Zwinnik Blehera

Opis

Zwinnik Blehera - Hemigrammus bleheri. Zwinnik Blehera jest popularną rybką wśród hodowców roślinek oraz posiadaczy akwariów holenderskich. Jest to spokojna rybka i doskonale nadaje się do zbiorników z innymi gatunkami o podobnych rozmiarach oraz temperamencie. Najlepiej mu się żyje w grupach po 6 i więcej sztuk. Posiadają one czerwone „nosy”. Zwinniki Blehera fantastycznie wyglądają w bardzo licznych grupkach po kilkanaście ryb. Jest to jeden z trzech gatunków, które są często mylone ze względu na podobny wygląd. Należą do nich zwinnik Blehera (Hemigrammus Blehera), zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus ) oraz czerwonogłówka (Petitella Georgia). Odróżniamy je na podstawie tego, że zwinnik czerwonousty dorasta do około 8 cm, a zwinnik Blehera tylko do 5cm. Zwinniki Blehera są bardziej czerwone niż inne gatunki oraz wydają się chudsze.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Pochodzi z Ameryki Południowej (dorzecze Amazonki).

Długość

Dorastają do 5cm.

Odżywianie

Są wszystkożerne, dlatego powinniśmy im zapewnić w miarę różnorodną dietę. Chętnie jedzą płatki, mrożone i suszone larwy robaków itd.

Temperatura

22-27°C.

Warunki hodowlane

Lubi akwaria z licznymi kryjówkami oraz dużą ilością roślin.

Rozmnażanie

Zwinnik Blehera należy do ryb dość łatwych do rozmnożenia. W okresie tarła wymagają miękkiej wody o kwaśnym odczynie. Zwiększamy także temperaturę do około 32°C i lekko zaciemniamy akwarium. Ryby rozrzucają ikrę po całym dnie zbiornika. Wylęg następuje po około 72-96h. Młode karmimy specjalnym pokarmem dla narybku.

15 komentarzy

 1. Siasia:

  mi te rybki bardzo chudną, stają się słabe. Mam ich ok15 i ok 15 neonków... w 220 l. Co moze być przyczyną. Przez miesiac akwarium stało puste. Dbaliśmy o to aby utworzyła się odpowiednia flora. Dajcie znać co to może być.

 2. Miron:

  No, cóż stwierdziłem, że neony są oklepane i przy moim zestawie rybek narobią oczopląsu. Nie rezygnuje natomiast ze zwinniczków, które już mam. Zamiast neonów chcę dokupić bystrzyki loretańskie. Ktoś wie gdzie kupić te bystrzyki w okolicy Poznania(miasto know-how XD)

 3. terefere:

  riba666 Oczywiście, że możesz !

 4. Miron:

  Do riba666: to trochę mało na tyle litrów. I od siebie: cieszę się że nie kupiłem jeszcze tego akwa. To co że pospolite jest łączenie neonów i zwinników blehera. Też tak zrobię.112 l. I wnerwia mnie jak piszecie miałem 4,5,6 rybek to ryby stadne i ja kupię ich 15 do mojego akwarium i jeszcze 20 neonów (10 simulans, 10 czerwony) a i jeszcze jedno CENA NIE GRA ROLI!!! PS Założę jeszcze jedno akwa i chcę się tylko dowiedzieć ile litrów będzie ok. 1+3 szczupieńczyki karłowate, 10 razbór borneańskich lub karłowatych, 1 bojek.

 5. riba666:

  czy mogę hodować 3 zwinniki jarzeńce i 4 zwinniki blehera w akwarium 120l o długości 80 cm?

 6. pietras:

  Jak one radzą sobie ze stresem???

 7. Konri:

  Gdzie po 3 złote? Ja kupuję po 6 wszędzie...

 8. doge:

  Tak możesz trzymać zwinniki z gupikami, jednak myślże że ładniej by wyglądało stado neonów i zwinników mimo że takie pospolite.

 9. E.:

  Czy mogę trzymać Zwinniki z Gupikami?

 10. BaReX:

  Miałem 4 i pozdychały 3, teraz mam jedną, ale dobrze się trzyma. Bardzo ładne rybki, ale delikatne. Jedna zdechła przy transporcie, pogniotła się:( .

 11. R.:

  ja tam widze jeszcze półdziubka, jesli o to ci chodzi.

 12. olga:

  są po 3 zł

 13. cena niegra roli:

  jakie ryby sa w tym akwarium bo mam zamiar zrobic podobne akwarium i szukam kogos kto ma reke do dobierania ryb

 14. MADZIA:

  ILE ONE KOSZTUJĄ

 15. Madziusia123:

  Miałam 5. Zdechły 3. Ale pozostała parka miała się świetnie. Pływały razem i takie kochane były. Samczyk chudy samica gruba. xD Nieco wrażliwe ale kochane i gorąco POLECAM! :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter