Przeźroczka indyjska

Opis

Przeźroczka indyjska – Chanda ranga. Są to ryby spokojne, trochę płochliwe oraz wykazujące pewien terytorializm. Posiadają spiczasty przód głowy i sylwetkę przypominającą romb zwieńczony dwiema płetwami grzbietowymi; przednia z nich ma zarys trójkąta i czarne zakończenie. Ciało ma żółtawe, przeźroczyste, drobna łuska mieni się niebieskozielono. U samca płetwy żółtoczerwone z niebieską świecącą obwódką. Samice są mniejsze od samców i słabiej ubarwione. Samiec ma czerwonawozłoty odcień, samica jest tylko żółtawa.

Rodzina

Chandidae.

Pochodzenie

Występuje pospolicie w słodkich i słonawych wodach północno-wschodnich Indii i Birmy.

Długość

Dorastają do około 6-7 cm długości.

Odżywianie

Zjadają wyłącznie pokarm drobny żywy.

Temperatura

Tolerują temperatury z zakresu 22-26 C.

Warunki hodowlane

Tę ławicową rybkę należy trzymać w większej gromadce. Wymagają średniego, dobrze oświetlonego i zarośniętego akwarium z wodą o pH 6,5-7,5. Zbiornik powinien posiadać wiele kryjówek i ciemne podłoże. Woda powinna zawierać dodatek soli od 1 do 3 łyżeczek na 5 litrów. Ponadto powinna być czysta oraz dosyć często częściowo wymieniana. Nie akceptuje gwałtownych zmian jakości wody oraz obecności kwasów humusowych. Można ją trzymać w akwarium ogólnym ze spokojnymi rybami, jednakże zdecydowanie lepiej czuje się w gatunkowym.

Rozmnażanie

Przed tarłem oddzielamy samce i samice na okres około 6-8 dni. Akwarium tarliskowe wypełniamy wodą miękka, dawno niezmienianą z dodatkiem trzeciej części wody świeżej. Na dnie zbiornika możemy umieścić kilka kępek mchu jawajskiego. Zbiornik tarliskowy umieszczamy w spokojnym i jasno oświetlonym miejscu. Hodowla jest trudna. Tarło odbywa się w temperaturze ok. 26 C, ikra jest przylepiana do roślin wodnych. Tarlaki nie przejawiają cech kanibalistycznych, ale lepiej je odłowić po tarle. Poziom wody obniżamy do 10-15 cm. Narybek wylęga się po niecałym dniu. Młode przeźroczki żerują w pobliżu dna i zjadają tylko plankton poruszający się pionowymi ruchami, dlatego też należy je karmić najdrobniejszymi larwami oczlików. W rozmnożeniu tego gatunku najtrudniejsze jest właśnie wykarmienie młodych. W pełni się wybarwia i dojrzewa płciowo miedzy 8 a 10 miesiącem życia.

45 komentarzy

 1. KwÁrcôsiÄ:

  Ja mam 2 uborwione na rózowo. Jak na razie kumpluja sie ze soba ale zaczynaja plywac z neonkami .

 2. Michał 8lat:

  Mam dwie przeźroczki są bardzo fajne i dosyć ładne dobrze mi się hodują podoba mi się ich widoczny szkielet.

 3. smok:

  ja mam takie 4 i świetnie czują się w moim akwarium.polecam te rybki:)

 4. witbal:

  Ja mam jedną niebarwioną od ponad roku w ogólnym. Chaciełem zrobić stadko i dokupiłem kiedyś 3 szt barwionych ( jak to powiedział sprzedawca "sprytynymi rączkami chinskich dziewczynek").Wytrzymały 3 dni.Naturalną mam dalej. I powiększę stadko ale tyko o naturalne, bo ta sama stała się agresywna wobec innych.

 5. spokoakwarysta:

  nie wiem jak mozna truc te ryby. poswiecilem po jednej swiatlem UV i zobaczylem kolor identyczny jak z zakreslacza . mialem 6 zostaly 4 po niecalym tygodniu

 6. koniówa:

  ja dzis se kupiłam 6 przezroczek i mam nadzieje ze bede miała małe ;d

 7. futurista:

  sa tez nie bawrione odmiany a 2 sprawa one lubia zasolona wode i nie solic zwykła sola kuchenną

 8. Łangi:

  Ja was nie rozumiem... jak wy możecie kupować po dwa czy trzy sztuki tej rybki, skoro są to rybki stadne!! Naprawdę, zastanówcie się zanim kupicie jakąś rybkę...

 9. martini89:

  ja kupiłam 3, jedna niestety padła ale 2 które zostały trzymaj sie dobrze i kumpluja sie z neonkami :)

 10. Dżaga:

  Ja mam takie dwie. Chorowały na rybią ospe ale wyleczyłam i żyja już z dwa miesiące. Polubiły moje neonki

 11. Neastle:

  Kupiłem 4 przezroczki i po 2 dniach została mi jedna. Gdybym wcześniej sie dowiedział, że są sztucznie barwione na pewno bym ich nie kupował. Bardzo mało wytrzymałe rybki. Nie doradzam.

 12. pootie:

  wczoraj kupiłem 8 dzisiaj juz jedna padła :( zabarwione kupiłem, nie wiedziałem co to za rybki i że je barwią

 13. michal012223:

  moje przezroczki nie sa zabarwiane i mam je juz rok sa piekne i duze:)

 14. mika nat:

  miałam 4 przepiękne po niecałym tygodniu w jednym dniu zdechły mi dwie, pewnie niedługo pójdą następne

 15. MALA:

  COŚ DZIWNEGO DZIEJE SIĘ Z MOJA LEŻY NA DNIE PRZEZ OKOŁO 10 MIN WYGLĄDA JAKBY SIĘ DUSIŁA A POTEM PODRYWA SIĘ I TAK DZIWNIE PŁYWA JAKBY SIĘ UPIŁA TO NORMALNE ?????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter