Szczupak żyworodny - doświadczenia Pana Marka.

Szczupak żyworodny (Belonesox belizanus, Kner 1860) – ciekawa żyworódka z rodziny piękniczkowatych, podobnie jak popularne gupiki i mieczyki. W naturze występuje w rejonie Meksyku, Hondurasu oraz na Florydzie gdzie został, sztucznie introdukowany:

Najczęstsze pytanie, które sam sobie zadaje to, dlaczego ten właśnie gatunek, problemowy do zdobycia w naszym kraju, wymagający dużego akwarium z silnym oświetleniem i czasami kłopotliwym karmieniem. Odpowiedzi się same mi zawsze nasuwają, po pierwsze mam warunki: 12 akwarii x 221 litrów, 1 x 432 litry, 8 x 110 litrów, 6 x 64 litry, co daje mi możliwość stworzenia im optymalnych warunków chowu, po drugie rzadkość tego gatunku, mała popularność daje możliwości odkrycia czegoś nowego, co daje każdemu akwaryście, pasjonacie nie doopisania wrażenia.

Cechy charakterystyczne gatunku:

• Dorastają do – samice 20 cm, samce 14 cm, choć zwykle w akwarium są trochę mniejsze
• Żyworodka z widocznymi cechami morfologicznymi, łatwe odróżnienie samca po gonopodium i różnicy wzrostu
• Woda – temp 25-30 st C, ph 7, twardość średnio twarda do twardej
• Woda może mieć lekkie zasolenie, ale jednocześnie ryby te preferują silnie zarośnięte roślinami zbiornik, co dyskwalifikuje większość gatunków roślin

                     

Etologia szczupaków – zachowanie się szczupaków daje wiele nam hodowcom satysfakcji, odrywa od codziennego zgiełku życia, praca – rodzina – praca. Ryby dobrze się czują w grupie, ja na dzień dzisiejszy posiadam dwa stada dorosłe 3 pary i 8 młodocianych osobników w dwóch oddzielnych akwariach. Obserwuję najczęściej dominację względem grupy samców, samic oraz względem płci. W przypadku tego gatunku łatwo można określić stan emocjonalny ryby po jej tonacji ubarwienia, w chwili zaniepokojenia pojawia się ciemna barwa a u osobników młodych prawie czarna. Jest to bardzo ważny element obserwacji, daje nam możliwość upewnienia się, jakie warunki stworzyliśmy swoim rybom, rzadkie u innych ryb. Nawiązując do rozpoczętego wątku o etologii szczupaków, nie trudno się domyślić, że ryby te należy hodować w stadzie z przewagą samców. W zależności od rozmiarów ciała i wieku ryb istotne jest bezpieczeństwo poszczególnych osobników w stadzie, w miarę wzrostu samic potrafi ona połknąć rybę o 1/3 krótszą od siebie i później np. przez 2-3 dni wystaje jej z pyska ogon innego szczupaka, a sama jest wygięta w łuk i w miarę trawienia ofiara się przemieszcza do żołądka.

                      

Ciekawostką, którą zauważyłem to jest niezwykła agresywność, sposób jaki posiadają molinezje ostropyskie na szczupaki, któregoś dnia wpuściłem do akwarium gdzie znajdowały się dorosłe osobniki samca molinezji o wielkości 3 cm i co on zrobił podpłynął do największej samicy i zaczął ją skubać w przód pyska do czasu aż ta się przesunęła do tyłu. Wyglądało to bardzo śmiesznie, bo molinezja ta pływa do tej pory i nie rusza jej żaden szczupak a większe od niego gupiki znikają w ciągu paru chwil. Hodowcy tego gatunku wiedzą, że szczupaki mogą głodować, kiedy w ich otoczeniu znajduje się bardzo dużo potencjalnych ofiar, może to być spowodowane stresem szczupaków, rozproszeniem, napięciem, jakie powstaje, rywalizacją pomiędzy ofiarą a drapieżcą. Innym skutkiem nieprawidłowo podawanego pokarmu jest karmienie stale tym samym gatunkiem ryb.

Rozród – do zapłodnienia dochodzi podobnie jak u dobrze nam wszystkim znanych gupików i mieczyków, samica rodzi po prawie 2 miesięcznej ciąży od 30 do 150 młodych o długości ok. 2 cm. Młode posiadają wzdłuż linii bocznej czarny pasek, który w miarę dojrzewania ginie. Młode szczupaki rosną bardzo szybko przy urozmaiconym karmieniu nawet ponad 1 cm tygodniowo. W miarę wzrostu zauważa się, że do pewnego momentu rosną szybciej samce a dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej relacja się zmienia i zaczynają rosnąc samice. Może to być przystosowanie wytworzone przez naturę w celu ochrony samców, zwiększenia określonej płci w populacji.

Staram się stworzyć swoim szczupakom jak najmniej stresogenne warunki, trzymam je z kilkoma skalarami, dużymi mieczami i molinezjami oraz innymi gatunkami z Ameryki południowej i centralnej, zauważyłem że dobrymi do towarzystwa są również gatunki pyszczaków z jezior afrykańskich. Pomiędzy rybami nie dochodzi że rywalizacji.

Zalety gatunku, wyjątkowe zachowanie, prosta hodowla, odporność na wszelkie choroby poza pasożytami wewnętrznymi, nie wymagają codziennej pielęgnacji – karmienia.

Polecam wszystkich szczupaka żyworodnego, chciałbym w większym gronie hodowców wymieniać się obserwacjami i umacniać pozycję tej wyjątkowo ciekawej ryby w naszym kraju, a co do jej atrakcyjności mogą zapewnić osoby które nabyły u mnie ryby. Dla zainteresowanych mogę przekazać więcej informacji.

Water-Art.
Marek Bobko
Inż. Ichtiolog
www.water-art.pl

Redakcja portalu serdecznie dziękuje Panu Markowi za wyjątkowe informacje oraz zaangażowanie towarzyszące dzieleniu się wiedzą z innymi.

28 komentarzy

  1. sony:

    jaka jest ich cena ?

  2. AdR!aNN XD:

    cze,mam akwa 300l czy moge w nim chodować z 2 parki tych ryb procha o szybkom odp ;] jak kyoś wie cene niech mi powie :]

  3. miki97:

    jak by ktos chciał sprzedać albo oddać te rybki (najlepiej parke) to niech pisze na gg..18245413 Zainteresowany jestem tym gatunkiem.

  4. water-art:

    szczupak to chyba jedna z najprostszych i bezproblemowych ryb w karmieniu, no cóż wystarczy na nia spojrzeć i juz widac ze to nie jest platko-zerna ryba (he he) odporna na prawie wszystkie bledy akwarystow no ale jak widać akwarysci przebija swoimi umiejetnosciami prostote w hodowli tej ryby - takie czasy

  5. kos:

    a co do karmienia ich to juz wogole pieklo....ani platkow ani tabsow ani zywego nic nie chce jesc...wrzuce jedzenie to pierwszy jest ale zlapie kawalek i zaraz wypluwa i tak ze wszystkim :/ pogloduje to pozniej zje lub przynajmniej podgryzie neonke i tak wkolko;| nie polecam tej ryby jak ktos sie malo zna lub tez liczy ze hodowla polega na wlaczeniu grzalki filtra i sypnieciu karmy hehe...szczupaka mozna chyba tylko 3mac z wiekszymi i o podobnym umilowaniu do miesa xD ja swojego mam juz dosc...moze odslonie mu gore i wyskoczy jak samica bo nie mam juz zamiaru dokupowac ryb przez niego :)

  6. marta:

    sa bardzo male

  7. kos:

    kiedy sie pierwszy raz spotkalem z ta ryba kupilem ja poniewaz zalezalo mi na zajeciu calego akwarium;] szkoda tylko ze nikt mi nie powiedzial ze ona zjada male ryby;p niestety mam nenoki i to dosc mlode wiec chyba wieku dojrzalego nie doczekaja?;p jedyne co jest prawda z tego co mi powiedzial sprzedawca to to ze raczej tylko przy poiwerzchni plywaja ehh...jezeli one naprawde zjadaja mniejsze to chetnie komus go oddam;]mialem parke ale kiedys obie wyskoczyly i tylko 1 zdolalem uratowac...chetni niech pisza na gg 9966841..Rzeszow:)

  8. bolek1997:

    a co myślisz o kirysach warto je rozmnażać ?

  9. Ja:

    Raczej nie sa popularne w sklepach akwarystycznych:\

  10. water-art:

    agresywne to pojecie wzgledne poniewaz biorac pod uwage ze to drapiezniki to tak, ale jak mozna okreslic agresje molinezji, gupikow, mieczy ktore sa uwazam ze rownie agresywne lub nawet bardziej bo atakuja inne ryby nawet jesli nie sa glodne, bo szczupaki atakuja tylko w sytuacjach kiedy sa glodne pozdrawiam moj gg 1510928

  11. tytan:

    są agresywne

  12. water-art:

    ryby można nabyc w water-art telefon 793753311

  13. Boger:

    Gdzie można nabyć te rybki?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter