Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

  1. ryyyyyybbbbbaaaaa:

    Mówie do asi: znasz sie na rybach ? jeżeli tak to powiedz mi pani chawalebna czy ryba o wielkości jak bojowinik w kuli 3 litrowej będzie zdrowa! a jak masz mały dom to zrezygnuj z akwarystyki!

  2. mg:

    bez przesady ,uważam że kule to zły pomysł dla ryb mogą mieć problemy ze wzrokiem , a małe 25 litrowe akwarium jest całkiem przyzwoite ,jak masz małe mieszkanie nie możesz mieć ogromnege zbiornika ,ponieważ to nie wygląda dobrze , natoniast miara 1centymetr ryby na 1 litr wody to tak zwana miara książkowa np. jeżeli będzie 10 noenek w akwarium 25 litrów to będzie im tam dobrze

  3. beti:

    kiedyś też miałam KULE ale moja rybka dziwnie sie w niej zachowywała.

  4. Maksymilian:

    Do Neomana Jak kupisz neony to pamiętaj żeby nie trzymać ich z rybami o weloniastych ogonach. Ja też będe zakładał akwarium towarzyskie i wiem że napewno będe trzymał bojownika bo mam obecnie w kuli, a chyba go nie wyleje do kranu. A więc polecam zacząc od gupików bo są to całkiem ładne rybki ale musisz wybrać czy neonki czy gupiki bo neonki obgryzą płetwy gupikom więc załużmy że wybierzesz gupiki to masz już pierwszy gatunek póżniej wybierasz rośliny i rybki tak aby mogły żyć w zgodzie ale też w odpowiednich warunkach.Pozdro Maks

  5. jaroslaw:

    Zbiornik im większy tym lepszy. Zawsze łatwiej utrzymać równowagę biologiczną w dużym zbiorniku. Jeżeli chodzi o wymiary - to najlepiej kierować się wielkością jarzeniówek - min 70cm, lub min 130 cm długości.Jeżeli chodzi o ilość ryb w zbiorniku - to osobiście przyjmuję przelicznik 1 cm ryby na 1 litr wody , czyli 100 neonek na 200 litrów wody, lub 40-50 mieczyków.

  6. Neoman:

    Witajcie. Mam mały problem. Nie tyle z doborem zbiornika, ale z rybami, jakie do niego "wrzucę". Moje akwa będzie miało 112L. Pomóżcie w doborze ryb. Kieruję się nietuzinkowym wyglądem np. bojownik albo pyszczak złocisty-samica. Wiem jedno- na pewno kupie stadko- około 20 neonów Inessa lub czerwonych. Reszty nie wybrałem. Pomóżcie. Napiszcie tu, albo najlepiej na gg:884326. Z góry dzięki i pozdrawiam pasjonatów akwarystyki.

  7. BzyK 261:

    do igipop: jestem stolarzem, wiec mebloscianka bedzie od spodu wzmacniana modrzewiem syberyjskim, albo dębem, wiec wytrzyma spokojnie te 250 kg, chodiło mi czy pod akwarium dawa sie jakies maty czy cos?

  8. igipop:

    do BZYK 251 nie no geniusz normalnie 100*50*40 wsam raz do twojej mebloscianki napewno wytrzyma jakies 300 kilo szklo zwir i wszelkie dodatki z woda razem tyle beda wazyc mebloscianka? hm ! tak profesjonalizm w kazdym calu a i ubezpieczenie przed zalaniemby sie przydało

  9. orbi107:

    nie orjętujecie się ile kosztuje akwa 200l (100/40/40)(cm)

  10. calvus:

    Czy kula o srednicy 2 metrow to tez znecanie sie nad bojownikiem?

  11. Gupik47:

    Twoje akwarium to dokładnie 200l.

  12. Enzo:

    Bzyk pojemnosc łatwo policzyc:) wszystkie wymiary mnozysz czyli 100x50x40 ,dzielisz to przez 1000 i wychodzi 200 tyle bedzie mial Twoj zbiornik,lecz wiadomo nie bedziesz go napełnial do konca.

  13. BzyK 251:

    Chce założy wieksze akwarium, tzn o wymiarach 100*50*40.. ktos wie ile to będzie litrów? musze miec akurat taki wymaiar, bo tak mi bedzie pasować do mojej starej mebloscianki. chce zrobic akwaruim na wymair, ale nie wiem jak grubosc szyb wybrać i jak wzmocnic podłoze pod akwarium, i czy ten mebel mi sie nie rozleci... czekam na jakies podpowiedzi. akwiaruim jest dla żółwia czerwonilicego :)

  14. ORBI:

    Ile by kosztowało akwa 160l. z góry dzieki?

  15. Gupik47:

    Mam akwarium 50 litrowe jakie proponujecie ryby. Interesują mnie te w granicach od 1cm do 8cm. Pozdrawiam Gupik47

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter