Przeźroczka indyjska

Opis

Przeźroczka indyjska – Chanda ranga. Są to ryby spokojne, trochę płochliwe oraz wykazujące pewien terytorializm. Posiadają spiczasty przód głowy i sylwetkę przypominającą romb zwieńczony dwiema płetwami grzbietowymi; przednia z nich ma zarys trójkąta i czarne zakończenie. Ciało ma żółtawe, przeźroczyste, drobna łuska mieni się niebieskozielono. U samca płetwy żółtoczerwone z niebieską świecącą obwódką. Samice są mniejsze od samców i słabiej ubarwione. Samiec ma czerwonawozłoty odcień, samica jest tylko żółtawa.

Rodzina

Chandidae.

Pochodzenie

Występuje pospolicie w słodkich i słonawych wodach północno-wschodnich Indii i Birmy.

Długość

Dorastają do około 6-7 cm długości.

Odżywianie

Zjadają wyłącznie pokarm drobny żywy.

Temperatura

Tolerują temperatury z zakresu 22-26 C.

Warunki hodowlane

Tę ławicową rybkę należy trzymać w większej gromadce. Wymagają średniego, dobrze oświetlonego i zarośniętego akwarium z wodą o pH 6,5-7,5. Zbiornik powinien posiadać wiele kryjówek i ciemne podłoże. Woda powinna zawierać dodatek soli od 1 do 3 łyżeczek na 5 litrów. Ponadto powinna być czysta oraz dosyć często częściowo wymieniana. Nie akceptuje gwałtownych zmian jakości wody oraz obecności kwasów humusowych. Można ją trzymać w akwarium ogólnym ze spokojnymi rybami, jednakże zdecydowanie lepiej czuje się w gatunkowym.

Rozmnażanie

Przed tarłem oddzielamy samce i samice na okres około 6-8 dni. Akwarium tarliskowe wypełniamy wodą miękka, dawno niezmienianą z dodatkiem trzeciej części wody świeżej. Na dnie zbiornika możemy umieścić kilka kępek mchu jawajskiego. Zbiornik tarliskowy umieszczamy w spokojnym i jasno oświetlonym miejscu. Hodowla jest trudna. Tarło odbywa się w temperaturze ok. 26 C, ikra jest przylepiana do roślin wodnych. Tarlaki nie przejawiają cech kanibalistycznych, ale lepiej je odłowić po tarle. Poziom wody obniżamy do 10-15 cm. Narybek wylęga się po niecałym dniu. Młode przeźroczki żerują w pobliżu dna i zjadają tylko plankton poruszający się pionowymi ruchami, dlatego też należy je karmić najdrobniejszymi larwami oczlików. W rozmnożeniu tego gatunku najtrudniejsze jest właśnie wykarmienie młodych. W pełni się wybarwia i dojrzewa płciowo miedzy 8 a 10 miesiącem życia.

45 komentarzy

 1. Paula .. :

  Ja kupiłam 3 przeźroczki, niestety po niecałym tygodniu padły dwie... Ostatnia narazie jakoś sobie radzi, teraz pływa razem z neonkami innesa ;)

 2. sumik:

  nie kupujcie zabarwionych przeźroczek! szybko zdychają, ich limit to jakieś 10 dni!

 3. adek:

  szkoda, że w te ryby barwniki wstrzykują:(

 4. No name:

  A ja kupiłem córce do akwarium 3 ładne kolorowe, spodobały mi się i nigdy takich nie widziałem więc czemu nie. Teraz żałuje dwie już mi zdechły po tygodniu i ta jedna też pewnie padnie. Uważam, że to mało wytrzymałe rybki. A tak w ogóle chciałem kupić Neonki - piękne rybki. Wyglądają świetnie w dużych stadach

 5. złośnica:

  mam 4 i są jakieś dziwne potrafią leżeć na dnie bez ruchu

 6. xenaa:

  Ciekawe i intelidetne ryby inne od wszystkich ubarwieniem wytrzymałe,w grupie razniej sie czoja tak z 6-8 sztuk na poczatek,wola pokarm zywy i ewetualnie mrozony,ciezko przyzwyczaic do suchej karmy.i prosze....niekupojcie farbowanych Przezroczek to dla nich meczarnia...naturalne ubarwione sa piekne

 7. I.A...:

  ciekawe i dość wytrzymałe rybki :)))) mialam parke, samczyk zdechł- samiczka potem odnalazła sie w gromadce żałobniczek :))

 8. kotka184:

  mam juz trzy takie rozowa zolta i zielona i so super caly czas sa w stadzie i piekinie to wyglada

 9. kamil:

  po ile

 10. api:

  mam dwie już ponad rok i świetnie rosną .

 11. Black Wolf:

  Dzisiaj sobie 2 kupiłem. Spoko ryba XD

 12. iza:

  miałam takie, sztucznie barwione, ale niestety bardzo płochliwe i po tygodniu zdechły. nie chciały jeść

 13. adi k:

  mialem 5 przezroczek im mi zdechły

 14. mike0134:

  udało sie komus je rozmnożyc?? i odchowac młode??

 15. Gugo38:

  super rybki xD

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter