Żółtaczek indyjski

Opis

Żółtaczek indyjski – Etroplus maculatus. Jest bardzo popularnym gatunkiem wśród hobbystów. W akwarystyce ryba ta jest hodowana od ponad 100 lat. Głównymi jego zaletami jest spokojna natura, łatwość w rozmnażaniu w niewoli oraz niewielkie rozmiary. Występuje w odmianach barwnych, takich jak złota z pomarańczowymi plamkami, niebieskawa oraz dzika. Boki żółtaczka mają ubarwienie od ciemno-żółtego do jasno-pomarańczowego. Starsze osobniki pokrywają się jakby ,, szarawymi plamami’’. Starszego samca możemy rozpoznać po nieco bardziej jaskrawym ubarwieniu oraz delikatnym zaczerwienieniu końcówki płetw.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Zamieszkuje wody Indii Zachodnich i Sri Lanki. Żyje głównie w dolnych odcinkach rzek przy ich ujściu do oceanu.

Długość

Zazwyczaj dorastają do 8 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy suche i żywe, w diecie muszą się również znaleźć składniki roślinne. Jest uważany za gatunek bardzo wygodny w hodowli pod względem żywieniowym, ponieważ chętnie spożywa prawie wszystkie pokarmy dostępne w handlu. Jednakże pamiętajmy, aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Temperatura

Preferuje temperaturę z zakresu 24-28 C.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być obsadzony gęsto z boków i tyłu gęstą, twardą i niesmaczną dla tego gatunku roślinnością. Na dnie powinny się znaleźć płaskie i gładkie kamienie. Żółtaczki indyjskie lubią wodę słonawą, dlatego też ją solimy (łyżeczka na 4,5 litra wody). Dzięki temu możemy uchronić narybek przed infekcjami grzybiczymi. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny do zasadowego o średniej twardości do 20 dGH. W zbiorniku powinien być zamontowany wydajny filtr. Bardzo rzadko zdarza się, że żółtaczek indyjski atakuje mniejsze ryby. Dlatego najlepiej jest hodować te ryby w akwarium jednogatunkowym. Do tego celu wystarczy nawet małe akwarium ok. 80 litrowe. W hodowli tego gatunku bardzo ważne jest oświetlenie. W zwykłym oświetleniu jarzeniowym barwa żółtaczków słabo się uwidacznia. Często polecane jest zastosowanie 2 świetlówek. Jedną z przodu pokrywy emitującą światło dzienne. Drugą zaś z tyłu akwarium emitującą światło bardziej czerwone. Takie ustawienie świetlówek pozwoli podkreślić niezwykle piękne ubarwienie tego gatunku. W akwarium powinny się znaleźć niezbędne kryjówki.

Rozmnażanie

Rodzice opiekują się złożoną na płaskim kamieniu ikrą a potem narybkiem. Młode żółtaczki przyczepiają się często do ciała dorosłych, prawdopodobnie pobierają substancje odżywcze ze śluzu. Żółtaczki indyjskie zwykle chętnie przystępują do tarła. Rozmnożenie żółtaczków indyjskich nie jest bardzo trudne. Do tarła najlepiej jest podwyższyć temperaturę wody do 25–28 C. Żółtaczek składa zazwyczaj ikrę w ilości od 200 do 300 sztuk. Żółtaczki powinny same opiekować się złożonymi jajami ikry. Bardzo często jednak zjadają ikrę. Z tego powodu możemy oddzielić ikrę od dorosłych osobników. Małe rybki wykluwają się po około 2-3 dniach. Po około 24 godzinach od wylęgu zaczynają żerować. Młode karmimy drobniutkim planktonem. Możemy również w karmieniu zastosować płynne pokarmy dla narybku na bazie solowca.

82 komentarzy

 1. otk86:

  Mam parkę, wczoraj ci terroryści pożarli mi krewetkę amano, 'po sąsiedzku':p pływała potem bez głowy:( może dać im pawulonu??

 2. Misi co... kisi ;):

  Ja mam 6 sztuk, kupiłem malutkie i juz podrosły. Ostatnio wrzuciłem 10 neonek - trzy zostały od razu pożarte niczym żywy pokarm :) Ale ogolnie to wesołe rybki.

 3. pawełK:

  Przed jakimś tygodniem dwa osobniki zajęły sobie terytorium reszta pływa po akwarium. Mają potyczki ale to między sobą takie branie się na huki. Co do innych ryb to nie zauważyłem żadnej przemocy jedynie mieczyk je terroryzuje jak tylko znajdą się w kupie.Po za tym luz śmieszne są i potrafią długo obserwować człowieka.

 4. iguana:

  Mam kilka takich od dłuższego czasu i nie są agresywne. Ani trochę! Wszystkie roślinki są całe, a rybki są w doskonałym humorze. Dziwię się, jak ktoś może mieć z nimi problemy?

 5. pawełK:

  Niedawno zakupiłem 5 osobników tego gatunku. Jeśli już się na nie decydujemy trzeba znaleźć młode okazy około 2,5cm. Wtedy nauczą się żyć z innymi a mam prócz nich 17 gatunków niektóre rybki znacznie mniejsze od nich i krewetki którymi były w sumie najbardziej zainteresowane na początku ale dały im spokój co będzie dalej to się okaże.

 6. Rafał:

  A ja mam żółtaczka i jest bardzo spokojny a jest już u mnie kilka miesięcy. Nie zaczepia mniejszych ryb.

 7. ania:

  Ja kupiłam żółtaczki 3 miesiące temu i tyle czasu były spokojne polecili mi je w zoologicznym w tym tygodniu zjadły mi dwa kirysy i dwa neony mam trzy żółtaczki. Więc jeżeli decydujecie się na te rybki to nie kupujcie innych lepiej nie ryzykować. Na początku są piękne bawią się wspaniale ale po czasie zjadają inne rybki.

 8. micboc6:

  potwierdzam ryba agresywna wobec siebie

 9. nowatorrka czy jak to się pisze:

  a czy mogą współżyć z glonojadami????

 10. Marchewa:

  ja wam odradzam ten gatunek!na początku jak go kupicie do innych ryb bedzie spokojny a jak sie pozniej przyzwyczai i zajmie teren to jest masakra:/ po drugie są latwo zarazliwe na ospe:/ koledzie na ospe zdechlo 10 na raz w akwarium 125l

 11. cichy125p:

  witam mam 6 szt. rybka spoko pływa zgodnie z innymi a mam jeszcze 7 danio,8molinezji,4kirysy,2kirysniki,2piskorki,10neonów,4bocje,4zmienników dorosłych i 2 małe,2szczupieńczyki,7-8 gupików,2krewetki filtrujące,2 krew.czerwone,3glonojady i 2 mieczyki a akwarium 120l jak na razie nic nie choruje i nie ginie polecam te ryby są bardzo sympatyczne i dodają uroku :)

 12. MARYSIA:

  JA MAM DWIE ZÓŁTACZKI NIBY SĄ SPOKOJNE I NIE ZJADAJĄ INNYCH RYB WŁAŚNIE ROZMNOŻYŁY MI SIĘ GLONOJADY ZACZĘŁY WYCHODZIĆ Z ZAMKU I CO INNE RYBY NIE ATAKOWAŁY MAŁYCH A ŻÓŁTACZKA RZUCIŁA SIĘ NA MAŁEGO GLONOJADA TYLKO OGONEK Z MORDY JEJ WYSTAWAŁ TAKIE TO ONE SPOKOJNE SĄ

 13. pawlin2000:

  nie wiem ile ich trzeba do rozmnożenia, bo ja nie mam zielonego pojęcia

 14. losiu1982:

  Mam tylko 5 sztuk w akwarium 50l i nie gryzą się, zapewne mają odpowiednie warunki. Konieczne są na dnie płaskie kamienie oraz zasolenie wody. Jest to gatunek który nie nadaje się do hodowli z innymi rybkami !!!!!!!!!!

 15. Alicja:

  KASIU ... mówiłaś o białych kropeczkach ... Sprawdź czy to nie ospa rybia (kulorzęsek) ja to właśnie maam ;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter