Plistoforoza

Opis

Jest to choroba wywołana przez pasożyty z rzędu microsporidia, która poraża najczęściej mięsnie, rzadziej narządy wewnętrzne ryby. ta choroba dotyka wiele gatunków ryb. Tego pasożyta stwierdzono również u ryb naszej strefy klimatycznej: karaś, pstrąg, węgorz i głowacz. Rozwojowi plistoforozy sprzyja niska temperatura. Choroba ma cięższy przebieg w temperaturach chłodniejszych niż optymalne dla gatunku. Pasożyt ten powoduje stopniowe zniszczenie komórek. Rozwój pasożytów w gonadach może powodować bezpłodność. Choroba ta dotyka ryby w każdym wieku.

Objawy

Jednym z pierwszych objawów choroby są pojawiające się na ciele i głowie ryby białe punkciki. U ryb mogą nastąpić również zmiany ubarwienia, często następuje bielenie ogona przesuwające się ku głowie. Stopniowo pojawiają się na ciele poprzeczne białe smugi. Chore osobniki pływają pod kątem 45º ogonem w dół i wykonują gwałtowne ruchy, po pewnym czasie znów powracają do normalnej postawy i tak proces ten się powtarza. Nawet w nocy ryby ciągle pływają. Stopniowo tracą apetyt i chudną. Jeśli choroba dotyka młode ryby powoduje u nich zahamowanie wzrostu. U niektórych ryb obserwuje się postrzępienie płetw. W końcowej fazie choroby białawe plamki przeistaczają się w guzki.

Leczenie

Po zakupie ryb należy przeprowadzić conajmniej ich miesięczną kwarantannę. Jeśli po tym czasie wykryjemy u nich plistoforozę należy wszystkie ryby traktować jako nosicieli. Jeżeli stwierdzimy chorobę w zbiorniku głównym to należy wszystkie ryby, rośliny zlikwidować, a gleba wygotowana i akwarium zdezynfekowane. Jeśli wśród ryb są wartościowe ryby to można się powstrzymać z ich likwidacją do momentu uzyskania od nich potomstwa. Jeśli po tarle przeprowadzimy u uśmierconych tarlaków badania i u samicy w jajnikach pasożyta to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że młode nie są nosicielami choroby. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

7 komentarzy

  1. Kamiloss:

    Pomocy! Mam Neony i od jakiegoś czasu zaobserwowałem że na ich ciele pojawiają się białe kropeczki i mam jeszcze Gupika który ma te same objawy tylko jeszcze ogon ma postrzępiony...czy to napewno plistoforoza ? Inne obajwy się nie zgadzają ponieważ pisze że taracą apetyt i chudną a moje przeciwnie. Jakie są przyczyny plistoforozy ? Pomocy !

  2. Kama-Rybka w skrócie KR:

    help! Nie mogę rozpoznać choroby. Na rybachtych pojawiają się tak jakw tej chorobie tylko że jedzą jak inne ale jedna ryba pływa do góry brzuchem i oddycha. Wygląda na paraliż. Inne ryby mają białe płetwy grzebietowe ale taki pasek jakby było to zjedzone. U gupików są duże oczy z białymi plamami. Ciało ma kropki ale wygląda to dość dziwnie bo to nie ospa bo ospa ma duzo a ten nie ma duzo. Proszę o pomoc!

  3. gabriel :

    mam tą cholerna chorobę u neonów i niewiem jak mam uratowac inne ryby po szkoda zebym wszystkie wywalał w kibel. zastanawiam sie nad tym ile wytrzymuje ten pasożyt bez żywiciela co????? i te jajka pasożyta ile moga zalegac w podłożu???? nigdzie nie moge znalezc w necie o tym cholersstwie. a co powiecie jak bym zapodał nadmanganian potasu do akwarium.?????????? acha i mam krewetki na dodatek i niewiem jak to sie wszystko zachowa dajcie znac jak byscie cos wiedzieli moje gg 4381119

  4. Matisek:

    Rybcia już "ledwo dyszy". Najpóźniej za 5 godz. będzie chyba po wszystkim. Pzdr. :(

  5. Matisek:

    jest już cieniutka jak papier, jeść też za bardzo nie chce

  6. Matisek:

    Aha ryba jest już chora 3 dni.

  7. Matisek:

    Ej mam mały dylemat. Już parę neonków Innesa mi pozdychało z taki objawami jak: wychudzenie, utrata czerwonego paska ale OD głowy do ogona (częściowo), pływanie głową w dół 1 przypadek, głową w górę 1 przypadek, chowanie się za filtrem i brak przyjmowania pokarmu. Jedną, która teraz jest chora,raz wziąłem do słoika i na balkon bo chciałem uśpić. Na dworze panowała temperatura +1stopień C. Po ok. 15 min. mama się ulitowała i wzięła słoik dała obok akwarium. Ryba przed odłowieniem wiecie, głowa prosto w dół, utrata kolorów. Po wyłowieniu, tym pobyciu na balkonie i przeniesieniu do mieszkania i wyrównaniu temperatury, ryba ma o wiele słabsze objawy: pasek czerwony znów jest cały, je jak każda inna, tylko troszkę mniej pływa i siedzi pod filtrem, acz czasami popływa trochę. Co to może być?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter