Selenotoka wielopręga

Opis

Selenotoka wielopręga – Selenotoca multifasciata. Jest niezwykle atrakcyjnym gatunkiem, ponieważ jest pięknie ubarwiona. Na srebrzystym tle możemy podziwiać pionowe czarne pręgi dosięgające do połowy ciała, przechodzące w czarne plamki. Odkryto, że dorosłe osobniki zasiedlają estuaria i dolne biegi rzek, a młode migrują w górę rzek na jakiś czas, potem w miarę wzrostu i rozwoju powracają do wód bardziej słonych.

Rodzina

Argusowate.

Pochodzenie

Żyje w wodach regionu Indo-Pacyfiku i wybrzeża Australii, od południowo-wschodniego krańca ku północy, wzdłuż na północ i dalej w kierunku zachodnim.

Długość

W naturze dorasta do 40 cm, ale w akwarium nie możemy oczekiwać takich okazów.

Odżywianie

Zjada wszelkie rodzaje pokarmów, ale jej dieta powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 20-28 C.

Warunki hodowlane

Tak jak przy wspomnianym argusie zielonym (patrz opis), młode nadają się do średnich zbiorników, natomiast dorosłe muszą być już hodowane w dużych zbiornikach. Ten gatunek zjada większość roślin rosnących w akwarium, więc lepiej zastosować rośliny sztuczne lub twarde i niesmaczne dla selenotoki. Do wody wsypujemy 1 łyżeczkę soli na 5 l, stopniowo zwiększając zasoleniem w miarę wzrostu ryb.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o rozmnożeniu selenotoki wielopręgiej w akwarium.

6 komentarzy

 1. Michał3333:

  Do krysti:) Strzelczyk pociśnie w wodzie słodkiej,argus raczej też,ale ta ryba po maksymalnie miesiącu padnie :(

 2. maniuś:

  Do Krysti:): i co żyją ci jeszcze . ?!

 3. krysti:):

  przepraszam mam takie pytanko nie wiem czy dobrze zrobiłem no bo dzisiaj kupiłem 1 strzelczyka a mam akwa z rybami kąsaczowatymi i piękniczkowatymi i zastanawiam się czy dokupić 2 selenotki zbiornik 112 litrówka proszę o odpowiedź

 4. pepee:

  W moim akwarium 200l selenotoki dorosly do 10cm jednak oddalem je do sklepu poniewaz uwazam ze one powinny miec min.400l. W sklepie widzialem selenotoke ktora miala ok 25cm

 5. marika:

  czy 180l nadaje sie dla tego gatunku?

 6. pepee:

  mam parke w moim akwa i sie dobrze trzymaja.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter