Bojownik wspaniały - informacje

Bojownik wspaniały (z łac. Betta splendens) jest rybą, która występuje w wodach wschodniej części Półwyspu Indochińskiego oraz Tajlandii. Charakterystyczną cechą tych rybek jest pokrywa skrzelowa, która zawsze ma czerwoną barwę. Maksymalna wielkość Bojownika wynosi 7 cm. Do hodowli tej ryby wymagane jest dobrze oświetlone akwarium średniej wielkości, które posiada kryjówki dla samic. Woda dla tego gatunku ryb musi być odstana oraz rzadko zmieniana. Dla samego bojownika nie wymaga się napowietrzania, jednakże w obecnym klimacie letnim jest ono niezbędne. Wymagana temperatura optymalna dla Bojownika to: 25 – 27 stopni Celsjusza. Odczyn wody (ph) powinien być w granicach: 7-7.2. Samiec bojownika zawsze jest większy oraz piękniej ubarwiony od samicy. Najważniejsza zasada: nigdy nie należy trzymać dwóch samców w tym samym akwarium, gdyż słabszy z reguły zostanie zabity. Rozmnażanie bojownika zaczyna się od tego, iż samiec wabi samicę do swego gniazda, które jest dość duże powierzchniowo ok.: 10x10 cm. Docelowy akt odbywa się pod gniazdem. Jaja, które wyrzuca samica zostają przeniesione przez samca do tego gniazda. Następnie samiec odgania samicę, po czym sam opiekuje się ikrą. Wówczas powinniśmy odłowić i odizolować samicę, gdyż istnieje nawet prawdopodobieństwo zabicia jej przez samca. Młody narybek z reguły karmi się larwami oczlika, pokarmem pyłowym oraz larwami solowca, natomiast dorosłe osobniki karmię pokarmem płatkowym: Super VIT firmy Tropical z domieszką pokarmu Tetra Rubin, który podkreśla piękny pigment tej rybki. To jedyny gatunek ryby, który staje się czasem ofiarą sadystycznych sklepów akwarystycznych, w których przetrzymuje się je w małych pojemniczkach przypominających kubki po lodach...

Artykuł przesłany przez Pana Damiana Kaźmierczaka - dziękujemy. Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez użytkowników portalu.

17 komentarzy

 1. Kruku:

  Ja mam dwa bojowniki(samce,jeden mniejszy-Czarny Zgon i większy-Rybek).Ogolnie się tolerują ale to chyba dlatego że w uzdatniaczu który im podaje przy podmiance wody jest lek na uspokojenie dla ryb.

 2. Kasia 28 LOVE:

  Mój bojownik jest z samiczką i naciera na nią. A ona nic.Czy on jej się nie podoba?

 3. viki-lew:

  słyszałam że bojowniki to tylko walczy samiec bojownika z samcem bojownika, ale skoro mówią niektórzy chyba się wstrzymam.

 4. :

  mam go tylko inne ryby go nie lubią podjadają mu ogon co robić?

 5. Julianowa^^:

  Ja też mam bojownika (Julinaka ^^) trzymam go w kwadratowym akwa. ok 10l. Czy to dobrze? Mam też filtr i grzałke ale caly czas ma ok.21-23 stopni. Jak ktoś wie to niech pisze.

 6. Rybaczki:

  Mój bojownik, atakuje wszystkie rybki, nawet samiczki własnego gatunku ( nie powiem nawet że wszystko atakuje rzeczy które daje mu nowe do akwarium). Robi solidne gniazda i chciałam mu znaleźć partnerkę ale swoją pierwsza zamęczył na śmierć. Jegno najlepszym przyjacielem jest plastikowy pirat przy ktorym ciągle robi gniazdo ;/

 7. Misia:

  najlepiej nie trzymać bojownika z innymi rybkami. najczęściej atakuje ,,świecące rybki" i myśli że to jest pokarm.

 8. bojowniczka :

  Kiedy chcemy trzymać bojownika razem z samiczkami polecam zakupienie KORTNIKA (czyli takiego prostopadłosciennego izolatora, którego można trzymac w akwarium, skalada się on głównie z prawie przeźroczystej siateczki). Tylko na okres tarła możemy wypuścić odpowiednią samiczke z KORTNIKA. Mój kortnik świetnie się sprawdza ! Trzymam w nim 2 samiczki, a resztę miejsca w akwarium zajmuje samiec. Polecam :-)

 9. marzena2:

  bardzo sympatyczne informacje...a można go trzymac z proporczykowcem z kap lopez lub z prętnikami karłowatymi..bo nwm czy ich nie pogryzie...prosze o szybką odpowiedz....!!dziękuje z góry

 10. kuba:

  mój bojownik cały czas chowa się w roślinach czy to źle?

 11. SANDRAmiłośnikakfa:

  Tez mam bojownika jest bardzo piękny.Trzymam go w kuli i nie sądze żeby kule były takie złe jak wszyscy myślą . I sądze że bojownika nie nalezy trzymac z innymi rybkami . A na pewno nie mojego bo jest taki tajemniczy i tak się chowa że czasami nie moge go znaleźć nawet w takiej 6l kuli .

 12. StarySum:

  przy odpowiednio dużym zbiorniku >200L można trzymać 2 samce, ustalą swoje rewiry i nie bedą sobie wchodzic w drogę (może czasami jeden pogoni drugiego gdy ten sie zapedzi na obcy teren)

 13. welonki i bojowniki:

  Jak samiec pilnuje gniazda po tarle to się go karmi.

 14. olo:

  Mam bojowniki z gupikami... na poczatku bylo spokojnie.... niestety samczyki gupika zostaly wyciete przez bojownika (nie wiem samca czy samice) ale zamieszanie dzialo sie w nocy gdy bylo ciemno zaczynala sie jazda. W ciagu dnia bojowniki bardzo spokojne... lepiej uwazajacie z obsada.

 15. Tosiek87:

  Rybka dająca bardzo ładny efekt w małym akwarium gatunkowym. Bardzo mnie śmieszy nazwa Bojownik, bo mój żyje z gupikami w zgodzie. Raczej w stosunku do innych ryb nie przejawia agresji.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter