Podstawy filtracji w akwarium morskim

Jakość wody odgrywa zasadniczą rolę w pielęgnacji akwarium morskiego. Wszelkie produkty przemiany materii powinny być bezwzględnie usuwane. Obejście się bez systemu filtracyjnego jest z pewnością niemożliwe. Filtrowanie wody słonej znacząco obiega od sposobów filtracji wody słodkiej, a środki i urządzenia filtracyjne całkowicie różnią się od tych stosowanych w akwarystyce słodkowodnej. Ze względu na specyfikę wody słonej potrzebne są specjalne urządzenia zaprojektowane do akwarium morskiego. Nie poleca się wysokowydajnych filtrów stosowanych w akwariach słodkowodnych, ponieważ tego typu urządzenia wyłapują dużo drobnych organizmów którymi żywią się bezkręgowce i ryby.

Filtry zewnętrzne (pojemnikowe)

W tego rodzaju filtrach pompa jest montowana w dużym pojemniku z tworzywa sztucznego. Pojemnik musi stać poniżej poziomu lustra wody. W środku filtra najczęściej znajduje się wata filtracyjna lub wkłada piankowa. Z uwagi na dosyć spore rozmiary jego czyszczenie bywa uciążliwe. Zanieczyszczenia zebrane w filtrze mogą w każdym momencie ponownie zanieczyścić wodę. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów wymienianych wkładów co w znaczący sposób ułatwia czyszczenie filtra. W filtrach pojemnikowych można umieścić kilka warstw węgla filtracyjnego. Powinny być stosowane w mniejszych zbiornikach, ponieważ zazwyczaj są mniej wydaje od filtrów wewnętrznych. Wydajność pompy i ich ilość powinna być ściśle dostosowana do wielkości zbiornika. Przykładowo zbiornik 100 litrowy wymaga pompy o wydajności 600 litrów na godzinę. Dużą zaleta tego rodzaju filtra jest fakt, że w akwarium nie znajduje się żaden element filtracyjny, który zakłóca obserwację zwierząt wodnych. Ponadto nie płoszy ryb, tak jak jest to w przypadku filtra wewnętrznego.

Filtry wewnętrzne

Na szczycie takiego urządzenia umieszczony jest silnik elektryczny oraz turbina osadzona na jego osi napędowej. W tego rodzaju urządzeniach wykorzystuje się specjalne maty lub wkładki filtracyjne. Można je w prosty sposób czyścić i wymieniać. W niektórych urządzeniach pompa jest zamknięta w wodoszczelnej osłonie. Tego typu filtry nie wymagają częstych zabiegów konserwacyjnych.

Odpieniacz białek

Bardzo istotnym urządzeniem w akwarystyce morskiej jest odpieniacz białek. Dzięki niemu z wody możemy usuwać bardzo dużą ilość toksyn pochodzenia organicznego. Ponadto skutecznie usuwa niektóre związki i pierwiastki chemiczne. Składa się on z centralnej kolumny głównej oraz pojemnika na zanieczyszczenia. Tym wyższy odpieniacz tym większa jego wydajność. Filtracja jest przeprowadzana na zasadzie flotacji z wykorzystaniem dwóch ważnych czynników: naturalnej gęstości wody oraz powietrza atmosferycznego. Do kolumny odpieniacza wprowadzane jest powietrze, które jest rozbijane na miliony bąbelków i przez nie unoszone do góry do pojemnika na zanieczyszczenia. Stosując te urządzenie należy regularnie podmieniać wodę lub stosować preparaty zawierające pierwiastki śladowe, ponieważ odpieniacz powoduje ich wytrącanie. Urządzenie to powinno pracować w sposób ciągły. Bardzo wydajne są odpieniacze z grupy przeciwprądowych, ponieważ zastosowano w nich wydajne pompy cyrkulacyjno-napowietrzające. Ponadto możemy powiedzieć, że są bardzo proste w obsłudze. Możemy podłączyć również do niego ozonizator co powoduje lepsze efekty filtracyjne.

                                                    

Pompy przepływowe

Niektóre bezkręgowce potrzebują bardzo silnych ruchów wody. Możemy taki ruch wytworzyć za pomocą dodatkowej pompy o niewielkiej przepustowości. W każdym akwarium powinny znaleźć się również strefy ze zmniejszonymi ruchami wody.

Ozonizator

Ozon jest bardzo silnym środkiem bakteriobójczym, który powstaje, gdy przetłaczane przez pompę powietrze dostaje się do ozonizatora w którym z wykorzystaniem łuku elektrycznego dochodzi do rozładowań. Wszelkie przewody powinny być z plastiku, ponieważ ozon powoduje uszkodzenia gumowych rurek i membran w pompach. Ozon jest bardzo trujący, dlatego nie powinniśmy wprowadzać go do zbiornika. Zazwyczaj stosuje się 4 mg O3 na 50 litrów wody. Ozon najlepiej jest wykorzystywać w połączeniu z odpieniaczem białek. Ilość ozonu musi być proporcjonalna do ilości wody w akwarium. Akwarium wraz z tym urządzeniem powinno być zaopatrzone w miernik ORP. Mierzy on poziom oxydoredukcyjny, czyli zdolność do samooczyszczania się wody. Jest to urządzenie, które bardzo korzystnie wspomaga filtrację. Bardzo ważna jest instalacja ozonizatora w bezpieczny sposób.

Lampa UV

Emituje ona fale świetlne w zakresie pasma widzialnego i niewidzialnego o działaniu bakteriobójczym. Długość fal wyrażona jest w nanometrach.

                                                                  

Biodenitrator

Najczęściej jest stosowany, gdy poziom azotanów jest na stałym poziomie, a wszelkie próby ich pozbycia nie są skuteczne.

Podmiana wody

Regularna podmiana wody pozwala na utrzymanie w akwarium stabilnych warunków. Dzięki niej ze zbiornika usuwamy szkodliwe azotany i fosforany. Woda zastosowana do podmian powinna być przefiltrowana przez filtr odwrotnej osmozy. Każdy akwarysta powinien posiadać takie urządzenie. Filtry te są stosowane w czterech podstawowych wersjach. Wybór odpowiedniej wersji jest ściśle uzależniony od wielkości akwarium.

20 komentarzy

  1. oliwia222:

    ile kosztują grzałki z termostatem?

  2. Kamil 2310 :

    Mam pytanie i proszę o odpowiedz mam 2 filtry jeden kaskadowy a 2 wewnętrzny z nienapowietrzaniem akwa ma 60l czy mogę uwłacza 2 czy nie czy to zaszkodzi rybkom mam 4 mieczyki i skalara i 2 molinezje

  3. ED:

    Odpieniacz białek (eng. protein skimmer) w większości przypadków jest używany w słonowodnych zbiornikach ale nie zawsze. Nawet są oferty urządzeń przeznaczonych do słodkiej wody, ale mimo to nie są popularne. Powód, to http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060827083208AAcAyBQ W skrócie nie wiadomo co odfiltruje, czy będzie pożyteczny czy wręcz przeciwnie, po za tym jego efektywność bardzo spada (niektórzy mówią że do zera inni że naprawdę wielkie zbiorniki hodowlane je posiadają) z powodu mniejszej gęstości słodkiej wody w porównaniu do morskiej. Za to surface skimmers (dos. tł. odpieniacz powierzchniowy) są używane (choć nie u nas w kraju) a wygląda tak; http://mycichlidtank.oneinfostop.com/skimmer.htm Poprawcie jeśli sie mylę :)

  4. doriscatania:

    chcialabym spytac czy wode do podmiany w akwa morskim tzn solanka jest dobra po 24godz czy po 48 prosze zaawansowanych o odpowiedz

  5. Pozdrawiam:

    Czyli jezeli planuje zrobic swoje pierwsze akwa morskie do 50-60 l nie potrzebuje odpieniacza ? :) planuje zalozyc male akwa z jedna gora dwoma skalami zywimi i piasiem zywym moze jeden maly ukwial plus dwie male rybki morskie nad odmiana sie jeszcze nie zastanawialem ale pewnie blazenki wpadna ;) filtr lepszy pewnie zewnetrzy ale czy przy takim malym akwa wewnetrzy wystarczy ??? plus terometr naklejka, i ciennka fajna grzalka :) i to uzadzenie do mierzenia zasolenia nazwa mi wyleciala z glowy ;) wiem ze potrzebny jest filtr RO :/ do wody do podmieniania mozlwe jest robienie wody do podmiany z sola bez tego filtra ? :(

  6. xyz:

    Aro - tobie się tematy pomyliły bo bzdurę napisałeś. Co ma filtracja słodkowodna do odpieniacza ??? Najpierw trzeba wiedzieć do czego on służy a potem pisać. Przy zbiorniku rzędu 25 - 50 L odpieniacz jest zbyteczny, wystarczą systematyczne podmiany wody na świeżą solankę plus dodatki wzbogacające wodę. W większych odpieniacz jest niezbędny i chodzi 24/24. Ozonizator i lampy UV nie są pootrzebne, używa się je jak są problemy w zbiorniku ale to temat długi i szeroki. A odnośnie cen. Do 250 litrów spokojnie można zrobić samemu jak się wie jak i zamykamy się w kwocie 500 zł z pompą.

  7. Aro :

    odpieniacz to wydanie kasy w błoto jeśli akwarium nie przekracza 300l.do akwa 240 l. wystarczy 11watowa lampa uv. do gupików jest potrzebny filtr jak do każdej innej ryby, tylko Bojownik nie potrzebuje filtra.lampa 11w w granicach 250zł (dobrej marki). Najlepszymi filtrami dodużych akwari są filtry kubełkowe(atman) do małych wystarczy zwykły wewntrzny

  8. as:

    Morskie to elita akwarystyki i ceny muszą pozostać wysokie. Inaczej grozi nam dewastacja i zagłada raf koralowych. A tak to zabawa dla wybrańców i niech tak pozostanie. Jak chcesz być wybrańcem to sobie na to zasłuż (albo zapracuj ;)

  9. kg:

    5W wystarczy ale lepsza 9W lampa UV

  10. dom ek:

    nie wiem ale blazenkami sie interesuje fajne rybcie!

  11. Andrus z M.:

    Niektóre ceny w akwarystyce morskiej np.odpieniacze,pompy i oświetlenie są mocno przesadzone. Niby kryzys a ceny zamiast w dół to do góry.Producenci swoje,pośrednicy swoje,a ty dupku jak chcesz to płać Zarobki w dół,samochody w dół a tu tak jak przed kryzysem.Trochę z ceny zejść a przybędzie morszczaków i większy obrót w sklepach.Znam ludzi których to interesuje i mają kasy jak rusek wojska a jak powiedziałem co ile kosztuje to popukali się w dekiel,i wybrali Egipt.Tylko jeden maniak pisze się morskie tyle tylko że bez pożyczki się nie obejdzie.

  12. michał:

    Chcę założyć akwa 25l. dla 2 błazenków.Mam już filtr i falownik odpowiedni do tego akwa ale czy odpieniacz białek jest potrzebny?

  13. ad:

    filtr jest potrzebny do każdej ryby

  14. monia123:

    potrzebne są filtry dla gupików?

  15. RYBKA :

    a ten flirt ma chodzić cały czas, bez przerwy? PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ ;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter