Tło strukturalne do akwarium

Tła strukturalne w akwarystyce znane są już od dawna. Bardzo często przy zakładaniu akwarium, nie wiemy, co zrobić z tylnią częścią. Niedoświadczeni lub niedoinformowani akwaryści pozostawiają tylną ściankę akwarium „przezroczystą”. W ten sposób, bardzo często, zamiast przepięknego widoku naszego zbiornika, widzimy rzucającą się od razu brzydką, gołą ścianę zza akwarium, lub inne, mało dekoracyjne elementy. Aby temu zapowiedz, firmy akwarystyczne zaczęły produkować specjalne tła strukturalne do akwarium, dzięki którym, możemy ukryć niepożądany tył zbiornika.

Tło strukturalne do akwarium to nic innego, jak „tapeta” dla naszego zbiornika. Nie jest to jednak płaskie zdjęcie lub fototapeta, lecz dzięki zastosowaniu wypukłości oraz nierówności powierzchni, uzyskano efekt trzech wymiarów. Musimy pamiętać, że akwarium powinno być fragmentem wodnej natury, który znajduje się w naszym domu, dlatego też widok tylniej szyby zbiornika, nie jest całkiem zgodny z naszymi założeniami. Co prawda, tła strukturalne przeważnie nie są robione z naturalnych elementów, ale tym przypadku chodzi o wygląd naszego akwarium, a na pewno dzięki tłu, będzie on lepszy i trochę bardziej naturalny.

Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje teł strukturalnych. Pierwsze wkładane do środka zbiornika, drugie natomiast ustawiane za zbiornikiem. Oba mają swoje wady i zalety. W przypadku tych ustawianych z tyłu, dalej widzimy tylnią szybę, która musi być nieskazitelnie czysta. W przypadku tła wkładanego do środka, ulega zmniejszeniu objętość zbiornika, po którym mogą swobodnie pływać ryby, jednak jest ono atrakcyjniejsze wizualnie.

Tło strukturalne do akwarium jest z pewnością dużo lepsze od fototapety lub innych „płaskich” tapet. Nie trzeba ich naklejać na tylną ściankę, dzięki czemu nie ryzykujemy jej trwałego zabrudzenia. Ponadto dwuwymiarowy obraz zawsze będzie mniej atrakcyjny od tego trójwymiarowego.

Przy wyborze odpowiedniego tła strukturalnego musimy kierować się przede wszystkim kilkoma czynnikami. Po pierwsze wielkość zbiornika, a właściwie wymiary tylniej ściany. Tło musi być odpowiednio dopasowane, by nie mogły wpływać za nie rybki. Oczywiście zabezpieczeniem przeciw wchodzeniu za tło różnych stworzeń z naszego zbiornika jest specjalna siatka, jednak może się okazać, że jest ona niewystarczająca, jeżeli mamy zbyt małe tło do zbyt dużego zbiornika. Drugim, równie ważnym kryterium przy doborze tła, jest rodzaj akwarium, jakie prowadzimy. Musi być ono dopasowane do wystroju zbiornika.

Istnieją różne sposoby zakładania tła strukturalnego, jednak my polecamy taki, by można było je w przyszłości bez problemu wyciągnąć. Po pierwsze dolną część tła wkopujemy w żwir, na głębokość kilku centymetrów, ale nie musi ono dotykać spodniej szyby zbiornika. Siatkę zabezpieczającą (przed zakupem upewnijmy się, czy dane tło taką posiada, gdyż jest bardzo przydatna) wywijamy do tyłu i układamy tak, by ryby nie mogły tam wpłynąć. Dodatkowo możemy je ustabilizować jednym w elementów wystroju naszego zbiornika (kamieniem, korzeniem) lub zwykłymi przyssawkami, przyczepionymi do tylniej ścianki.

Tła strukturalne można dostać w większości sklepów akwarystycznych. Ich koszt jest zależny od wielkości, jakości oraz firmy produkującej. Jest to element, który bardzo długo pozostaje w naszym zbiorniku, dlatego też nie zawsze warto jest na nim oszczędzać. Ceny wahają się od 30zł do nawet 600zł i więcej (głównie zależne jest to od wielkości).

Tło strukturalne do akwarium to atrakcyjny element w zbiorniku. Może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z osłonięciem tylnej ścianki. Dodatkowo może polepszać wystrój i uwidaczniać styl, dlatego właśnie warto jest się zastanowić nad jego zakupem.

34 komentarzy

 1. MARTI:

  Witam Mam zwiazane z tlem pytanko Posiadam zbiornik o wyiarze 150/50/50 planuje zachodowac w nim paletki - czy ktorys z kolegow moglby mi polecic jakies tło ktore odda nature miejsca w ktorym zyja na wolnosci (rzeke amazonii czy to 2 tlo bedzie ok ?)

 2. poczontkujaca xd:

  Bardzo fajne tła.....

 3. janek:

  bardzo fajne tła lecz podzielam komentarz krzyśka

 4. Krzysiek:

  Tło strukturalne do akwarium to atrakcyjny element w zbiorniku. Ale ma wpływ na przestrzeń którą ogranicza rybą do pływania

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter