Zwinnik czerwonousty

Opis

Zwinnik czerwonousty - Hemigrammus rhodostomus. Jest to gatunek zgodny i towarzyski, a zarazem trochę płochliwy. W sprzedaży możemy spotkać podobne gatunki, takie jak: Hemigrammus bleheri (zwinnik Blehera) oraz Petitella georgiae (czerwonogłowka). Wszystkie mają podobne wymaganie i idealnie nadają się do zbiorników towarzyskich, ponieważ są nieduże, pięknie ubarwione i spokojne. Zwinnik ten posiada boki ciała srebrzystobiałe, często z żółto zielonkawym odcieniem. W okolicach otworu gębowego oraz tęczówki oczu są krwistoczerwone. Lubią miękką wodę o kwaśnym odczynie, więc mogą być hodowane z neonem czerwonym (Paracheirodon axelrodi), małymi pielęgnicami - Dicrossus filamentosus, pielęgniczkami z rodzaju Apistogramma, drobnoustkami, na przykład Nannostomus eques i innymi pokrewnymi gatunkami. Samiec jest przeważnie nieco mniejszy i ma mniej wydatny brzuch. Ponadto samiec posiada w przedniej części płetwy odbytowej rząd haczyków wyglądający na pierwszy rzut oka jak delikatna i jasna kreska.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Dolna Amazonka.

Długość

4,5 centymetra.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Ponieważ jest rybą ławicową potrzebuje wolnej przestrzeni do pływania oraz gęstej obsady roślinnej. Lubi wodę z dodatkiem garbników, więc możemy przy dekorowaniu akwarium uwzględnić naturalne korzenie. Gatunek lubi wodę miękką, kwaśną, ale znosi również odchylenia od tych parametrów. Należy uwzględnić fakt, że większość czasu spędza w środkowej partii wody.

Rozmnażanie

Podczas tarła najlepiej zapewnić wodę bardzo miękką i kwaśną. Zwinnik czerwonousty rozrzuca ikrę wśród roślin bądź po podłożu. Wylęg trwa około półtorej dnia.

21 komentarzy

  1. :(:

    Ja mialem cztery i zyly ok 4 godziny bo skalar 3 zjadla czwartej nie mugl to glowe odgryzl :(

  2. Monika:

    W moim akwarium żyły tylko 5 dni, 6 dnia wszystkie zdechły - ospa rybia (rybna) , bardzo mi ich szkoda... :(

  3. Ola:

    widziałam je w sklepie zoologicznym i było ich tam stadko. Chyba z 50. Jak to ślicznie wygląda!

  4. Anna:

    w moim akwarium mam je 4 i raczej pływają oddzielnie. nisko podłoża nigdy nie podpływają do tafli wody po pokarm

  5. migi:

    Fajnie wygląda jak pływają gdy jedna zmieni kierunek zaraz za nią płyną wszystkie,ciekawe rybki

  6. Dżasta:

    W dużej grupie wyglądają imponująco. Hoduję ten gatunek już od wielu lat i dalej podobają mi się.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter