Pyszczak lombardzki

Opis

Pyszczak lombardzki – Pseudotropheus lombardoi. U tego gatunku samiec jest żółto ubarwiony oraz posiada żółto-białą plamę na płetwie odbytowej. Samice i osobniki młode są opalizująco niebieskie i prążkowane. Są rybami agresywnymi względem własnego gatunku. Z uporem bronią swoich rewirów.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Jezioro Niasa (Malawi) w Afryce.

Długość

12-15 cm.

Odżywianie

Spożywa większość pokarmów dostępnych w handlu – powinien być mocno urozmaicony.

Temperatura

24-25 C.

Warunki hodowlane

W wąskim akwarium zarówno samice, jak również samce są nieznośne dla siebie nawzajem. Z tego powodu akwarium powinno być możliwie długie i szerokie. W dużych zbiornikach dobrze jest hodować je z innymi pokrewnymi gatunkami, ponieważ obniża to agresję wewnątrzgatunkową. Odpowiedni zbiornik powinien imitować skalisty brzeg zaopatrzony w szczeliny i groty. Pyszczaki lombardzkie chętnie podjadają rośliny, a więc w akwarium powinny się znaleźć tylko takie o twardych liściach. Preferują wodę o pH 7,5-8,5 i twardości 10-22 n. Na jednego dorosłego samca powinno przypadać kilka samic.

Rozmnażanie

O potomstwo troszczy się samica, która podczas inkubacji ikry przechowuje ją w pysku.

17 komentarzy

 1. Piotrek|ProPająk:

  Te pyszczaki to bardzo fajne rybki tylko że jak ja je kiedyś chodowałem (byłem jeszcze malutkie dziecko) to je nie dokarmiałem i obgryzały se ogony i niektóre nawet już tych ogonów nie miały i bardzo wam doradzam żeby ci co na pierwszy ogień je hodować to musicie je systematycznie karmić!!!

 2. nn:

  Polecam tą jakże piękną rybkę każdemu, kto ma dla niej warunki. Jest cudowna, trochę agresywna dla swojego gatunku, ale mimo to ją polecam

 3. Animal:

  Są słodkowodne a dla początkującego polecam gupiki

 4. Michał Dąbrowski:

  Na pewno są słodkowodne, dla początkującego? raczej nie

 5. token:

  czy te ryby są słodkowodne? i czy są dobre dla początkującego?

 6. paweł:

  ta co się ociera o podłoże i ma czarne kropki ma ospę podnieś co dzień temperaturę w akwa aż dojdziesz do 30 stopni tak zostaw na 24 godziny później schodz do normalnej temperatury 1 stopień każdego dnia i tak powtórz 3 razy

 7. ....:

  NoWy przeczytaj sobie opis ryby .Są rybami agresywnymi względem własnego gatunku. Z uporem bronią swoich rewirów.

 8. NoWy:

  mam niebieskiego pyszczaka w akw 100l gdy dodałem żółtego, niebieski ganiał go po całym akwa i go zamęczył (żółty zdech) . Dlaczego?

 9. Panda11:

  Ile tych pyszczaków moze być w 200litrów (100x40x50)

 10. Malawista:

  do zapytania akwarium Po I Nie można trzymać pyszczaków ze skalarami Po II to inny biotop pyszczaki lubią twardą zasadową wode a sklary miękką kwaśną Po III pyszczaki to terytorialne i agresywne ryby które by ci tylko te skalry zabiły a Po IV każdy z tych ryb potrzebuja innych wystrojów pyszczaki rumowiska sklane zaś skalary jakiś korzeń roślinki w malawi zaś roślin praktycznie w ogóle nie ma DLATEGO NIE ŁĄCZYMY PYSZCZAKÓW Z JAKIMIKOLWIEK INNYM RYBAMI

 11. Janek :

  Do Akwarium:Nie możesz trzymać pyszczaków ze skalarami,ponieważ obskubią im płetwy.Pyszczaki to ryby aresywne i nie z tego regionu co skalary.

 12. Akwarium:

  Można trzymać pyszczaki z skalarami ??

 13. akwarysta:

  nie są drogie w Słupsku 8/12cm 8zł a w Leborku po 10 a nawet po 12 zł takie 7 cm

 14. OLO:

  MAM TAKIE W 420 LITROWYM AKWARIUM Z PIELEGNICAMI I RADZA SOBIE ZNAKOMICIE

 15. romuś:

  mam tego pyszczaka i niewim co mu jest ponieważ ociera się o podłoże i ma kilka takich czarnyc kropek niewiem co to jest czy choroba czy co dlatego proszę o pomoc :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter