Grubowarg zielony (Labeo)

Opis

Grubowarg zielony (Labeo) – Labeo erythrurus. Gatunek ten posiada wszystkie płetwy czerwone, a ciało koloru ciemnozielonoszarego. Dolne otwory gębowe są o frędzelkowatych wargach. Dużo wyhodowanych ras wykazuje cechy albinotyczne. Z upływem czasu staje się coraz bardziej agresywny. Z uporem walczy o rewiry i pozycję w strukturze dominacyjnej. Ryby będące niżej w hierarchii często mają problemy nawet z dostaniem się do pożywienia. Najsilniejszy osobnik cały czas musi udowadniać swoją hegemonię. Większość czasu spędza w dolnych i środkowych partiach akwarium. Pożyteczną cecha grubowarga zielonego jest zwalczanie glonów.

Rodzina

Cyprinidae.

Pochodzenie

Strumienie w Tajlandii.

Długość

8-12 cm.

Odżywianie

Jest to ryba głównie roślinożerna. Z chęcią zjada większość pokarmów dostępnych w handlu.

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Hodowla większej ilości tych ryb jest możliwa tylko w bardzo dużym zbiorniku. Każdy osobnik musi mieć wystarczającą ilość miejsca na swój rewir. Nie powinien mieć ciągłego kontaktu wzrokowego z resztą przedstawicieli swojego gatunku w akwarium. Z tego powodu w zbiorniku powinny się znaleźć liczne zakamarki, korzenie, jamy oraz gęste rośliny. Bardzo dobrą kryjówką dla tego gatunku są puste doniczki. Parametry wody: miękka do twardej, pH około 7,0 oraz systematycznie częściowo podmieniana.

43 komentarzy

  1. Mariusz :

    ja kupiłem takie zielone labeo i zaczęły mi ginąc z akwa mniejsze rybki a labeo nie wychodzą w dzień i jak jest światło na akwarium tylko są cały czas schowane a dla większych ryb coś skubie ogonki w akwa mam jeszcze bocje wspaniałe i górami z większych rybek reszta to gupiki danio i platki neonki proszę o pomoc czy sprzedać labeo

  2. mic:

    mój Labeo wcina neonki aż mu sie uszy trzęsą :D i nikt nie będzie mówił że nie bo widziałem na własne oczy jak mu z pyska raz wystawał kawałek

  3. Linka:

    A ja zauwazylam u dwóch rybek dziwne zachowanie. Jedna miała postrzepione łuski, a druga skrzela. Są strasznie nerwowe i zaczęłam się przyglądać i co zauwazylam? Że labeo je atakuje. Skalary sobie nie dadzą, a te mniejsze są notorycznie atakowane nie wiem dlaczego.

  4. Danio1507:

    Do krystianxp: Moim zdaniem to niemożliwe by twój labeo mógł zrobić coś takiego. Myślę, że to mogły być brzanki, lub skalar. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  5. krystianxp:

    kupiłem grubowara zielonego i od tamtej pory znalazłem trzy martwe neony czerwone a gupiki maja postrzępone ogony. Czy to może być on ?

  6. Andooszka:

    Witam ;-) Labeo Zielone mam od ładnych kilku lat od małych kilku centymetrowych rybek i nigdy nie zauważyłam by jedna Ryba terroryzowała resztę. Faktycznie zdarza się iż najstarszy i jednocześnie największy osobnik czasem przegania te troszkę mniejsze bo Szef jest jeden ;-) ale bez jakiejś szczególnej agresji. Wręcz mogę stwierdzić iż jak miałam jedną taka Rybę to była agresywna względem Brzanek Sumatrzańskich a jak dokupiłam kilka kolejnych ryb agresja ustała i w sumie jej nie ma. W sumie odkąd jest Ich kilka, to po ustaleniu hierarchii zachowują się bez większych problemów. W trakcie karmienia nie zauważyłam by najokazalszy osobnik przeganiał mniejsze. Od kilku lat moje 5 sztuk Labeo Zielonego żyje w akwarium o wymiarach 150x50x60h - 450 litrów ale wcześniej żyło w metrówce około 200 litrów i agresji nie zauważyłam. Może to kwestia urządzenia akwarium . U mnie jest sporo roślin głównie biotopowych po za kilkoma echinodorusami, kilka korzonków , kamienie a na dnie rzeczny piach. W tym akwarium na chwilę obecną jest kilka brzanek i jedna kosiarka ( pozostałość po starej obsadzie ). Kiedyś były Bocje Wspaniałe wielkości kilkunastu cm ale oddałam znajomemu na plagę ślimaków i nie wróciły i już nie wrócą. Nigdy nie widziałam by moje Labeosie atakowały Bocje ani Kosiarki, których dawniej było kilka ani żadną z Brzanek czy zbrojnika niebieskiego ( samiczkę). Swego czasu były tak oswojone , że jak robiłam cokolwiek w akwarium to one podpływały i każdorazowo robiły mi \"piling\" co bardzo łaskotało ;-) Nie mogę się zgodzić z opinią , że Labeo Zielone to agresywna ryba i że wyskakuje z akwarium - moje jest otwarte i żadna nigdy nie wyskoczyła ;-) Faktem jest , że w chwili obecnej po za Lebeosiami jest 5 innych rybek co może przyczyniać się do tego iz mają więcej miejsca i nie maja sie o co bić. Polecam te świetne rybcie do większych akwarii bo to nie są małe rybki i muszą mieć gdzie pływać by czuły się dobrze.

  7. wojtek:

    Mam 2 Labeo w akwarium 120l już przez ok 1 rok nie sa one agresywne a wręcz bardzo towarzyskie i sympatyczne.

  8. Aga:

    Ile one mogą żyć?

  9. brzanus:

    Ja niedawno kupiłem w sklepie ciekawą jego odmianę,która ma białe ciało,czerwone oczy,a płetwy takie jak normalne labeo.

  10. Roxy101:

    do Adaś: nawet musisz bo będą walczyć o terytorium chyba że masz bardzo duże akwa. W opisie wszystko pisze

  11. Lula:

    ja mam 120 litrów akwa i chciałam go kupić ale zrezygnowałam ze względu na bocje( mają podobny kształt i czerwone płetwy)

  12. Adaś:

    To rybka stadna? Czy mogę trzyma jedną?

  13. riba666:

    mam 1 pytanie czy można go hodować w 120 l akwarium o długości 80cm? proszę o szybką odpowiedź

  14. kangur:

    nieznajoma: to sa fotografie labeo zielonego. Labeo bicolor, jak sama nazwa wskazuje, ma dwa kolory: czarny (cala ryba) i czrwony (ogon)

  15. czokal:

    u siebie w akwarium mam Labeo, z czasem dokupiłem Welona dla kolorystyki w akwa. Labeo było bardzo agresywne w stosunku do niego miał postrzępiony cały ogon i musiałem go oddać. u mojego agresja do innych rybek generalnie zachodzi podczas karmienia, chce bardzo pokazać że rządzi nie gryzie ich lecz gania (popisuje sie). Jako rybka akwariowa bardzo ładnie sie prezentuje w baniaku, pływa sobie dumnie i gracja. Polecam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter