Limnofila wodna

Opis

Limnofila wodna - Limnophila aquatica. Jest bardzo atrakcyjną rośliną. Jest bardziej dekoracyjna niż limnofila bezszypułkowa. Ma dłuższą łodygę i dłuższe liście wodne. Uroku dodają jej delikatne, jasnozielone liście. Jest rośliną, która rośnie najlepiej w wysokich akwariach (ponad 40 cm). Ma tendencję do wyrastania ponad powierzchnię wody. Jest to szczególny kłopot w sytuacji, gdy nad akwarium jest zbyt blisko zamontowana lampa i nie ma pokrywy z szyby. Liście ponad powierzchnią wody są wąskie, siedzące na łodydze, lancetowate, ciemnozielone o ząbkowatych brzegach. Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego i Sri Lanki. Limnofila dorasta do około 25-50 cm. Powinna być sadzona w grupie w strefach tylnych i bocznych akwarium. Jest rośliną światłolubną, dlatego też nie znosi cieniu. Przy bardzo silnym oświetleniu przyjmuje czerwonawy odcień. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 5-7,5 i temperaturze 22-28 C. Korzystne wpływa na wzrost tej rośliny dodawanie do wody CO2 i nawożenie podłoża. Rozmnożyć limnofilę możemy poprzez sadzonki pędowe lub oddzielanie rozłogów. Rozmnażanie poprzez odcinanie tworzonych na rozłogach roślinek jest najpewniejszym sposobem rozmnażania tego gatunku. Odcięty kawałek rośliny nie stanie się sadzonką, jeżeli nie miał wcześniej wytworzonego korzenia przybyszowego.

6 komentarzy

 1. Smaczek:

  Jaka cena ?

 2. Sheken:

  U mnie Limnofilia nie wytworzyła nigdy korzenia przybyszowego. Rozmnażam ją odcinając górną częśc rośliny. Sadzonka bez korzenia bez problemu rośnie. W dodatku na kawałku dolnym po odcięciu górnego tworzą się po dwie nowe sadzonki. Limnofilia wcale nie jest trudną rośliną. Nie dodaję CO2 a rośnie po ok 10 centymetrów tygodniowo. W przeciągu dwóch miesięcy z jednej 20 cm limnofili udało mi się zrobic około 5 sadzonek z których każda sięgała tafli wody, a akwarium mam wysokie na 40 cm. Generalnie rośnie jak opętana. Jedyną jej wadą jest wrażliwośc na okrzemki i osady rozpylane podczas odmulania. Jeśli chcecie miec Limnofilię to kupcie sobie Grubowarga Syjamskiego który będzie ją czyścił z wszelkiego rodzaju glonów. Otosek lub Zbrojnik nie pomoże ponieważ one lubią szerokie liście.

 3. robert:

  Ja kupiłem :/

 4. bubas:

  ja też muszę ją kupić

 5. Przemo:

  musze kupic taką roślinke

 6. Przemo:

  musze kupic taką roślinke

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter