Napowietrzanie wody w akwarium

Napowietrzanie jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do zapewnienia odpowiednich warunków do hodowli ryb i roślin w akwarium. Nie jest to tylko bezpośrednie dostarczanie tlenu do wody, lecz przede wszystkim mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem. Znacznie polepsza to przenikanie tlenu do wody, który zużywany jest przez rybki, a w nocy także przez roślinki oraz przyśpiesza usuwanie szkodliwych gazów z wody. Zamontowanie napowietrzania jest szczególnie konieczne kiedy hodujemy w akwarium dużą liczbę rybek lub mamy w nim mało roślin produkujących tlen. Przy dużych akwariach oraz ruchach wody wytwarzanych przez filtr posiadanie napowietrzacza nie jest konieczne.

Rodzaje pompek akwariowych

Pompka membranowa – brzęczyk.

Jest to najtańszy w utrzymaniu i jednocześnie prosty w obsłudze typ pompki, dzięki czemu jest najbardziej popularny w akwarystyce. Jednak jej wadą jest dość głośna praca. Można temu zapobiec zawieszając pompkę w powietrzu lub wkładając ją do pudełeczka wypełnionego pianką izolacyjną. Trzeba jedna przy tym pamiętać aby zapewnić jej dobre chłodzenie. Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium.

Pompka tłokowa

Jest to dużo droższy typ pompki niż pompka membranowa. Jest za to dużo bardziej cichsza. Używana jest przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych akwarystów. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindrów. Podłączając do prądu koło zostaje wprawione w ruch. Obracając się powoduje pracę tłoków, które naciskając w cylinder wypychają powietrze do gumowych rurek doprowadzonych do akwarium.

Instalacja napowietrzenia

Instalując pompkę należy zabezpieczyć ją przed cofnięciem się wody i zalaniem jej. Można to zrobić na dwa sposoby: stawiając pompkę powyżej poziomu wody lub mocując na przewodzie doprowadzającym powietrze zawór zabezpieczający. Powietrze tłoczone przez pompkę musi być przed wprowadzeniem do wody rozbite na drobne pęcherzyki, co potęguje efekt napowietrzania. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnymi rozpylaczami dostępnymi na rynku. Obecnie produkowane są kostki napowietrzające o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Aby nie było jej widać w akwarium można przysypać ją żwirem lub schować za korzenie albo kamienie. Montując kostkę podłużna łatwo jest uzyskać efektowną kurtynę powietrza, która jednocześnie bardzo dobrze napowietrza wodę.

Autor: SikorP

104 komentarzy

  1. lu8791:

    tomcio w 112l trzymaleś rybki takich rozmiarow?to ona może padła bo miała klaustrofobie.

  2. Katy:

    Kali bojowniki nie potrzebuja napowietrzania bo w ogole z niego nie kozystaja. Maja bowiem uklad oddchowy troche inny niz pozostałe ryby. Tzw. labirynt i pobieraja tlen znad tafli wody

  3. tomcio:

    re. Wojtek- masz duże aqwa i małe rybki i jest fajnie, ja mam 112l, 2xniebieskołuskie 2x akara paskowana i 2xpomarańczowopłetwa, prapłetwca, długonosa 17cm, i miałem farlowele 21cm i właśnie padła z braku napowietrzania ona miała małą powierzchnię skrzeli nato terz czeba zwracać uwagę, no i podmiany wody pozdro!

  4. db1993:

    Po pewnym czasie powinny się przyzwyczaić. Zależy to od tego, czy ryba jest płochliwa czy nie.

  5. arek:

    ryby zawsze sie boja napowietrzania bo u mnie sie boja chowaja po kontakch a u mojego kolegi to normalnie plywaja sa kolo tego i sie nie boja od czego to zalezy??

  6. maraba:

    mam pytanko czy pompka musi pracowac cala dobe

  7. Aga:

    Mam akwarium 96 l - stosuję zewm. TetraTec 600. Mimo iż dysze mam skierowane do góry i jest spory ruch wody, to musiałam dokupić napowietrzacz. Po nocy gdy zaświeciłam światło rybki pływały przy tafli wody (unosiły się raczej) i bardzo ciężko oddychały. Mam stado neonek i wyglądało to przerażająco. Teraz włączam na 2-3 godz. wieczorem po zgaszeniu światła i ok. godzinkę z rana i widzę, że rybcie są dużo żywsze. Nie mam przerybienia, a roślin mam naprawdę sporo i w różnych gatunkach. Wiem po sobie, że warto choć na godzinę czy dwie włączyć brzęczyk przy filtrach zewnętrzych. Znam też takie osoby, które go nie stosują, a rybki mają się świetnie. Każdy powinien na podstawie obserwacji własnego akwarium zdecydować, czy potrzebuje napowietrzacz, czy też nie...

  8. krist0f:

    Mam baniak 240l stosuje filtr zew. Fluval 305 ruch wody idealny(z jednej strony zasysa ,z drógiej wypuszcza ,wode),a mimo to jak nie puszcze napowietrzania na kilka godz.dziennie, to ryby pływają przy powierzchni wody (nawet kosiarki,które lubią dno)

  9. 40l starzu w pl nuna iceland:

    poradzicie co zrobić z mętną wodą na islandi po 2 tygodniach niewidać rybek z 10ciu centymetrów 0,5 kg soli na 150l wody jeszcze jest mętna ale widać kątury tła

  10. Kali:

    A jeśli chodzi o bojowniki to nie potzrebują napowietrzania!!!Ten kto się zna na bojownikach to chyba o tym wie,że bojownik sam napowietrza akwarium dla tego nie są tak wymagającymi rybkami ;]

  11. Kali:

    Chyba niezbędnym elementem.Kiedyś myslałam,że napowietrzanie nic nie daje i wyłaczyłam je.Co potem sie stało?Moje rybki zaczęły pływać tylko przy powierzchni i tak szeroko otwierały buzię a niektóre chyba z dwie mi zdechły.Nie wiedziałam o co chodzi ale potem postanowiłam podłączyć napowietrzanie i wszystko wróciło do normy.

  12. zapalony akwarysta:

    Większość komentarzy nic nie wnosi, wszystko jest dokładnie opisane w temacie, po dokładnym przeczytaniu można zauważyć że napowietrzacz jest zbędnym elementem akwarium.

  13. wojwod2:

    Z tego co kiedyś czytałem , najbardziej efektywnym napowietrzaniem wody jest jej falowanie, a co do dobrego wzrostu roślin powinno dozować się do wody dwutlenek węgla

  14. ola:

    strumień filyra skierowany do góry wywołujący ruch wody daje bardzo dobre i wystarczające napowietrzenie wody. Ja miałam prętniki jak stosowałam tzw bąbelki zaczęły chorować. Obecnie tylko filter z deszczownią rybkimają się świetnie. Roślinki również.

  15. wacek:

    Czytam te komentarze i nadziwić się nie mogę.Nie można stwierdzić że napowietrzanie jest potrzebne lub nie. Wszystko zależy od tego co hodujemy i jakie jest to akwa. eżeli ktoś zdecydował się na bojowniki (labiryntowce, żyjące w naturze w kałuży ) to napowietrzanie jest zbędne , natomiast inne ryby które żyją w oryginale w górskich potokach to dla nich napowietrzanie jest wręcz niezbędne. Dlatego należy poczytać o warunkach w jakich żyją ryby (to samo dotyczy ph wody) i dostosować warunki w zbiorniku.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter