Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

  1. pawel:

    Od kiedy kupiłem żałobniczki neonki sie pochowały :(

  2. Kamaje ;P:

    Bardzo ładne i spokojne rybki mam 3 sztuki i wgl nie podgryzają ogonków innym rybom. Polecam ! :)

  3. arnie:

    Mam ich 5, czasem gonią się z brzankami sumatrzańskimi ale pomijając te incydenty, to żałobniczki są naprawdę spokojnymi rybkami. A jeśli chodzi o rozmnażanie to warunki są podobne właśnie do brzanek sumatrzańskich.

  4. cz@rny:

    do madzik: wy mnie wszyscy zle zrozumieliscie... Nie chodzi mi o to ze trzeba je glodzic tylko tu niektorzy pisza ze one sa agresywne i ZJADAJĄ INNE RYBY jak np. bojownika.. jezeli je trzymaja w kuli lub 10 l... no coz nic dziwnego

  5. Madzik:

    W sparwie głodzenia... cz@rny W rzecze i milionach litrach wody zawsze znajdą cos do jedzenia. Żywia się glonami, jakimiś małymi organizmami. Ale zupełnie inne warunki panuja akwariach które średnio maja po 100-200l. Tam zwykle nie ma tyle jedzenia. No cóż mam nadzieje że kiedyz ryby będą traktowane na równi z psami, kotami i ludźmi. Pozdrawiam-Madzik

  6. Paula:

    Witam, proszę o pomoc. Miałam 2 żałobniczki z gupikami, glonojadami i danio. Wczoraj jedna zdechła, miała podgryzione płetwy. Druga chowała się w roślinkach, a dzisiaj rano też ma poobgryzane płetwy, która z innych ryb mogła je pogryźć?? Wydaje mi się,że samiczka gupika, która jest bardzo duża w porównaniu z innymi moimi rybkami.W ciągu dnia niestety nie zaobserwowałam żeby były agresywne. Dzięki za pomoc

  7. Marlena:

    Witam, mam 2 takie rybki..czytalam ze sa nie ogresywne ale wczoraj obskubaly bojownikowi ponad polowe pletw!!co prawda bojownik byl nowy ale niegdy sie tak nie zachowywaly..co w nie wstapilo??odseparowalam biedaka od nich..doradzicie cos??

  8. piotr:

    fajne ryby mam ich 6 sztuk w 54l akwarium

  9. Hemiplasta falcata:

    Do dj łuki: U mnie jedzą wszystko z TROPICALA,ovo-vit(jeśli o to ci chodzi) lubią najbardziej

  10. dj łuki:

    czy żałobniczki będą jadły pokarm płatkowany suchy wielo proteinowy jajeczny , wielo składnikowy pomocy

  11. rzeznik killer:

    ludzie tetry to rybki lawicowe trzyma sie je min 8 szt sa ladne i nie obia krzywdy innym ryba

  12. OLA:

    mam takike 4 rybki: budowę mają jak żałobniczki, są jasne prawie przezroczyste, i 2-ie mają jaskrawy zielony a 2-wie jaskrawy różowy grzbiet. Co to za rybki?

  13. MarcinW:

    SonGoku to moze byc ikra ślimaków-jest taka jakby żelowa z białymi kuleczkami w środku!

  14. SonGoku:

    Jak wyglada ikra tych rybek;p? Bo mam jakies biale kuleczki w akwarium i zalobniki to zjadaja, jest ich jeszcze duzo...

  15. xXx:

    do R. powiększy się i to bardzo, ja jej to wyciołem i teraz już nie odrasta.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter