Szczelinowiec Leleupa

Opis

Szczelinowiec Leleupa - Neolamprologus leleupi. Jest popularną rybą i bardzo lubianą przez akwarystów, ponieważ cieszy oko pięknym ubarwieniem. Znane są trzy formy, uważane za podgatunki: Neolamprologus leleupi leleupi (intensywnie żółta), N. l. melas (brązowa) i N. l. longior (pomarańczowożółta). Oba żółte podgatunki różnią się, że N. l. leleupi może zatracać intensywność ubarwienia w kolejnych pokoleniach rozmnażanych w akwarium, natomiast N. l. longior nie traci jej nigdy.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Jezioro Tanganika.

Długość

Dorasta do około 10 cm.

Odżywianie

Ponieważ ryby te w naturze odżywiają się skorupiakami, podawaj im pokarm zawierający naturalne pigmenty, na przykład kantaksantynę, a także mrożone, liofilizowane i żywe, zawierające skorupiaki.

Temperatura

Preferuje wodę z zakresu 23-26ºC, natomiast w okresie tarła nieco wyższa.

Warunki hodowlane

Szczelinowiec Leleupi dobrze się czuje w przestronnym akwarium. Należy mu zapewnić skalne kryjówki, jaskinie, szczeliny, podłoże drobnoziarniste. W przypadku tej ryby rośliny nie są konieczne. A jeśli nie mamy innej dekoracji to wtedy wykorzystujemy rośliny wytrzymałe i odporne na wodę alkaliczną, na przykład nurzańce. Woda powinna być alkaliczna, średnio twarda.

Rozmnażanie

Po złożeniu kleistej ikry w jaskini strzeże jej samica, natomiast samiec-całego terytorium obranego przez parę.

15 komentarzy

 1. Ziemowit:

  Posiadam fajne stadko razem ze szczelinowcami Bricharda, cylindrycznymi, pięciopręgimi, Tropheusami i naskalnikami. Bardzo miłę rybki. Kupowałem je wszystkie w sklepie w jakiejś mieścinie pod Moskwą za grosze. Szczelinowce Bricharda (Neolamprologus brichardi) to chyba to samo co księżniczka z Burundi, ale w tym sklepiku(bardzo mały sklepik, ale asortyment ciekawy, nic oprócz rybek nie było) ryby były wybarwione lepiej niż te w Polsce. Mieli tylko duże ryby: piranie, pielęgnice, arowany azjatyckie, duchy, mruki, świeciki, tęczanki itp. Pozdrawiam pana Iwana, ma chyba 80 lat, a jest jedynym pracownikiem sklepu. Wódeczka i się nie starzeje facet, zazdroszczę.

 2. rtuf:

  A mozna trzymac je np. Parke w akwarium 63l

 3. roksana:

  mam akwa 112l a w nim 3 szczelinowce, 2 księżniczki z burundi(samic+ jej syn ok 3-4cm), i kyryśnika czarnoplamego, 2 bocje siatkowane, 1 bocja wspaniała, 1 venustusa,1 elongatusa dzisaj zauważyłam w kokosie ikrę szczelinowców :DDDD księżniczki się mnożyły na potęgę ale samiec zdech i narazie nie mam narybku :)

 4. xyz:

  Ile szczelinowców moge trzymac w akwa 160L ?

 5. PASZA:

  Lelupa to bardzo ładna i tolerancyjna rybka mam ich aż 7 i wiele innych rybek i nie zauważyłem agresji wobec innych ryb mieszkających z nimi.A CO DO ROZPOZNANIA SAMCE SĄ WIĘKSZE I BARDZIEJ UBARWIONE A SAMICZKI MAŁE I NIEZBYT UBARWIONE A W WIĘKSZOŚCI SZARAWE JAK DOROSNĄ

 6. duli:

  nie można, całkiem inny biotop oraz wymagane parametry zbiornika( pH itp)

 7. jolka654:

  czy można je hodować z neonkami paletkami i kiryskami

 8. Przemek:

  czy u Neolamprologus leleupi leleupi normalne są lekkie przebarwienia płetw na czarno?

 9. Przemek:

  czy u Neolamprologus leleupi leleupi normalne są lekkie przebarwienia płetw na czarno?

 10. Aya:

  D!a8Lo:Samce generalnie rosną większe, mają zaostrzone końcówki płetw grzbietowej i odbytowej oraz na czole może wystepować niewielkie wybrzuszenie. Ponadto samce są agresywniejsze i bardziej terytorialne od samic.Mam nadzieje ,że pomogłam ;)

 11. susie:

  jaka cena?

 12. Jan:

  Daj im coś do jedzenia, jak zje to będzie samiec, a jak zjadła to będzie samica

 13. w.XXL:

  po prostu ryba ładniejsza od ciebie nie widzisz.(to do D!a8Lo).

 14. misiael:

  bardzo fajna rybka, polecam :)

 15. D!a8Lo:

  jak odróżnić samca od samicy???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter