Tygrys syjamski (strzępiel słodkowodny)

Opis

Tygrys syjamski (strzępiel słodkowodny) - Piaractus brachypomus. W naturalnych warunkach występuję w lekko słonawych rzekach i jeziorach Azji południowowschodniej na terenach wysp Borneo, Sumatry, Tajlandii oraz półwyspie Indochińskim w Kambodży. Jest to ryba żyjąca w najgłębszych warunkach z wszystkich akwariowych, gdyż w naturalnych warunkach zamieszkuje ciemne głębiny. Posiada charakterystyczne poprzeczne paski, których jest 6-7. Tygrys syjamski jest dość rzadko spotykaną rybą w Polsce, ale mimo to znajdują się amatorzy jej hodowli, którzy cenią jej unikalny charakter oraz w miarę waleczny temperament.

Rodzina

Coiidae.

Pochodzenie

Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Można ją spotkać w rzekach Chao Phraya, Mekong, Kapuas(Borneo) oraz Musi (Sumatra).

Długość

Osiąga 45cm długości.

Odżywianie

Jej pokarm stanowią małe żywe rybki. Po przyzwyczajeniu zjada mrożone krewetki, robaki i specjalne granulaty. Chętnie żywi się też krabami oraz larwami owadów. Młode osobniki karmimy planktonem.

Temperatura

Żyje w temperaturze 22-26°C.

Warunki hodowlane

Uwielbia duże akwaria z dużą ilością wolne przestrzeni, najlepiej z przyciemnionym światłem. Tygrysy syjamskie wymagają w miarę obojętnego odczynu pH. Należy do gatunków średnio agresywnych oraz czasami terytorialnych, należy trzymać je z innymi większymi rybami o podobnym temperamencie. Charakterystyczną cechą tej ryby jest to, że żyje zwykle w słodkiej wodzie, ale toleruje lekkie zasolenie.

Rozmnażanie

Nie są znane przypadki rozmnożenia tego gatunku w warunkach hodowlanych.

4 komentarzy

 1. Józek z Czikago:

  Czemu na zdjęciach jest pirania pacu a nie tygrys syjamski ?

 2. gszg:

  Duchu Amazoński - nawet w 70 L to będzie męczarnia dla niego, nie mówimy tu o dziesiątkach, tylko o kilku setkach czy tysiącach litrów. A Twojemu imiennikowi duchowi amazońskiemu potrzeba 600 L.

 3. Duch Amazoński:

  Krewetka : Owszem dorastają do 40-50 cm ale w potężnym akwarium ... w akwa. o pojemnośći 45-100 L to ryba skarłowacieje i duża nie urośnie także długości akwarium nie przekroczy :) aczkolwiek trzymanie trzciniaka w aqua mniejszym niż 70 L to będzie męczarnia dla niego :/

 4. atatcama:

  na xxx-leciu sa po 40zl 2szt.maja piekna czern.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter