Wywłócznik

Opis

Wywłócznik - Myriophyllum. Bardzo dekoracyjna roślina, niestety niezbyt trwała. Należy do niezwykle pięknych roślin akwariowych. Rozpowszechniona jest w Europie, Azji i Ameryce. W akwarystyce spotyka się kilkanaście gatunków, wszystkie znoszą tylko czystą i niezbyt twardą wodę. Najbardziej znane to wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum) , brazylijski (Myriophyllum aquaticum), okółkowy(Myriophyllum verticillatum). Ogólnie można powiedzieć, że są to bardzo podobne rośliny Roślina ta nadaje się szczególnie do zbiorników nie ogrzewanych (15-20 C), gdyż większość gatunków nie znosi wysokich temperatur. Jest ona wrażliwa na osadzanie się na liściach mułu i glonów oraz częste pozasadzanie i wyrywanie. Należy ja hodować raczej w akwarium ze spokojnymi rybami. Ryby kopiące mogą je regularnie uszkadzać. Jest rośliną kwiatową, kwiaty wyrastają ponad powierzchnię wody są rzadkością w akwarium. Rozmnażana bywa przez podział łodyg, nasion w akwarium nie wytwarza. Dorasta do 50 cm. Obsadzana po boku i przy tylnej ścianie akwarium. Rozmnażanie z pąków i sadzonek wierzchołkowych.
Wywłócznik kłosowy: Bardzo długa łodyga, bardzo często czerwonawa. Posiada dosyć rzadko rozmieszczone okółki zielonych liści. Może, ale nie musi być zakorzeniony. Aby uzyskać krzaczaste osobniki, pozostające w stanie wegetacji również w okresie zimowym, już latem regularnie zaczynamy przycinanie roślin. Nie zawsze gatunek ten nadaje się do akwarium.
Wywłócznik brazylijski: Uznawany jest za względnie mało wymagający gatunek. Odnośnie podłoża nie stawia specjalnie wymagań. Wystarczy czysty piasek, niezawierający mułu. Bardzo dobrze nadaje się do składania ikry.
Wywłócznik okółkowy: Blaszka liściowa składa się z równoległych odcinków. W warunkach naturalnych zakwita w czerwcu i lipcu. Nie toleruje twardej wody. Trzymany w niebyt wysokiej temperaturze pozostaje zielony aż do mniej więcej połowy zimy.

5 komentarzy

 1. kocham roślinki:

  super roślinka mam ją w akwarium!!!!!

 2. Splowa:

  macie moze jakieś wskazówki co do hodowli?? jakie dobre dla odzywki itp.

 3. damian:

  super roślina trudna w hodowli ale ciekawie wygląda w akwarium szczególnie ten wywłocznik czerwony lub rdzawy

 4. mieczyk 95:

  niewiem jak ja to robie ale moje roslinkia zwłaszcza ta i lagenandra w poł roku zarastaja cale akwarium i musze robic na nowo

 5. bartek:

  uwielbiam te roślinke na nowo zakładam w wakacje akwarium ma ponad 120 l i znów chyba ja kupie ehehhehe

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter