Razbora klinowa

Opis

  Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha) została  sprowadzona do Europy w 1907 roku. Od razu zwróciła na siebie uwagę wszystkich miłośników ryb akwariowych. Powszechne zainteresowanie trwa nią do dziś. Powszechnie uważana jest za idealnego mieszkańca akwarium, a jej pielęgnacja przynosi wiele radości. Razbora jest rybą ławicową, dlatego też należy utrzymać ją w stadzie, lub w grupie minimum sześciu osobników. Jest rybą zdecydowanie łagodną. Jej ciało jest zbliżone do rombu i silnie bocznie spłaszczone. Szczególną uwagę zwraca czarno błękitny klin w tylniej części ciała, któremu zawdzięcza swą nazwę. Płetwy piersiowe są bezbarwne, a u pozostałych przednie promienie są różowawe, podobnie jak zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Tonacja ciała uzależniona zależy od miejsca pochodzenia. Te z Malezji są bardziej są bardziej brązowe, natomiast pochodzące z Sumatry bardziej czerwonawe. W warunkach naturalnych zamieszkuje wody ,,czarne”, czyli miękkie, lekko kwaśne, z domieszką garbników, ciepłe. Powierzchnia wody jest zacieniona ścianą otaczającej ją dżungli, dno pokryte rozkładającymi się roślinami, gałęziami i pniami zwalonych drzew na przemian z gęstymi kępami roślin wodnych.  W naturalnych warunkach bytuje wespół z rybami z rodziny Luciocephalidae. Wiedza ta pozwoli na urządzenie odpowiedniego akwarium. Niewielu akwarystów potrafi zapewnić najlepsze warunki hodowlane razborze klinowej. Światło w zbiorniku powinno być lekko przytłumione, można uzyskać taki efekt sadząc rośliny, najlepiej pochodzące z jej naturalnego środowiska, np. kryptokoryn, który płoży się na powierzchni wody i tworzy półcień.  U samców przedni dolny wierzchołek czarnego klina sięga do środkowej linii brzucha. Samice mają pełniejsze ciało, a klin jest regularnego kształtu. Istnieje również odmiana błękitna razbory klinowej, jednakże nie jest ona tak atrakcyjna jak forma dzika. Zamieszkuje strefę środkową i powierzchniową w akwarium.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Południowa Azja, Sumatra, Singapur, Tajlandia, Malezja.

Długość

4 cm.

Odżywianie

Toleruje większość pokarmów, ale może nie zjadać żywego, opadłego na dno pożywienia.

Temperatura

23-28 C, zalecana 27 C w zbiornikach tarliskowych.

Warunki hodowlane

Razbora klinowa prezentuje się najlepiej w ławicy w lekko przytłumionym świetle. Woda powinna być uboga w wapno, dojrzała, lecz odpowiedniej jakości, jednocześnie miękka i lekko kwaśna o odczynie w granicach 6-6,5. Podłożem powinna być mieszanina torfu i piasku. Większość akwarystów chciałaby od razu wpuścić ryby do swojego zbiornika. Zanim jednak to zrobimy, upewnijmy się czy na pewno warunki w naszym akwarium ustabilizowały się. Regularna podmiana wody jest konieczna dla ich zdrowia. Nie powinna towarzyszyć dużo większym rybom, nawet jeśli nie polują na nią.

Rozmnażanie

Nie jest łatwe rozmnażanie razbory, aby to się powiodło woda w powinna być stara, bardzo miękka i płytka , około 15 centymetrów, a miejsce gdzie stoi akwarium powinno być nasłonecznione. Przed tarłem, około 10-14 dni samce oddziela się od samic, należy je wtedy obficie karmić. Szczególnie chętnie jedzą czerwone larwy ochotek. Te warunki nie gwarantują sukcesu. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, wystarczy o objętości 20 litrów. Akwarium to przed zagospodarowanie musi być wyparzone gorącą wodą oraz osłonięte przed silnym światłem. Samiec po zalotach próbuje się zbliżyć do samicy. Pływa nad nią w pozycji pionowej dotykając pyszczkiem głowy partnerki. Samica składa ikrę na spodzie szerokich liści. W tym czasie samiec wygina się w łuk wokół samicy i drżąc zapładnia ikrę. W czasie jednego tarła samica składa do 200 sztuk ziaren ikry, najczęściej jednak nieco mniej. Młode rybki wykluwają się po około jednym dniu. Wychów narybku żywionego drobnym zooplanktonem (pył) oraz larwami solowca nie sprawia kłopotów. Podstawowym warunkiem wzrostu narybku jest jest systematyczna częściowa wymiana wody w akwarium tarliskowym na zwykłą wodociągową.

98 komentarzy

  1. czarek:

    Wspaniałe rybki jeśli trzyma się je w odpowiednich warunkach:) moje się pięknie wybarwiły i mogę śmiało powiedzieć, że nie jeden neon by się schował;)

  2. otosek:

    już nie potrzebuje odpowiedzi:P to samiec i samica więc prawdopodobnie tarło (przymierzają się do tarła), ale tak czy inaczej dzięki;)

  3. otosek:

    do Ola=D:jest to dosyć trudne ale możliwe;)z tego co czytałam to samice mają większy brzuch, a ich klin w dole brzucha jest bardziej zaokrąglony(u samców bardziej zaostrzony)próbowałam rozmnożyć razbory, ale nic z tego nie wyszło, a teraz już wiem dlaczego-mianowicie warunki w akwarium tarliskowym były odwrotne od tych zamieszczonych wyżej, a te błędne wskazówki wyczytałam na jakimś forum internetowym, tylko roślinka się zgadzała, ale teraz znowu zacznę i może coś z tego wyjdzie;P a teraz ja mam pytanie-2 razbory chyba samce bardzo często gdy zobaczą się nad jedną z moich roślinek w akwarium to jeden płynie nad drugim i im płetwy grzbietowe zaczynają sterczeć i ogony sztywnieją a płetwy brzuszne też sztywnieją i się tak jakby na boki rozsuwają i one tak płyną nad tymi roślinkami i tak strasznie sztywno ogonami machają jeśli to 2 samce to może im chodzić o teren nad tą roślinką?jest to żabienica blehera, która moim zdaniem nadaje się dla tych ryb do tarła być może one też tak myślą;Pa jeśli to samiec i samica to może będzie tarło, ale ta rybka, która jest na górze nad tą pierwszą nie skubie tej pod spodem po głowie, a one tak robią już od kilku tygodni proszę o szybko odpowiedź:)

  4. W.W.:

    do Janek: prawidłowo ryby powinny przechodzić kwarantannę,minimum miesięczną w innym, o wiele mniejszym zbiorniku bez podłoża i roślin. Prawdopodobnie ryby były już zarażone w sklepie, a przy zmianie warunków i stresie choroba się ujawniła na zewnątrz. Może to być pleśniawka lub inna choroba. Ja niestety nie zidentyfikowałam swojej, choć leczyłam jak mogłam, a biały nalot zakończył się śmiercią 7molnezji, 3 glonojadów, 4 kirysków i poszło parę danio. Zostały mi tylko najsilniejsze, choć też była walka o nie:bocje, kosiarki i nepalki. Polecam Ci je jak najszybciej przenieść do innego zbiornika, a do Twoich stałych mieszkańców dodać profilaktycznie witaminy w płynie. Ps. jaką masz temp. w zbiorniku?

  5. Ola =D:

    HEJO! Mam 5 Razbor Klinowych. Niestety nie potrafię rozróżnić ich płci. Kto mi pomoże? Proszę, chcę je rozmnożyć, ale potrzebna płeć :)

  6. Rafał Wałbrzych:

    do Kacper:mogła być duża różnica z właściwościami wody ze sklepu a tą którą masz w akwarium lub za duży skok temperatury(chyba wlałeś ryby od razu).mocniejsze przeżyły-mam nadzieje

  7. Janek:

    Witam Mam akwarium 112 l. dokupiłem 6 razbor. Po 2wóch dniach zauważyłem ze 1dna z razbor pokryte ma płetwy białym nalotem i konce płetw całe białe. Ledwie co żyje co jakis czas obkręca się wokoło... Jestem pewien ze niedługo zdechnie tylko mam pytanie czy to zarazliwa choroba? i co moze byc skutkiem tego ? Dodam ze dbam o ryby mam 2 filtry wewnetrzny i kubełkowy, rośliny, podmieniam wode co tydzien, oświetlam 10h na dobę.Ryby karmię 6cioma róznymi pokarmami 2 razy dziennie. (suchy pokarm 2 rodzaje, mrożona : ochotka,dafnia,wodzien, serca wołowe, i pare innych kulkowych) Boję się że moze się to przeniesc na inne ryby nie chce stracic neonów i kardynałkow dlatego pytam o radę.

  8. Akwarysta:

    Mam dla was odpowiedzi : 1. Razborze ogon powinien odrosnąć i się wybarwić tak było u mnie.2. Żeby zmniejszyć naświetlenie poproś w sklepie o rzęsę wodną.Mi sprzedawca dał gratis.3. Musiała byś podać czy zachowywała się dziwnie czy miała jakiś nalot itp.

  9. Akwarysta:

    Mam 4 oprócz tego 4 molinezje,8 kirysków,2 bystrzyki,3 prętniki,3 platki,2 glonojady,7 neonków innesa,4 neony czarne,1 sum rekini

  10. wiktor zając 80l:

    ja mam samca i samiczkę i nie chcą sie rozmnażać!!!co zrobić?

  11. Kortina22:

    Super rybki! Jako jedyne przeżyły od samego początku w moim akwa a mam je już 5 miesięcy. Polecam

  12. jaro:

    Do Akwarysty: Jezli planujesz same rozbory to ok.20 szt.Piękne rybki.Mam ich 7 plus neonki i danio nie licze obsady dennej.Mam akwarium 112l.Rozbory sa spokojnymi i bardzo towarzyskimi rybkami.Tarło w ich wykonaniu jest przepiękne.Polecam te rybki każdemu.

  13. jaro:

    Do Akwarysty: Jezli planujesz same rozbory to ok.20 szt.Piękne rybki.Mam ich 7 plus neonki i danio nie licze obsady dennej.Mam akwarium 112l.Rozbory sa spokojnymi i bardzo towarzyskimi rybkami.Tarło w ich wykonaniu jest przepiękne.Polecam te rybki każdemu.

  14. Akwarysta:

    Będe mieć nowe akwarium na oko 100l ile takich ryb mógłbym mieć w takim akwarium?

  15. JULA:

    Planuję kupić większe akwarium. Ile tych rybek mogłabym trzymać w 60l i czy będę żyły w zgodzie z gupikami i parką bojowników? :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter