Sangwinikoloza

Opis

Jest to choroba wywoływana przez przywry gromady Trematoda. Jest chorobą układu krwionośnego i skrzeli ryb, która jest wywołana przez przywry z rodzaju Sanguinicola. Dojrzały płciowo pasożyt żyje w układzie krwionośnym ryb. Przywry te mają ciekawy sposób rozmnażania i przenikania do ciała ryb. Przywry składają swoje jaja w okresie od maja do listopada. Jaja dostają się do skrzeli ryb, gdzie wylegają się z nich urzęsione miracidia, czyli postać rozwojowa przywry. Przebijając tkankę skrzelową wydostają się do wody w poszukiwaniu żywiciela pośredniego, którym są ślimaki wodne z rodzaju Limnea, Radix, Valvata i Bithynia. Jeśli w tym czasie nie miracidia nie napotkają ślimaków giną. Natomiast po przedostaniu się przez powłoki zewnętrzne ślimaka wnikają do jego wątroby, gdzie przeistaczają się w cerkarie. Opuszczają ciało ślimaka i dostają się do wody w poszukiwaniu żywiciela ostatecznego, którym są ryby. Jeśli je napotkają to przenikają przez skórę i skrzela do naczyń krwionośnych i proces ich rozmnażania zaczyna się od początku.

Leczenie

Należy zapobiegać inwazji przywr przez eliminowanie ślimaków ze akwariów hodowlanych. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

3 komentarzy

  1. natalka9:

    Do pawła:ja miałam taki sam przypadek.poszłam do sklepu zoologicznego.tam dali mi lekarstwo.powiedzieli żebym wymieniła poł wody i wlała 5mm do 60l akwa.w skrucie w twojim akwa kwasi się woda

  2. Kto?:

    Mo?e o nie dbasz o nie..

  3. pawel:

    Ja tez mam rybki ale jak czytam te choroby to z zadnom sei nie spotkalem a niewiem czego mi zdychaja

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter