Rozgwiazdy (Asteroidea)

Opis

Rozgwiazdy możemy podzielić na dwie grupy: te, które są małe i niegroźne, zazwyczaj żywiące się planktonem i morskie glony oraz te, które są drapieżnikami. Pierwsza grupa nie sprawia większych problemów w hodowli i jest polecana nawet mało doświadczonym akwarystom. Niewielkim problemem jest zaspokojenie ich potrzeb pokarmowych. Nie zawsze się udaje utrzymać te rozgwiazdy w akwarium, ponieważ należą do słabowitych gatunków. W akwarium możemy utrzymywać z powodzeniem rozgwiazdy z rodzaju Linckia, np. rozgwiazda niebieska (Linckia laevigata). Niestety do łatwych w hodowli nie należą rozgwiazdy z rodzaju Fromia. Jadają jeden rodzaj pokarmu i dlatego też tylko w zbiornikach z dużą ilością żywych skałek uda się je utrzymać na dłużej.

Do drapieżników zalicza się koronę cierniową (Acanthaster placi), która żywi się koralami mardepowymi, a nawet nadgryza parzące ukwiały. Nie sprawiają one większych problemów żywieniowych. Do drapieżników zaliczamy również wszystkie rozgwiazdy słoneczne, z rodzaju Prototeaster i ich krewniaków. Do najbardziej żarłocznych należy rozgwiazda pięciokątna (Asterina gibbosa). Powinno się ją hodować w akwariach tropikalnych. Niekiedy można rozmnożyć te osobniki, ponieważ są żyworodne.

Doświadczenie jakie posiadamy może jedynie pomóc nam w doborze rodzaju pokarmu. Niektóre gatunki zaspokoją się pokarmami mrożonymi lub specjalnymi tabletkami, ale inne przeżyją tylko jeśli będą miały w zbiorniku dość dużą liczbę żywych skałek. Nie powinno być problemów z gatunkami drapieżnymi, ponieważ wystarczy im tradycyjny żywy pokarm zwierzęcy.

Łagodne gatunki rozgwiazd mogą być utrzymywane ze wszystkimi rodzajami spokojnych bezkręgowców. Aczkolwiek drapieżne rozgwiazdy łączymy tylko z rybami i wytrzymałymi gatunkami skorupiaków.

Za strategicznego wroga rozgwiazd uważana jest krewetka arlekinowa (Hymenocera picta), której podstawą diety są rozgwiazdy. Czasem o rozgwiazdę pokuszą się również większe gatunki skorupiaków.

Przy zakupie rozgwiazd należy zwrócić uwagę, czy osobniki są w dobrej kondycji i czy nie mają białych przebarwień, które świadczą o jego uszkodzeniu. Należy zapewnić wysokiej jakości wodę w akwarium.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

9 komentarzy

 1. BartoG:

  A czy można ją włoży do akwarium z rybami ????

 2. Raizo:

  Rozgwiazdę trzyma się tylko w słonej wodzie

 3. PEWEX:

  ma być w słonej czy w słodkiej wodzie?

 4. kolega:

  rozgwiazda to przepiękne stworzenie

 5. ut6vsjtomek:

  w tesco za 85zl

 6. MeRka:

  A można ją kupić w sklepie zoologicznym w zabrzu?

 7. GREMLIN:

  a można je trzymać z ukwiałami i błazenkami?

 8. matix:

  kosztuje 50 zł a kup ją w sklepie zoologicznym

 9. MeRkA:

  Ile taka kosztuje i gdzie taką mogę kupić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter