Argus zielony

Opis

Argus zielony – Scatophagus argus. Zarówno młode, jak i dorosłe osobniki są pięknie ubarwione. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie Argus powinniśmy zastanowić się nad nią, ponieważ dorasta on do sporych rozmiarów, jeszcze jednym mankamentem jest jego apetyt na rośliny rosnące w akwarium. W sklepach możemy również spotkać również odmianę czerwoną, zwana Scatophagus argus atromaculatus.

Rodzina

Argusowate.

Pochodzenie

Dorosłe osobniki żyją w słonawych wodach przybrzeżnych, jak i morskich Indii i Pacyfiku. Młode zaś wpływają na wody słodkie.

Długość

Mogą osiągnąć długość do 30 cm.

Odżywianie

Zjada wszelkie rodzaje pokarmów, ale jego dieta powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-28 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stadnym, więc by zapewnić grupie odpowiednie warunki musimy dysponować naprawdę dużym i głębokim akwarium, obsadzonym po bokach gęsto roślinami, które są niesmaczne dla argusa, np. anubias lub wodne paprocie. Uważa się, rośliny takie jak mikrozorium oskrzydlone jest dla argusów trująca. Młode osobniki wymagają wody zasadowej, twardej i dobrze filtrowanej. Na początku hodowli dodajemy do wody 1 łyżeczkę soli na 4,5-5 litrów wody, następnie, w miarę wzrostu, zwiększamy dawkę do podwójnego zasolenia. Jeśli chcemy trzymać dorosłe osobniki to musimy im zapewnić warunki takie jak w akwarium morskim.

Rozmnażanie

Gatunku jeszcze nie udało się rozmnożyć w warunkach akwariowych.

9 komentarzy

 1. Michał3333:

  Czy przeżyją w wodzie bez soli???

 2. MICHEAL:

  u mnie w dębicy (podkarpackie) są po 12 zł

 3. NS HODOWCA:

  Nowy Sącz ul. Lwowska sklep zoologiczny... kupiłem 2 po 18 złotych są śliczne ale przeraza mnie to ze gdy urosną będą brzydsze... mam 2 argusy 5 plaskobokow(to jak pirania roślinożerna) 1 gupik(farciarz)

 4. marcin:

  gielda w krakowie na balicach polecam dobry wybor i tani ;)

 5. PITERS :

  MAMY TAKIE W AUCHAN W SZCZECINIE... :D :D NAPRAWDE ŚLICZNE:)

 6. Monika:

  mam je u siebie w zoologicznym piekne....

 7. Madziusia123:

  W Tesco są. xD Ale tylko 2 czy 3. eden tak ślicznie wybarwiony...

 8. MeRcIa:

  A ja nigdy jeszcze nie byłam na takiej giełdzie, muszę poszukać w internecie ;)

 9. len:

  Wiadziałem ostatnie na giełdzie w Krakowie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter