Tetra niebieska (Maranka)

Opis

Tetra niebieska (Maranka) - Boehlkea fredcochui. Brzuch oraz grzbiet są barwy oliwkoszarej, natomiast wzdłuż kręgosłupa przebiega szeroka błękitna pręga. Dymorfizm płciowy jest bardzo słabo zaznaczony. Samice najprawdopodobniej są pełniejsze i większe od samców. Szczególnie efektownie prezentuje się w stadzie. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest doskonałym mieszkańcem akwarium ozdobnego.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Peruwiańska rzeka Maranon.

Długość

około 4-5 cm.

Odżywianie

Po względem wyżywienia należą do bezproblemowych. Z chęcią zjadają mrożony, żywy jak również suchy. Najchętniej przyjmują go z górnej części toni wodnej oraz powierzchni. Pokarm nie może być zbyt dużych rozmiarów ze względu na niewielkie rozmiary ich pyszczków.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być duży, a oświetlenie dosyć silne. Ponadto w akwarium montujemy sprawnie funkcjonujący filtr. Nie należy również zapomnieć o napowietrzaczu, ponieważ jest to gatunek tlenolubny. Grzałka z termostatem również jest wskazana. Najlepszym towarzystwem są dla nich inne kąsaczowte. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie tło. Dobrym rozwiązaniem jest zakup wewnętrznego tła strukturalnego w ciemnym kolorze. Parametry wody: miękka, lekko kwaśna oraz regularnie podmieniana na odstałą (15% na tydzień).

Rozmnażanie

W akwariach jest niezwykle rzadkie i najczęściej jest dziełem przypadku. Dostępne na rynku osobniki pochodzą z importu.

16 komentarzy

 1. Piter:

  Ja mam 4 już chyba rok. Jedna jest większa, a pozostałe mniejsze. Fajne rybki:D

 2. cuqur:

  Ja mam tetry i uważam że to bardzo żywa rybka ale nie zauważyłem aby jakoś specjalnie goniły inne gatunki a trzymam je z neonami innesa, czarnymi, gupikami, zwinnik jarzeniec, Danio, kiryski, glonojady. Uważam że to bardzo ładna rybka.

 3. nata:

  czy tetra niebieska może być z gupikami. Bo słyszałam że tetra podgryza płetwy:/ ???

 4. tala:

  wie ktoś może czy dodaje sie do wody sól niejodowaną tak jak do gupików i czy w ogóle można?????

 5. adi2424:

  chcę założyć akwarium 240L.i chciałbym je mieć.ale nie wiem gdzie je mogę dostać,jestem z poznania. czy ktoś z was hoduje może iriatherina werneri bo nie wiem jak je rozmnożyć.ma ich 1 samca 2 samice

 6. BSiC:

  W akwarium 120 l mam jedynie ławicę neonów innessa, kupiłem 6 szt. tetr niebieskich i potrafiły latać za neonami po 5 min bez ustanku. Także wyłowiłem je kilka dni później i odniosłem do zoologicznego (chwała za to, że kobieta w sklepie zgodziła się je przyjąć). Nie wiem czy te były jakieś pokrzywione na psychice, czy tak naturalnie mają wpisane, że napastliwość to ich domena. Jeśli to nie byl przypadek, to nie polecam do akwarium z neonami - z resztą ryb nie wiem jak jest.

 7. Artur:

  czy ktoś może udzielić inf. gdzie można kupić tetry niebieskie - jestem z opola???

 8. beata403:

  ja choduję je w 220L akwa i bardzo szybko się rozmnożyły.a towarzystwo innych ryb takich jak skalary!,neonki,gupiki,kardynałki,krewetki,glonojady,tenczanki wcale im nie przeszkadza

 9. losiu1982:

  Mam stadko 8 szt akwarium 50l rozmnożyłem je (wprowadziłem do akwarium Pistię rozetkową tam złożyły ikrę) Wkrótce zamieszczę zdjęcia w galerii.

 10. Firra:

  Kurcze dziwne w ogóle nie jest podobna do tetry czarnej a to też tetra ;)

 11. Wirakocze:

  zapomnieli dopisac, ze jest dość napastliwa i kąsa kolegów w akwarium.

 12. Gucio:

  Elegansio mi sie np. bardzo w ogóle tetry podobają

 13. Rybcia:

  Ładne...

 14. ewa:

  Jeszcze się nie spotkałam z taką tetrą w żadnym sklepie a szkoda, bo byłaby idealną rybką w moim 240L akwa Ameryka Płd.

 15. nowyxD:

  piękna rybka !!! chcem taką !!! ;P

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter