Ichtiobodoza

Opis

Jest chorobą skóry i skrzeli wywołana przez wiciowca Ichthyobodo necatrix. Temperatura powyżej 25ºC obniża żywotność pasożyta, a w temperaturze powyżej 30ºC zwykle znika z powłok zewnętrznych ryby. najbardziej wrażliwe na tego pasożyta są młode rybki. Szczególnie wrażliwe na ichtiobodozę są odmiany welonowe.

Objawy

Jeśli dochodzi do intensywnego ataku pasożyta to powoduje to u ryb uszkodzenie naskórka i zaburzenia w oddychaniu. Da się to rozpoznać po zbytnim nagromadzeniu w tych miejscach śluzu. Skóra staje się mętna, często jest to zauważalne po ustawieniu się ryby pod określonym kątem. Dotknięte chorobą osobniki wykonują podczas pływania kołyszące ruch i często ocierają się o rośliny.

Leczenie

Jeśli ryby są odporne na wysoką temperaturę, np. niektóre odmiany ryb tropikalnych to jako kuracje można zastosować podwyższanie stopniowo temperatury wody do 30-33ºC. u pozostałych ryb stosujemy kąpiel w różnych środkach leczniczych, która jest przeprowadzana w zbiorniku sanitarnym bez podłoża i roślin, natomiast zbiornik zakażony pozostawia się na 7 dni. Środki lecznicze w zwalczaniu ichtiobodozy: A) chinina – stosowana jako roztwór 20 mg na 1 l wody podczas kąpieli przez 24-26 godzin, następnie ryby umieszcza się w czystej wodzie na 12 godzin. Po tym czasie przenosi się je do zbiornika o świeżym roztworze na 36-48 godzin B) formalina – stosowana jako roztwór o stężeniu 0,25-0,33 ml na 1 l wody podczas kąpieli przez 30 minut C) mieszanina formaliny, błękitu metylenowego i zieleni malachitowej – sporządzamy roztwór macierzysty – 1 l formaliny, 3,7 g błękitu metylenowego i 3,7 g zieleni malachitowej, z takiego roztworu dawkujemy 1-1,2 ml na 100 l wody. Jest to kuracja długotrwała: po 1 dniu kąpieli połowę wody w akwarium należy wymienić i dodać ½ pierwotnej dawki roztworu macierzystego. Jeśli leczymy, np. niektóre gatunki kąsaczowatych w wodzie miękkiej i temperaturze 26ºC to należy zmniejszyć dawkę, ponieważ jej maksymalne wartości są toksyczne dla tych ryb D) sól kuchenna – stosowana jako roztwór 10 g na 1 l wody podczas kąpieli 30-minutowej E) trypaflawina – w postaci roztworu 10 mg na 1 l wody stosowana podczas kąpieli przez 10-48 godzin F) zieleń malachitowa – po sporządzeniu roztworu macierzystego (1 g na 1 l wody) dawkujemy go 1-10 ml na 100 l wody stosujemy kąpiel przez 7 dni lub dłużej. Po 3 i po 5 dniach do roztworu leczniczego dodaje się dodatkowo ½ dawki pierwotnej. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

2 komentarzy

  1. jpaul:

    U moich rybek (molinezje, zmienniaki i gupiki) nie nastąpił jeszcze nalot na skórze, ale tarły się o przedmioty skórą i skrzelami. Do tego kołyszące ruchy i zwinięte płetwy. Po 20 minutowej kąpieli w roztworze soli i podniesieniu temperatury do 32-33 objawy zniknęły już na drugi dzień. Na wszelki wypadek lepiej jednak potrzymać rybki w tej temperaturze kilka dni.

  2. FRANK:

    Moje rybki w starym akwarium to miały

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter