Zoantharie (Zoantharia)

Opis

Zoantharie należą do grupy koralowców. Zoantharie rosną w koloniach zbudowanych z wielu pojedynczych osobników i nie wytwarzają twardego szkieletu wapiennego. Wiele gatunków ma kolorowe ubarwienie. Jeśli w akwarium umieścimy kilka osobników to pewnym czasie stwory nam się pokaźna kolonia. W akwarium zoantharie rozmnażają się przez pączkowanie, ale w naturze dochodzi do rozmnażania płciowego.

Nie ma potrzeby dodatkowego dokarmiania zoantharii, ponieważ żyją one w symbiozie z zooksantellami. Jednak niektóre gatunki będą szybciej rosnąć, jeśli będziemy je dodatkowo dokarmiać planktonem zastępczym. Pamiętajmy, że nie wszystkie zoantharie tolerują intensywne oświetlenie. Możemy to zauważyć po zamykaniu się polipów w jasnym oświetleniu, należy wtedy przenieść je do ciemniejszego miejsca w zbiorniku.

Do wrogów zoantharii należą szkarłupnie, pasożytnicze ślimaki, duże gatunki skorupiaków i pincetniki oraz ryby z rodziny motylowatych. W jednym zbiorniku z zoanthariami możemy umieścić wszystkie gatunki bezkręgowców, które ich nie poparzą. Pomiędzy koloniami powinien być zachowany odstęp bezpieczeństwa ok. 10 cm. Doskonale radzą się we wspólnych akwariach z garbikami i małymi pustelnikami oraz krewetkami.

Do wskazówek praktycznych podczas zakupu zoanharii należy zwrócenie uwagi podczas zakupu czy są one stabilnie przytwierdzone do podłoża. To jest bardzo ważne podczas aklimatyzacji w akwarium.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

2 komentarzy

  1. efsda:

    co 4 lata

  2. kirys:

    4lata

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter