Razbora karłowata

Opis

Razbora karłowata – Boraras urophthalmoides. Jest to mała, towarzyska i ławicowa ryba akwariowa, która na ciele posiada niebieskoszarą smugę. Polecana jest dla osób posiadających doświadczenie w dziedzinie, jaką jest akwarystyka.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Malezja, Tajlandia, Sumatra i Kambodża.

Długość

ok. 2,5-3 cm

Odżywianie

Dieta powinna być możliwie urozmaicona. Chętnie spożywa pokarm mrożony, żywy, w płatkach (różne rodzaje) i liofilizowany.

Temperatura

23-25°C

Warunki hodowlane

W akwarium powinna znaleźć się po brzegach roślinność oraz wolna przestrzeń do pływania. Właściwe oświetlenie musi być trochę stłumione przez rośliny pływające. Razbory karłowate preferują ciemne podłoże i miękką wodę o pH 5,0-6,3. Gatunek ten należy hodować w większej grupie.

9 komentarzy

 1. Kasia:

  Mam takie same i są prześliczne. :)

 2. Miron - już bardziej doświadczony akwarysta:

  Tak sobie czytam moje starsze komentarze i załamuję się. Teraz mam akwarium 112 litrów, ale nie ma tła i jest strasznie brzydko. Szkoda mi wydawać na tło, bo zamierzam kupić dwusetkę. Urządzę ją na styl japoński. Chciałem mieć tło strukturalne, ale stwierdziłem, że zajmie mi dużo miejsca. Dlatego kupię inne. Wolę byn zamiast korzeni były kamienie, bo co do korzeni straciłem zaufanie. Mój tata kupił ładny, duży korzeń i niestety po przygotowaniu według wskazówek i odczekaniu długiego dość czasu - woda wciąż byłą brązowa. A co do nowego akwa to zamierzam trzymać w nim te razbory tak około 20 sztuk, tyle samo galaxy, ze 15 neonów czerwonych, parkę ramirez i rzecz jasna coś, czego nie może zabraknąć w japońskim akwarium - krewetek. Na podłoże chociaż częściowo dam trawkę, kilka krzaczków kabomby, ciemne tło i może jeszcze jakieś ładne, małe rośliny.

 3. julka45:

  Podoba mi się, ale podobnie jak natalia_s96 nie mam warunków w moim akwa do hodowli. Taka szkoda... :(

 4. Miron:

  Kupie akwa 120, powiększę ilośc razbór i gupików i zrezygnuję z neonów. Jednak chciałbym się dowiedzieć jakie ryby z fajnymi płetwami ( i najlepiej jeszcze małe, ale jak będą to na przykład wielkopłetwy to zły nie będę ) no i koniecznie muszą mieć ciekawe kolorki mogę w akwa trzymac.

 5. koszatnik:

  gdzie w Łodzi można je kupić

 6. Seliga:

  miron, co do obsady to jest ok po za tym że trochę przesadziłeś. zmniejsz liczbę tych ryb. np. razbora 10 sztuk neon czerwony 8 sztuk neon simulas 8 sztuk i gupik 6 sztuk i będzie super :D

 7. Miron:

  trudno nie miałem jeszcze nigdy akwa ale ta razborka mimo wszystko bedzie kupiona jako pierwsza rybka (80l.) chyba 15 sztuk (i neon czerwony 15 szt. neon simulans 15 szt. gupik 10szt.) tylko nie wiem czy taki zestaw ryb do akwa 80 l. pasuje

 8. natalia_s96:

  ładna rybka, ale takich warunków jak ciemne podłoże itp. nie jestem w stanie zapewnić :(

 9. ^^:

  Warto wspomnieć że są one do akwariów 40l i w gorę. Mimo że jest mała to nie była hodowana przez stulecia jak gupik i jest nowinką akwarystyczną. Jest też ruchliwa dlatego najlepsze zbiornika dla niej to np. 60l (i oczywiście większe.)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter