Rogatek

Opis

Rogatek - Ceratophyllum. Wiele gatunków tego rodzaju rozpowszechnionych jest po całym świecie. Najbardziej znane to rogatek sztywny oraz rogatek krótkoszyjkowy. Formy uprawne obydwu gatunków, przy silnym oświetleniu przyjmują płowo czerwonawe barwy. Jest rośliną kosmopolityczną, która przystosowała się do najrozmaitszych wód różnych krain. Mogą one być hodowane jako formy pływające (nie mają korzeni) lub przytwierdzone do podłoża. Bardzo dekoracyjne, ale łamliwe i kruche gatunki krajowe jesienią najczęściej zanikają. Tworzą wtedy tzw. pączki zimujące, które opadają na dno. Na wiosnę kiełkują z nich nowe rośliny. Lepiej jednak te pączki zebrać i przetrzymać przez zimę w chłodnej wodzie. Tropikalne gatunki mogą przezimować w stanie rozwiniętym. Zbyt długie pędy można przyciąć, z pozostałej części nie zawsze jednak powstają odrosty. Rośliny te nie mają dużych wymagań w stosunku do chemicznych własności wody i oświetlenia. krajowe odmiany nie wytrzymują wyższych temperatur (ponad 20 C). Rogatka sztywnego (Ceratophyllum demersum ) sadzi się chętnie w akwariach, gdyż stanowi miejsce składowania ikry i kryjówkę dla ryb, a ponadto hamuje rozwój glonów. Kwitnie niepozornymi kwiatami od lipca do września. W zbiorniku jest cenną, niewymagającą i szybko rosnącą rośliną. Oświetlenie powinno być silne, ale trochę rozproszone. Temperatura nie powinna przekraczać 25 C. Rogatek sztywny pochodzenia krajowego w zbyt ciepłej wodzie albo w za mało twardej i za mało alkaicznej delikatnieje i ginie. Dorasta do 80 cm, nadaje się do pierwszego obsadzenia. Rozmnażanie następuje przez sadzonki. Rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum) jest delikatniejszy, łamliwszy oraz bardziej dekoracyjny. Gałązki zazwyczaj dzielą się trzy lub czterokrotnie, natomiast okółki mają do 7 cm średnicy.

25 komentarzy

 1. Panoramix:

  Witam miałem w swoim 100l akwarium wiele rogatków jednak od roku rośliny zaczeły gnić i teraz zostało ich niewiele a i te gniją.Dlaczego rośliny gniją?

 2. 123!!234!!567!!8910!!.:

  gdzie ona występuje

 3. Wiki:

  Hej mam 1 rogatka w 30l akwarium i chciałam sie spytać , bo trochę gnije ale tylko trochę, jest dość duży i mam go jakiś tydzień lub dwa, chce go podciąć, czy mogę i nic mu sie nie stanie?

 4. Piotr-:

  Witam mam akwarium 112l temp 26-29 posiadam kabombe ,moczarkę i rogatek. Rogatka mam 2 dni posadziłem go ładnie soi jak słup ale z niego wypadają listki dają krople do wody co tydzień dla roślin żelazo ,co zrobić żeby rogatek nie gubił liści.

 5. YETTI81:

  na starcie w łódźi mała sadzonka 3 zł duża 5zł

 6. Mati123:

  Pemo. Jemu chodzi chyba o to czy rogatkowi nie przeszkadza ruch wody a nie czy woda wypływaiąca z filtra go zniszczy :D

 7. Pemo:

  Ja jak latem pływałem w jeziorku, to właśnie taki rósł.. Wydaje mi się, że to dość delikatna roślina i się łatwo rozpada ;/ To raczej nie obok filtra, choć mogę się mylić.

 8. mikus08:

  może rosnąć obok filtra?

 9. michalov:

  mam akwarium rogatek zaczął mi chorować mam 30l 24-26 stopni filtr chodzi ciągle o co chodzi proszę o pomoc

 10. Manticore:

  TK - rogatek się nigdy nie ukorzeni. jeśli chesz żeby stanowił tylny plan to przywiąż kilka gałązek do kawałka korzenia, lignitu albo kamienia i połóż przy tylnej szybie. albo dociśnij większym kamulcem ;-) bo zasypuwaś żwirkiem to syzyfowa praca

 11. TK:

  mam tą roślinkę i nie chce mi rosnąć,ciągle wypływa z podłoża nie wiem już w czym ją posadzić,

 12. anna.n:

  Dostałam tą roślinkę razem z amano, które kupowałam. Posadziłam koło grzałki, bo mi się tak średnio podoba, a stanowi doskonałą alternatywę dla siatki, którą musiałabym kupić - wytrzymała:)

 13. anka,,,mini malawi:

  ja też mam rogatka i jest piękny

 14. spag:

  ja kupiłem 2 dni temu za 4 zł 2 gałązki i i rozrasta sie już jak szalona (szybko sie przyjeła xD )

 15. Manticore:

  u mnie rośnie zarówno w wodzie mającej 18*C jak i prawie 30 - z tym, że w wyższej staje się delikatna. rośnie wszędzie w zastraszającym tempie - jeśli jej nie podcinam przynajmniej raz w tygodniu to tworzy prawdziwy busz utrudniając rybom pływanie (innymi słowy - opanowuje akwarium całkowicie). im ma więcej światła tym bardziej czerwonawe zabarwienie przyjmują szczyty gałązek.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter