Cierniooczek Myersa (Piskorek Myersa)

Opis

Cierniooczek Myersa - (Piskorek Myersa) - Acanthophthalmus(Pangio)myersi. Ryby z rodzaju Acanthophthalmus są bardzo podobne do siebie. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i podgatunków. Charakterystyczne dla tych ryb jest wstęgowate, mocna bocznie spłaszczone ciało oraz trzy pary wąsików otaczających otwór gębowy. Pod każdym okiem znajduje się kolec. Samice mają bardziej uwydatniony brzuch, przez ściany którego przeświecają zielone jajniki. Piskorek Myersa , jak i inne odmiany piskorków znakomicie uzupełniają akwaria zbiorowe. Zamieszkują strefy przydenne.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Zasiedla on wody Tajlandii.

Długość

Osiąga długość 8-12 cm.

Odżywianie

Najchętniej jedzą rureczniki i larwy owadów, ale nie gardzą szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi. Szczególnie preferuje pokarm opadający na dno.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium z Piskorkami powinna miesić się w przedziale 24-28 C

Warunki hodowlane

Do hodowli nadaje się duże, wydłużone akwarium. Lubią różne schowki i przyćmione światło. Preferują dno miękkie, sporządzone np. z włókienek torfu. Zbyt ostry piasek może powodować otarcia lub skaleczenia brzucha. Na zmiany ciśnienia atmosferycznego piskorki reagują nieustannym pływaniem wzdłuż boków akwarium. Parametry wody to: pH 6,5-7, twardość 8ºdGH i 1ºdCH. Należy pamiętać by zbiornik był przykryty szczelną pokrywą, ponieważ potrafi się on przecisnąć najmniejszą szparką.

Rozmnażanie

Ryby te trą się pod powierzchnią wody, bok przy boku, w ruch ślizgowym tak szybkim, że na powierzchni powstają wiry i fale. Po wyrzuceniu z ciała produktów płciowych ryby gwałtownie opadają na dno, wypuszczając z pyska liczne pęcherzyki powietrza. Powtarzają ten proces co 5-10 minut przez dwie do czterech godzin. Zielonkawe jaja o średnicy 1 mm produkowane są w olbrzymiej ilości. Czasami zdarza się, że samice same spontanicznie wycierają się pośród roślin. W niewielkich odstępach czasowych „wystrzeliwują” jednorazowo ponad 100 białych (nie zielonych) jajeczek. Z zapłodnionych jaj po dobie wylęgają się larwy. Mają one pomocnicze, krzaczaste skrzela zanikające po dwóch tygodniach. Najodpowiedniejszym pokarmem dla nich są larwy solowca.

136 komentarzy

 1. edibu:

  Mam pytanie:mam piskorka od 3 dni.Dzisiaj rano pływał pod pokrywą, czasem brzuchem do góry, spływał na dno ale w pionie i unosiło go lekko do góry.Co mu może być? Czytałam , ż na zmianę pogody zachowuje się dziwnie a dzisiaj jest po chmurno i pada deszcz.

 2. nikusia18:

  do ozdi ja mojego mam od zajączka tego roku jak narazie jest dobrze to jest samiec miałam samice ale niewiadomo dlaczego umarła

 3. nowy:

  może być z welonami

 4. Barbosa:

  Do ozdi i innych posiadających ten gatunek ryby: czy robicie podmiany wodą kranową czy z filtra RO?

 5. Anulala:

  DO gabi pewnie że mogą. Moim zdaniem nawet większe kamyki niż piasek :)

 6. Zafascynowana:

  Może być jeden w 100 litrach ?

 7. Valarina:

  Minimalna wielkość akwarium ? :)

 8. Adachi:

  Ja mialem krewetki filtrujace i amanki i wielkoramienne w jednym akwa z piskorkami i wszystko bylo OK

 9. Adachi:

  ja je mialem z gabonensisami z amankami i wielkoramiennymi i nikomu sie nic nie stalo

 10. Danio1507:

  Do Marcin: To zależy od wielkości twojego akwarium, ale ja proponuję ci 5. Ale pamiętaj: musi być dla nich co najmniej 5 kryjówek [Jeśli będziesz miał 5 cierniooczków]. Inaczej mogą być zestresowane i chować się po kątach akwarium, a mocne oświetlenie nie wpływa na nie dobrze, dlatego też się chowają. Są płochliwe. Kryjówki nie muszą być duże, bo lubią miejsca przytulne. Moim zdaniem wystarczy większa muszla. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 11. Marcin:

  Ile sztuk najlepiej zakupić?

 12. Danio1507:

  Mówiąc, że jedzą tylko małe ślimaki chodziło mi o to, że nie zjedzą większych. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli

 13. Danio1507:

  Jedzą one tylko małe ślimaki.

 14. Danio1507:

  Z moich obserwacji wynika, że bocje mogą być z Cierniooczkami. Gdy są w grupie to je ignorują, a gdy nie mają towarzystwa to pływają z nimi i wybierają je na towarzyszów.

 15. Lula:

  zastanawiałam się nad kupem tych rybek. Czy one mogą być z bocjami i brzankami ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter