Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

  1. aaa:

    Czy one się żywią płatkami?(oczywiście dla ryb)

  2. SZARY:

    Jedne z moich ulubionych rybek.Nazywam je ryby-kameleony:-)))Raz są jaśniejsze,a później ciemne.Wszystko zależy od ilości światła w akwa.Ostatnio wykończyły mi bojownika,który był mało ruchliwy.Atakując go,obgryzały mu płetwy.Potrafią być naprawdę agresywne!!!

  3. lady_mathers:

    Moja żałobniczka w ostatnich dniach bardzo 'przytyła' z 'dziurki' wychodzi jej coś czerwonego, byłam zmuszona odłowić ją z akwarium i wsadzić do słoika ponieważ inne ryby ją ganiały i się o nią bałam. Mam podejrzenia, ze ona bd składała ikrę. Czy ktoś może mi powiedzieć co powinnam w tej sytuacji zrobić, co jej się dzieje i jak mg jej pomóc. ? Proszę o szybką pomoc. Z góry dziękuję. ;]

  4. Michal:

    TO sie dzieje ze one musza miec półmrok one musza żyć w ciemnościach zgascie swiatlo w akwa i zobaczycie ze stana sie czarne jak wegiel

  5. Michal:

    A wymieniasz wodę w akawa jakby co spróbuj wymienic wode?

  6. savio78:

    Jedna z moich żałobniczek trochę dziwnie pływa, tzn. jest w pozycji pionowej,próbuje wzbić się do góry i opada i tak stale od kilku dni. Czy ma to jakiś związek z chorobą pęcherzyka pławnego???

  7. Przemek48:

    Ja mam 4 żałobniczki, ale o barwie przezroczystej przechodzącej w róż. Czy to jest na pewno odmiana żałobniczki, ale o nazwie np. zalobniczka biała?? To nie jest "płaskobok". Zgóry dziękuję.

  8. dawid:

    co może być przyczyną jak żałobniczka z dnia na dzień zrobiła się jasna? ta druga jest normalna a ta jakos dziwnie wyblakła a jeszcze pare dni temu była normalna

  9. adamon:

    źle,źle,źle... mieczyki i zbrojniki 0d 112l, żałobniczki ok ale tak z 5, a neony inessa też potrzebują większego.

  10. chudy:

    Witam! Jestem początkującym akwarystą. Miałem 3 żałobniczki kupiłem je w 1 sklepie zoologicznym sklepie zoologicznym w akwarium (około 20l) było ponad 20 żałobniczek i po kilku dniach jedna z nich miała duży brzuch nie jadła i pływała z dala od innych rybek. Napoczątku myślałem że będą małe ale po 2-3 dniach padła. Co mogło być przyczyną i co teraz mam zrobić?? Pomocy!!! Mam jeszcze do tego 8 neonów innes'a i mieczyka i glonojada. Proszę o szybko odpowiedź (tu na forum lub gg 2225286). Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam

  11. chudy:

    Witam! Miałem 3 żałobniczki tylko jedna mi zdechła. Miała duży brzuch i nic nie jadła na początku myślałem że będą małe ale po 3-4 dniach zdechła. Co mogła być przyczyną? I co mam zrobić? Jestem początkującym akwarystą. Mam jeszcze 8 neonków iness'a mieczyka i glonojada. Pozdrawiam! I proszę o szybką odpowiedź. Z góry wielkie dzięki!

  12. Lol@:

    Ja mam 3 sztuki i bardzo mi się podobają. Zgadzam sie z faktem, że podgryzają mniejsze rybki, ale nie szczędzą sobie większych. Mi gonią tetry kolorowe. ;)

  13. Mateusz:

    Bardzo ładne rybki mam dwie sztuki i jestem z nich zadowolony! POLECAM wszystkim początkującym!

  14. Mateusz:

    Bardzo ładne rybki mam dwie sztuki i jestem z nich zadowolony! POLECAM wszystkim początkującym!

  15. JoJo:

    Są to śliczne, spokojne i niewymagające rybki. Mam 5 żałobniczek i jestem zadowolony z zakupu. Mam pytanie czy 5 żałobniczek, 1 glonojada mogę trzymać z krewetkami filtrującymi??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter