Bedocja madagaskarska

Opis

Bedocja madagaskarska - Bedotia geayi. Zasiedla ona wody słodkie. O morskim pochodzeniu tych ryb świadczy podwójna płetwa grzbietowa oraz upodobanie do twardej, bogatej w składniki mineralne wody. Bedocję madagaskarską sprowadzono do europy w 1953 roku. Jest rybą zgodną, towarzyską i ruchliwą. Samce są większe i bardziej kolorowe od samic. Dobrze się czuje w stadzie i nadaje się do zbiornika wielogatunkowego. Najwięcej czasu spędza w środkowej warstwie wody. Inna nazwa ryby to aterynka madagaskarska i bedocja czarnopręga.

Rodzina

Tęczowate.

Pochodzenie

Pochodzi z wyspy Madagaskar.

Długość

Dorasta do około 10 cm.

Odżywianie

Ryby te jedzą pokarm wszelkiego rodzaju, a owady spadające na powierzchnie wody i małe rybki są dla nich przysmakiem.

Temperatura

Preferuje wodę z zakresu 22-25ºC.

Warunki hodowlane

Ten gatunek wymaga obszernego akwarium o długości co najmniej 100 cm, gdzie przestrzenie wodne przeplatają się na przemian z roślinami. Na współmieszkańców nadają się gatunki o podobnych wymaganiach i zachowaniu. Nigdy nie powinna być hodowana w parze lub pojedynczo. Powinny przebywać w grupie co najmniej 6 osobników. Ciemne podłoże znakomicie podkreśla pastelowe kolory bedocji. Woda w zbiorniku musi być czysta, pozbawiona azotanów, w przeciwnym razie są bardzo podatne na atak pasożytów zewnętrznych. Wskazana jest dobra filtracja i regularna wymiana wody. Oświetlenie raczej nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ryby te najchętniej odbywają tarło w stadach, w temperaturze około 28ºC. pojedynczy okres tarłowy może trwać parę dni z krótkimi przerwami, po których tarło jest powtarzane. Bedocję trą się najczęściej wśród roślin. Jasnożółte jaja o średnicy 1,4 mm są zaopatrzone w pęczki włókienek, którymi przyczepiają się do podłoża. Wylęg następuje po 6-8 dniach. Po wylęgu larwy pływają w pozycji ukośnej, z głową ku górze, umożliwia im to napełnienie pęcherza pławnego. Po 24 godzinach są w stanie już samodzielnie przyjmować pokarm. Jeśli zależy nam na dużej ilości narybku, to co tydzień przenosimy trące się ryby do innego akwarium lub wyjmujemy ze zbiornika rośliny pokryte jajami przenosimy je do innego akwarium. Tarlaki w przeciwieństwie do wielu gatunków nie zjadają ikry. Młode karmimy larwami solowca.

3 komentarzy

  1. Joxton:

    Mam takich kilka są super, bardzo towarzyskie i całkiem spore. Tolerują brzanki, skalary, mruki, synodontisy i świeciki. Polecam właścicielom dużych akwariów.

  2. Basia ;):

    Polecam, tutaj pisze że powinny żyć w stadzie ja mam 1 bedocje i ma towarzystwo wśród innych gatunków.

  3. Paweł:

    Te rybki mnie fascynują :)Na prawdę chciałbym ją mieć i chyba sobie taką zamówię.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter