jajeczny wielo proteinowy i nie je pomocy nie jest sam żyje ze skalarem żąglowcem z orinoko pomocy

  15. dj łuki:

    mam problem czy żaglowiec będzie jadł pokarm płatkowany prosze o pomoc

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter