Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. Rutkoś:

    mam 45l akwarium, w nim 4 żałobniczki, 2 brzanki rekina, 2 czarne i 1 pomarańczową molinezje, 1 mieczyka hellera, 1 bojownika i glonojada to więc ile można wypuścić skalarów????? HELP!!!

  2. ja:

    Ile mniej więcej żyje żaglowiec skalar???

  3. Łukasz:

    ile skalarów moge hodować w akwarium 60l???

  4. TOLA:

    mam pytanie założyłam niedawno akwarium 240 l.i mam 3skalary duże,2duże sumy,i 2sumorekiny,3mieczyki 1 molinezie 1 donio 2 brzanki i 2 mniejsze glonojady.A teraz chodzi mi o skalary bo 3 dni temu złożyły mi ikre i zaczeły ją ziadać to oderwałam liść z tą iką i tszymałam ją w tym samym akwarium tylko oddzielonym ale nic mi niewyszło bo spleśniały.CO mam zrobić za drógim razem.DZIĘKI ZA POMOC.

  5. minister rolnictwa i ogrodow zoologicznych.:

    Panie dyrektoze pan chyba z tych skalarow gotujesz zupe!!!woda 39st. jest goraca!!!

  6. Arkos 1980:

    mam skalary nawet dwu letnie,składały one ikrę nie jeden raz na obudowie filtra FAN 3 ,ale nigdy nic z tego nie wyszło,jak przeniosłem do mniejszego zbiornika to ikra spleśniała. co robi się w takim przypadku ?

  7. dyrektor slepu zoologicznego w Rzeszowie:

    tak spoko tylko te komentarze wyżej są nie prawdziwe bo skalary składaja ike tylko w zbiornikach izolatkowych w temperaturze 39 stopnia

  8. Obi:

    Od wczoraj zlozyl ikre na listku.

  9. Łukasz:

    jeżeli mam trzy skalary, to mogą złożyć ikrę w akwarium 60l

  10. liwia:

    ja też miałam ikrę i wiem na pewno że trzeba dawać drobny pokarm po kilku dniach

  11. Konrad:

    jestem bardzo ciekawy czy skalar jest drapieżnikiem???

  12. lidzia:

    samiec ma lekki garb na czole ale trodno to odroznic. do adam : dorosły ,duzy skalar moze zjesc mniejsze rybki,słyszalam juz o takich przypadkach . ale u mnie to sie jescze nie zdarzylo .

  13. sylwia:

    mam dwa skalarki ale nie wiem jak odróżnić samca od samiczki

  14. marta:

    mam trzy skalary całkiem spore ale nie wiem po czym odróżnić samca od samicy. czy ktoś wie?

  15. tomek:

    Moje się wytarły w piątek na pionowej skałce w 20 l. Oczywiście uprzednio odłowiłem je ze 120l. Opiekowały się 2 dni czyściły ikrę ze spleśniałych (było bardzo niewiele) teraz ikry prawie nie widać ale jest nadal. Nie wiem ale może jutro się wylęgną młode.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter