Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. jula:

    a mi zdech skalar :-((( ponieważ miał troszkę zabródną wodę kilka godzin ale miałam filter

  2. Aśka:

    Do xxx: Człowieku dlaczego trzymasz tyle ryb w 60 litrowym akwarium!!!!!!!!! Ty je torturujesz! Ja mam od prawie 6 lat akwarium, przeczytałam 3 książki o rybach i wiem to i owo o niektórych rybach które trzymam w akwarium i nie spotkałam się z takim egoistom!!!!!!!!

  3. Aśka:

    Marcin najlepiej max.4 skalarów bo więcej się nie zmieści. na jednego skalara wypada ok. 18 litrów jeśli chcesz trzymać inne ryby to musisz mieć mniej skalarow PS. jeżeli kupujesz inne ryby i masz zawzięte skalary to nie kupuj małych ryb bo skalary mogą je zagryźć

  4. Yap:

    Mały: dzięki, że skierowałeś pytanie właśnie do mnie :) . Najlepsze filtry do takich akwariów to filtry zewnętrzne, choć wewnętrzny powinien starczyć dla skalarów. To nie są ryby bardzo wymagające. Ale jeśli masz prócz nich rybki delikatne lepiej założyć filtr zewnętrzny+ dobry napowietrzacz. Pozdrawiam! Artis: raczej tak, ale zbrojnik wystarczy Ci jeden, bo one rosną na prawdę spore, skalary też duże i po prostu zrobiłaby się zupa rybna. Reszta raczej OK. Pzdr!

  5. Tofik:

    do Yap dzieki za rozpoznanie niestety nie dało mi sie uratowac chorego Skalara zdechł ale reszta czuje sie dobrze jak narazie niezauważyłem zadnych oiawów u innych mam nadzieje ze to już się nie powtórzy pozdrawiam

  6. goliano:

    Czy skalary mogą być z gupikami???

  7. Yap:

    Tofik: obawiam się, że to są objawy posocznicy :'(

  8. Artis:

    Czy mogę trzymać w 2-secie :4skalary,2prętniki karłowate,6zwinnikow blehera/6danio lamparcich,2zbrojniki niebieskie i 2barwniaki czerwonobrzuche? Bardzo proszę o odpowiedź.

  9. mały:

    yap mam pytanie czy w 200 litrach nadaje się filtr wewnętrzny aqa szut 1100 lit/h czy trzeba założyć zewnętrzny

  10. Tofik:

    PROSZE O SZYBKĄ POMOC oczy jednego skalara zrobiły sie bardzo wyłupiaste jak by miały zaraz pęknąć i sa otaczone białym nalotem prosze jeśli ktoś miał już coś takiego o pomoc czy to da sie wyleczyć czy juz nie ;(

  11. Yap:

    Sawwo lub SaightForward(mniemam, że to ta sama postać): skalary tak, ramirezy ni wiem za bardzo, bojownika na bank nie, bo się ze skalarami pozabijają, glonojada nie polecam, lepiej kup sobie opaczka. Są mniejsze, praktyczniejsze i ciekawsze. I jak masz opaczka to nie musisz już kupować kirysków, ale kiryski możesz mieć jak się uprzesz, bo się dobrze dogadują ze skalarkami. Ja polecam takie obsady: 2skalary, 2ramirezy, 3opaczki lub 2 skalary, 2 ramirezy, 1opaczek i parka kirysków. Marcin: od biedy tak, ale lepiej by było 100l. Anna: to normalne. Następnym razem przenieś delikatnie ikrę do zbiornika(starczy 12-20l) i trzymaj ikrę oraz narybek w temp. 30*C. A skalar składa ikrę często jak już się wdroży, a potem ustaje, więc narybku dochowasz się na bank.

  12. Kuzyn Kuzyna:

    Do Yap: Według Mnie Się Zagryzły Bo opowiadał że rano wstał i tam 2 już zimne skalary

  13. Dare:

    Ludzie żal mi waszych rybek, nie rozumiem ludzi którzy biorą się za zakładanie (hodowlę) jakichkolwiek ryb bez podstawowej wiedzy przynajmniej kilka książek przeczytać o akwariach i rybach które chcemy hodować. To że np skalary żyją w 54 litrowych akwa to nie znaczy że jest im dobrze, tak samo jakby was wsadzić na całe życie do puszki. to jest poprostu ignorancja i głupota. skalary powyżej 150 litrów i to jest minimum. Żal mi ryb i waszej głupoty, najlepiej skasujcie te wasze akwaria.

  14. marcin:

    witam;) mam pytanie ile skalarów można trzymać w akwarium 72 l?;>

  15. anna:

    witam dzis skalary zlozyly ikre mi na filtrze po kilku mimutach ja zjadly czy to normalne?co zrobic dziekuje za odp

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter