Ukwiały (Actiniaria)

Opis

Te urocze i piękne zwierzęta są spokrewnione z koralami miękkimi. Cechą charakterystyczną wszystkich gatunków ukwiałów jest obecność silnie toksycznego jadu w knidoblastach, dlatego też nie istnieje możliwość łączenia ich w jednym zbiorniku. Ciekawym zjawiskiem, jakie można zaobserwować u niektórych gatunków są samodzielne wędrówki po dnie akwarium. Najlepiej jest je trzymać w dużych zbiornikach po kilka okazów tego samego gatunku. Żeby ograniczyć ich uciążliwe, dla innych mieszkańców akwarium, wędrówki po akwarium należy je umieścić na pojedynczych skałkach otoczonych przez piaszczyste podłoże.

Wiele gatunków ukwiałów współpracuje z innymi gatunkami zwierząt, takimi jak na przykład Kraby porcelanowe (Neopetrolisthes), krewetki, amfipriony. Do takich ,,współpracujących” ukwiałów należy rodzaj Stichodactyla i Heteractis. Wspólna hodowla tych partnerów należy do najpiękniejszych i najciekawszych doświadczeń, jakie może nam zaoferować akwarystyka morska. Do bardzo ciekawych zjawisk należy również związek między krabami pustelnikami i powoźnicami (Calliactis parasitica).

Ukwiały żywią się zazwyczaj planktonem, dlatego należy im podawać odpowiednio drobny pokarm (plankton zastępczy i drobne, mrożone skorupiaki). Dieta ukwiałów jest uzupełniana przez zooksantelle.

Większość ukwiałów do czasu do czasu jest w stanie pochłonąć większe ilości pokarmu, np. małe rybki lub duże krewetki. Niektóre gatunki, np. powoźnice z rodzaje Calliactis, żyjące w zacienionych rejonach rafy muszą być regularnie dokarmiane za pomocą szklanej rurki. Jeśli nie będą dokarmiane to dojdzie do ich obumarcia. Do wrogów ukwiałów zaliczamy drapieżne rozgwiazdy i niektóre gatunki dużych skorupiaków. Do najlepszego łączenia z ukwiałami nadają się naturalni symbiotyczni partnerzy. Należy tylko dać im czas na oswojenie się z obecnością na powierzchni swojego ciała wydzieliny produkowanej przez komórki gruczołowe ukwiału. Jeśli w akwarium będą miejsca, w których krewetki symbiotyczne będą mogły przejść spokojnie wylinkę to nie powinno dojść do połknięcia ich przez ukwiały.

Do prawidłowego rozwoju ukwiałom oprócz dużej ilości światła, potrzeby jest również silny prąd wody. Aczkolwiek należy pamiętać, że ukwiały źle reagują na pęcherzyki powietrza wyrzucane z napowietrzacza. W nowoczesnych akwariach morskich powinniśmy zrezygnować z tego typu systemu napowietrzania. Przy zapewnieniu im wysokiej jakości wody ukwiały mogą pobierać z niej pierwiastki śladowe, tlen i substancje pokarmowe, które następują podczas cyklicznej wymiany wody wewnątrz swoich ciał.

W zbiornikach, w których są hodowane ukwiały z rodzaju ,,Aiptasia” często dochodzi do ich masowego namnożenia. Istnieją dylematy co do hodowli, ponieważ do ograniczenia ich inwazji można zastosować osobnika z rodziny motylowatych (np. Chelmoa rostratus), aczkolwiek oznacza to że nie możemy hodować jednocześnie innych gatunków ukwiałów.

Do bardziej odpornych gatunków, aczkolwiek mniej atrakcyjnych należą tzw. Ukwiały kalifornijskie. Mają zupełnie inne zachowania niż ich krewniacy z ciepłych mórz, ponieważ nie zachodzi między tymi ukwiałami a rybami symbioza, a wręcz przeciwnie, ryby często są zjadane przez te bezkręgowce. Ukwiały kalifornijskie są mniej kolorowo ubarwione. Dla miłośników tych zimnolubnych ukwiałów (Pachycerianthus) ważną przestrogą powinny być odpowiednie warunki wodne, które należy zapewnić. Nie powinny one odbiegać zbytnio od naturalnego środowiska wodnego w jakim żyją te ukwiały. Woda powinna mieć temperaturę balansującą w zakresie 16-18 C.

Należy mieć na uwadze fakt, ze wszystkie ukwiały są gatunkami drapieżnymi i jeśli tylko nadarzy się okazja do zdobycia pokarmu to bardzo często dochodzi do pożarcia przez te bezkręgowce mniejszych lub większych rybek. I nie ma wyjątków w tej kwestii, ponieważ tak samo może się zachować osiadłe ukwiał ,,ucho słonia” oraz symbiotyczny Heteractis. Najczęściej dochodzi do takich zdarzeń, gdy ukwiały są wygłodniałe.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

6 komentarzy

  1. DOMINIK:

    -.M.- UKWIAŁ rośnie tyle ile ma miejsca. Myśląc w ten sposób prawie żaden ukwiał nie nadaje się do hodowli w akwarium bo większość z nich może osiągnąć parę metrów średnicy.

  2. Aro:

    ten piekny uchwiał przemieszcza sie po akwarium i wybija inne korale

  3. madzia:

    ciekawe ile koszuje ten uchwiał

  4. -.M.-:

    fajne ale jak duże rośnie

  5. konrad_7g:

    Domek błazenków, heheh przypomina makaron;]

  6. LOL:

    To jest piekne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter