Opis
Jest to choroba wywołana przez orzęska Trichodina, która jest trudna do rozpoznania. Przez orzęska najczęściej zostają zaatakowane karasie, danio i inne ryby karpiowate. Na skutek działania pasożytów następuje uszkodzenie tkanek skóry. W miejscu pojawienia się pasożyta następuje śluzowatość.
Objawy
Ryby ocierają się sporadycznie i wzdrygają płetwami. Jest pasożytem wtórnym, który pojawia się przy wielu infekcjach skóry. Ten jednokomórkowiec przyczepia się do ciała i wywołuje porażenie. Następstwem tego są zgrubienia skóry i wydzielanie nadmierne śluzu. Objawem może być również postrzępienie płetw.
Leczenie
Niektórzy uważają, że zwalczanie choroby u ryb ciepłolubnych powinno polegać na stopniowym podwyższaniu temperatury wody w akwarium do 31-33ºC i utrzymywanie jej przez tydzień, a następnie jej powolne obniżanie. W tym okresie czasu należy napowietrzać wodę. Jednak najczęściej zalecaną metoda jest leczenie następującymi środkami: A) Neguvon - w dawce 2-3,5 g na 100 ml wody podczas kąpieli przez 3-10 sekund lub 2-3 minuty B) sól kuchenna – w dawce 1-2 g na 1 l wody stosowana podczas kąpieli przez 10 godzin C) trypaflawina – w dawce 10 mg na 1 l wody stosowana podczas kąpieli przez 10 godzin D) hydrochlorek chininy – w dawce 1 g na 100 ml wody - kąpiel przez 15-30 minut E) wodorotlenek chininy – w dawce 100 mg na 4,5 l wody podczas kąpieli przez 24-48 godzin Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.
1 komentarzy
Marek:
06.05.2009 00:12czy to to samo co zwane po angielku gil disease?