Razbora Hengela

Opis

Razbora Hengela – Rosbora hengeli. Gatunek ten wyglądem przypomina razborę klinową. Jest to towarzyska ryba ławicowa, którą z powodzeniem możemy hodować w akwariach wielogatunkowych. Bardzo często mylona jest z razborą espei.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Sumatra oraz południowa część Tajlandii.

Długość

2,5-3,5 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarmy płatkowane i żywe.

Temperatura

23-27°C.

Warunki hodowlane

W zbiorniku powinna znaleźć się gęsta roślinność, rośliny szerokolistne oraz pływające. Nie należy zapominać również o wolnej przestrzeni do pływania. Woda: pH poniżej 6,5 (lekko kwaśna) oraz miękka (2-10°n). W jednym akwarium należy hodować grupę ryb, ponieważ są to typowe ryby stadne.

Rozmnażanie

Ikra jest przyklejana przez samicę na spodniej stronie liści roślin szerokolistnych.

9 komentarzy

 1. konradmx3:

  Bardzo spokojne i towarzyskie rybki. Mam stadko 12 szt. hengela i 10 szt. espei. Pływają w zbiorniku z neonami i tęczankami. Gorąco polecam!!

 2. uuukas:

  To prawda Manticore, też często zauważam, że w sklepach sa mylone i opisane jako Espei, a nie Hengela wlasnie. Hengela mają przezroczyste cialo (jak te tu na zdjeciach), a Espei nie. Generalnie wspaniałe rybki, absolutnie spokojniutkie, nie zwracają żadnej uwagi na inne ryby, wspaniale stadko trzyma sie w ławicy cały czas (mam ich 9) i świetnie to wygląda, mam je w akwa razem ze skalarami. Polecam bardzo!!!

 3. Wojtek 220182:

  Ja mam ich 10 i 10 neonów czarnych i nie mam żadnych problemów fajna rybka.

 4. Paulla:

  Ja w sklepie kupiłam 10 razbór klinowych a potem okazało się że jedna to hengela.

 5. Piter:

  Do Manticore:Jeśli masz razbory po 4,5cm to są to z pewnością razbory klinowe lub jakiś mix.Posiadam od roku kilkanaście sztuk hengela i espei.Faktycznie można je pomylić.Jednak jeśli mają odpowiednie warunki to espei są ładniej wybarwione ,ich łuski nabierają złotego koloru natomiast hengeli są prawie przeżroczyste.Tu: http://i173.photobucket.com/albums/w68/MonicaKrzysztof/razborytrzy.jpg piękne porównanie tych trzech odmian.

 6. Manticore:

  To te moje hengelki chyba mutanty były bo spokojnie miały te 4,5cm. PS. a nie powinno być Trigonostigma hengeli? PS2. hengelki do klinowych nie są wogóle podobne. Już prędzej pomylą się z razborami espei (a o notorycznym myleniu nazw hengeli i espei w sklepach już nie wspomnę)

 7. Daras 324:

  Naprawde śliczne rybki ...w moim mieście takich nie ma

 8. Lee:

  Na pierwszy rzut oka może i jest podobna ale one są przecież całkowicie, odmniennie ubarwione.

 9. Holly:

  Na Allegro ktoś takie chciał sprzedać takie i podał je jako klinowe. :D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter