Karmienie pokarmami żywymi

Widłonogi (Copepoda)

Są one reprezentowane przez liczne gatunki. Najbardziej znane są przedstawiciele rodzajów Diaptomus i Cyclops. Widłonogi są rozdzielnopłciowe i zawsze znaleźć można możemy wśród nich samice i samce. Ich larwy wylęgające się z jaj są doskonałym pożywieniem dla wylęgu u ryb. Występują w tych samych wodach co wioślarki. W większych ilościach występują głównie przed wszystkim jesienią i wiosną. Przetrzymujemy je podobnie jak wioślarki, jednakże są zazwyczaj bardziej od nich wytrzymałe. Nie powinniśmy podawać w zbyt dużych ilościach gatunków z rodzaju Cyclops, ponieważ mogą być groźne dla ryb młodych lub osłabionych, szczególnie w sytuacji , gdy młode są karmione szybciej rosnącymi naupliusami.

Larwy komarów

Powszechnie są uznawane za szczególnie wartościowy pokarm dla ryb ozdobnych. W warunkach naturalnych stanowią podstawowe pożywienie tropikalnych ryb. Wiele gatunków ryb chętniej przystępują do tarła dzięki podawaniu larw komarów. Możemy je spotkać od wiosny do jesieni w kałużach, bajorach oraz rowach łąkowych. Rybom podajemy tylko tyle ile może być natychmiast zjedzone. Podawanie zbyt dużej ich ilości może wywołać plagę komarów w mieszkaniu.

Wioślarki (Daphnia magna, Daphnia pulex i inne).

Wioślarki należą do skorupiaków i odgrywają bardzo ważna rolę w żywieniu ryb. Występują w wielu śródlądowych wodach. Ich wartość odżywcza jest dosyć różna. Ich ciało jest otoczone przeźroczystym dwudzielnym pancerzem. Nie można jednorazowo podawać ich w zbyt dużych ilościach. Lepiej jest je podawać kilka razy w małych ilościach, ponieważ szybko obumierają zabierając z wody dużo tlenu. Są chętnie spożywane przez ryby z wyjątkiem kilku większych gatunków. Możemy je przetrzymywać przez klika dni w dużych emaliowych lub plastikowych wanienkach.


                                                                

Larwy wodzienia

Oddycha nie jak larwy komarów powietrzem atmosferycznym, lecz pobiera przez skórę rozpuszczony tlen. Unosząc się poziomo na wodzie białe i przeźroczyste larwy wodzenia są dobrze widoczne. Larwa posiada widoczne gołym okiem dwie pary pęcherzyków hydrostatycznych. Możemy je spotkać w jeziorach, stawach i innych zbiornikach o przejrzystej i czystej wodzie. Występuje w bardzo dużych ilościach od jesieni do wiosny. Larwy wodzenia są drapieżne, toteż należy je podawać ostrożnie małym rybkom. Wszystkie większe ryby chętnie je zjadają. Nadają się do długiego przetrzymywania w chłodnych miejscach.

                                                             

Rureczniki (Tubifex).

Są to bardzo cienkie, nitkowate czerwone robaki o długości od 1 do 6 cm. Możemy je spotkać w stawach, jeziorach, rzekach i rowach o mulistym podłożu. W największych ilościach występują w zanieczyszczonych wodach. Ryby akwariowe chętnie spożywają rureczniki, lecz niestety często pochodzą z brudnych wód. Z tej przyczyny nie jest to pokarm bardzo pewny. Skarmiamy je za pomocą pływającego po powierzchni karmika.

Kiełż zdrojowy (Gammarus pulex)

Kiełż zdrojowy osiąga długość do 1 cm, posiada silnie ściśnięte w płaszczyznach bocznych ciało. Jest zaliczany do skorupiaków. Najłatwiej odnaleźć do w czystych i płynących wodach. Zazwyczaj ukrywa się pod kawałkami drewna i kamieniami. Spożywa przeważnie detrytus oraz szczątki pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Są z chęcią spożywane przez większość ryb, jednakże mogą być nosicielami pasożytów.

Ośliczka pospolita (Asellus acuaticus)

Ośliczka pospolita porusza się dosyć wolno, pełzając pomiędzy wodnymi roślinami i butwiejącymi i fragmentami roślin. Pływa szybko w sytuacji zagrożenia. Najłatwiej możemy go schwytać poprzez wyciągnięcie z wody kłębu nitkowatych glonów lub mchu wodnego, gdzie często występuje.

Larwy Mchówek (Nematocera)

Część mchówek składa jaja w niewielkich zbiornikach wodnych, rowach i kałużach. Często zasypywano zbiorniki wodne, ponieważ niektóre z nich mogą być nosicielami malarii. Uznawane są za wartościowy i cenny pokarm dla ryb akwariowych. Powodzenie w hodowli niektórych gatunków jest ściśle związane z podawaniem im tego pokarmu.

Dżdżownice (Lumbricus)

Spotykane są na całym świecie. W okresie zimowym oraz pory suchej popadają w stan spoczynku. Najchętniej pożerane są dżdżownice w czasie ich fizjologicznego spoczynku. Są pożywieniem bardzo wartościowym. Szczególnie wskazane są w hodowli ryb pielęgnicowatych. Nie należy podawać dużych i dojrzałych osobników, ponieważ mogą wywołać objawy zatrucia u ryb. Podawane w zbyt dużych ilościach mogą wywołać niepłodność oraz otłuszczenie ryb. Przed podaniem przenosimy dzdżownice do przykrytego gazą pustego słoika w którym opróżniają swój przewód pokarmowy, na słoiku pozostawiają pokrywający ich skórę śluz.

Czerwone larwy ochotkowatych (Chironomus i inne)

Występują w trakcie całego roku, jednakże najwięcej w trakcie zimy. Są pokarmem chętnie przyjmowanym i dosyć pożywnym. Nie mogą stanowić jedynego pokarmu ryb akwariowych. Nie zjedzone larwy chowają się w dnie zbiornika, toteż nie należy jednorazowo podawać ich zbyt dużo. Najlepiej przetrzymywać je w przepływie wody. Wylęgające się dorosłe owady nie gryzą.

Solowiec (Artemia salina i inne)

Identyfikacja poszczególnych gatunków z rodzaju Artemia sprawia pewne kłopoty, ponieważ w zależności od stopnia zasolenia wody mogą posiadać różne ubarwienie i wielkość. Rozmnażają się sposób podobny do innych skorupiaków. Jeżeli są przechowywane w odpowiedni sposób to przez bardzo długi czas zachowują żywotność . Po włożeniu do odpowiedniego roztworu szybko wylęgają się z nich larwy. Jest to cenny pokarm dla wylęgu i małych gatunków ryb. Dodatkowymi korzyściami jest fakt, że są pozbawione pasożytów. Wyglądają jak drobny proszek, a są sprzedawane w zamkniętych opakowaniach.

Pierwotniaki (Protozoa)

Są to jednokomórkowe organizmy zaliczane korzenionóżek, wiciowców i orzęsków. Są rozpowszechnione na całym świecie i reprezentowane przez bardzo dużą liczbę gatunków. Mogą wywołać kwitnienie wody, poprzez bardzo szybkie rozmnażanie. Duża część z nich należy do drapieżników odżywiających się bakteriami. Występują we wszystkich wodach, zazwyczaj od wiosny do jesieni. Możemy je wyłowić za pomocą siatki zbudowanej z gęstej i delikatnej tkaniny. Nie należy podawać organizmów większych od tych, z którymi młode ryby są w stanie się uporać. Ikra niektórych gatunków ryb jest bardzo podatna na pierwotniakowe i bakteryjne inwazje.

Pył

Pod tym pojęciem określa się zooplanktonowe organizmy, które poprzez swoją małą wielkość stanowią pokarm niezbędny do wychowu młodych ryb. W jego skład zazwyczaj wchodzą larwy oraz młodociane stadia różnorodnych skorupiaków. Zazwyczaj są to świeżo wylęgłe wioślarki, wrotki oraz naupliusy widłonogów. Możemy również do nich zaliczyć naupliusy solowca. Podając naupliusy oczlika należy zachować dużą ostrożność. W trakcie jednego karmienia podajemy ich tylko Tyl ile młode są w stanie jednorazowo zjeść. Pył łowi się za pomocą bardzo gęstej siatki.

Doniczkowiec (Enchytraeus bucholtzi)

Jest to bardzo dobry pokarm dla ryb od 3 lub 4 tygodnia życia. Dorosłe robaki są długości około 1 cm i są bardzo cienkie. Możemy również spotkać osobniki młodociane o długości od 3 do 6 mm.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

24 komentarzy

 1. Iwona:

  Witam ,napiszcie mi jak odkażać żywy pokarm żeby nie przenosiły ospy.Zawsze karmiłam ryby suchym ale mam teraz gatunki które nie chća jeść suchego a od robaków dostały ospy.naszczęście ją pokonałam bez ofiar

 2. esenek:

  Kupując pokarm ze sklepów lepiej by było płukać.. i pokarm żywy i mrożony.. Nie każdemu się to podoba..:p Już lepiej zainwestować raz w tygodniu w A. Saline* i butelkę+napo. :)

 3. kangur:

  Sumak: jak masz pewne zrodla to super i polecam, sam choduje larwy komarow i ochotek w ten sposob, ze zostawiam na wiosne duze wiaderka pelne wody w cieniu w ogrodku i za tydzien- dwa odlawiam siatka zywy pokarm dla rybek. Niestety wiele sklepow sprzedaje zainfekowany pokarm. Te wszystkie zywe zyjatka same nie choruja na ospe ale mozna ja przywlec z woda. Dla doswiadczonych akwarystow leczenie ospy to pikus (choc zawsze uciazliwosc) ale nowicjusze traca cale obsady. Dlatego napisalem, ze zalecam ostroznosc ale jak macie dobre zrodlo to nie ma problemu. Nie moge napisac polskich znakow fonetycznych bo pisze z Australii i moj komputer takowych mozliwosci nie posiada, niestety. Zgadzam sie calkowicie z Toba, ze ryby potrzebuja urozmaicenia i ja w chwili obecnej prawie codziennie podaje rybom cos innego. Tutaj popularnym zywym pokarmem sa tzw brine shrimps, ktore rozwijaja sie w slonej wodzie ale moga zyc przez pare godzin w slodkiej. Ryby je uwielbiaja a nie ma zadnego ryzyka. Pozdrawiam

 4. sumak:

  Doświadczeń (tak się to pisze) - szanowny kangurze ;) Osobiście preferuję żywy pokarm w torebkach z pewnego źródła. Mrożone cuda także mieszkańcom akwarium smakują ... a ogólnie starajcie się urozmaicać zwierzakom menu - ryba też człowiek ;))))

 5. kangur:

  Ludzie nie podawajcie rybom (tak wlasnie sie pisze) chleba bo jak im nie zaszkodzicie to zakwasicie akwarium. Ja, po latach doswiatczen, zalecam ostroznosc z zywym pokarmem. Mozna z nim przywlec ospe albo inna chorobe. Lepszy (moim zdaniem) jest pokarm mrozony. Pozdrawiam!

 6. mati:

  do kris NIE MOŻNA DAWAĆ RYBĄ W AKWARIUM BUŁKI TARTEJ rybą można dawać larwe ochotki

 7. mati:

  moje ryby też lubią ochotke mrożoną małemu narybku daje pokruszony pokarm dla ryb i oczliki mrożone muj węgorek(długonos ciernisty)chyba najbardziej ją lubi

 8. Kris:

  można podać np bułkę tartą ?

 9. H:

  OCHODKI TO UWIELBIAJAM MOJE RYBY G

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter