Garbacz hełmiasty

Opis

Garbacz hełmiasty - Steatocranus casuarius. Posiada charakterystyczny garb tłuszczowy (szczególnie duży u samców). Od tego garba wzięła się nazwa Garbacz hełmiasty. Ponadto wyróżnia go sposób pływania. Dużo czasu spędzają w pozycji ,,siedzącej”. Podpierają się za pomocą mocnych płetw. Na pierwszy rzut oka wygląda to jakby dopiero uczyły się pływać. W warunkach naturalnych poruszanie się i utrzymanie równowagi ułatwia im zredukowany pęcherz pławny. Należy do tak zwanych szczelinowców (ryby żyjące w trudno dostępnych szczelinach i grotach skalnych). Dobierają się w trwałe pary, a ich związek jest bardzo trwały. Są to ryby o wyraźnym dymorfizmie płciowym. Dorosły samiec jest wyraźnie większy od samicy. U małych osobników rozpoznanie płci jest praktycznie niemożliwe. Trzecie zdjęcie od góry dodane przez użytkownika prezentuje pyszczaka hełmniastego.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Dolny i środkowy bieg rzeki Kongo w Afryce.

Długość

Samice – 8cm, natomiast samce - 11 cm.

Odżywianie

Możemy je karmić pokarmami mrożonymi, suchymi pod postacią granulatu oraz płatków z zawartością spiruliny.

Temperatura

24-27 C

Warunki hodowlane

Są bardzo wrażliwe na nieustabilizowane warunki w zbiorniku. Z tej przyczyny w żadnym wypadku nie mogą być wpuszczane do świeżo założonego akwarium. W zbiorniku powinny znaleźć się konstrukcje kamienne tworzące groty skalne. Powinny być one stabilne, aby się nie zawaliły. Za podłoże może posłużyć drobny żwir lub grubszy piasek. Nie niszczą roślin akwariowych, jednakże mogą je wykopać jeśli dane miejsce wybiorą sobie do tarła. Raz w tygodniu należy podmieniać około 25 % wody. Parametry wody: pH 6,5-7,5; średnio twarda.

Rozmnażanie

Garbacze opiekują się złożoną ikrą, larwami i młodym narybkiem. Zadanie to wypełniają z dużą troską i zaangażowaniem. Samiec pilnuje całego rewiru, natomiast samica sprawuje bezpośrednią opiekę nad ikrą.

14 komentarzy

 1. ewa:

  witam, mam do sprzedania w całości półroczne stado 6 szt. - 9 do 11 cm, Poznań i okolice. tel. 600091005

 2. Magda:

  Kupie! 4161061

 3. Magda:

  Kupię!!! 4161061

 4. Magda:

  Witam, poszukuję tych ryb. Jeśli ktoś posiada, bardzo proszę o kontakt gg 4161061.

 5. Artur:

  witam, mam do sprzedania takie rybki, do 11cm dorosłe i dobrane pary, najmniejsze maja 3 cm, woj mazowieckei siedlce i okolice gg 16000475

 6. Michał:

  czytałem że ich nie wolno chodować z rybami dennymi.

 7. Misia:

  Taka sobie zżarła mi rośliny

 8. Artur:

  ja man teraz ponad 20 sztuk tych rybek, na początku były tylko 4 ale strasznie szybko rozmnożyły mi się, fajne rybki, i czasami niszczą rośliny....

 9. Karolinka:-*:

  Ile kosztują? Ma ktoś sprzedać z Chełmskiego/lubelskiego?

 10. sarin:

  ta zebra to pyszczak hełmiasty zwany potocznie frontosą :) ktoś tu omyłkowo zamieścił fotografie :)

 11. neta:

  a ta zebra to jest ta sama ryba czy inna

 12. ewa:

  ile kosztują????

 13. sarin:

  jeśli ma ktoś te ryby na sprzedaż (sląsk) prosze o kontakt tel 886688666

 14. martyncia:

  ale basiasta minka.......

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter