Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

 1. wojas:

  Cze posiadam teraz 60l akwarium wielogatunkowe a teraz mam zamiar hodowac pielegnice a dokladnie moja przewidziana obsada to 1 samiec i 4 samice kakadu i 1 samiec i 3 zebry,glonojad i mulojad czy tak bedzie dobrze??? prosze o wypowiedz doswiadczonego akwarysty.

 2. Marcin C.:

  Czy w akwarium 54l 60x30x30 (dł. szer. wys.) mógłbym trzymać: Danio pręgowany x4, Neon Innesa x6, Kirysek Kolumbijski, lamparci lub panda (nie moge się zdecydować;p) x2?? Proszę o szybką odp. (początkujący)

 3. Maniek:

  Gorky dzięki za radę! (wpuszczę tylko kiryski)

 4. gorky:

  Maniek 6 kirysków i 2 zbrojniki to trochę duża ,,armia,, na dno zbiornika wybierz albo kiryski albo zbrojniki.

 5. rafal:

  Gupiki, DANIEL? Gratuluję rozsądku. Czekać aż gupole doszczętnie obgryzą ci skalary. Po oddaniu gupików polecam np. opaczki. Dostępne w Zakopanem na ulicy Witkiewicza:-) dodał: Yap Gościu ja ma 2 15 cm skalary z gupikami i mają się swietnie( mowa o gupikach) wiec sie nie wymądrzaj pozdro

 6. ślimak:

  Nie radzę hodować ślimaków w akwarium.Będzie ich potem za dużo. Wtedy nie można sobie z nimi poradzić.

 7. DaV99:

  Mike Mozesz trzymac ale ja bym wziol 3 glonojady i 4 danio ale musisz miec filtr i kostke (taka co bąbelki z niej wylatuja) :D

 8. Mike:

  Mam pytanie . Przeczytałem artykuł i czy mogę trzymać w 12 l. akwarium 3 danio pręgowane i jednego glonojada? P r o s z e o odpowiedz

 9. John:

  Nadal żyją Twoje rybki? Wszystko gra z nimi?

 10. bombel :

  witam zmieniłem akwarium na większe ok 80l po 2 dniach przełożyłem ryby i dokupiłem nowych już straciłem 3 rozbory czy może stać się cos jeszcze pozdrawiam i proszę o pomoc

 11. John:

  Nadal żyją Twoje rybki? Wszystko gra z nimi?

 12. Maniek:

  mam 72 L akwa i teraz czekam aż woda "dojrzeje". Zastanawiam się nad następującą obsadą: - 10-120naonów inesta - 4-6 kirysów (spiżowych lub lamparcich) - 6 rasbor klinowych - 2 zbrojniki niebieskie... Co Wy o tym myślicie? Czy nie przesadzę z ilością ryb?? Jeżeli to za dużo to z jakich zrezygnować?

 13. Wojtek:

  Wczoraj założyłem akwarium i udało mi się złamać wszystkie reguły które zostały tu opisane... ale na razie żyją... może dadzą radę bo i jedzą i sobie pływają wesoło.

 14. seba:

  witam mam pytanie chcilem załozyc akwarim 112 l i zastanawiam sie jakie rybki najlepij do niego kupic tylko prosze nie neonki glupi myslalem o sklarach ale nie wiem czy nie bedzie czasem za male

 15. Małgośka ...:

  Witam wszystkich akwarystów :) mam pytanko...a mianowicie-posiadam akwarium 72L są w nim już 2 glonojady(ta mniejsza odmiana)oraz 3 gurami marmurkowe.Jakie jeszcze mogę dokupić rybki aby była zgodność i wszystkie dobrze się czuły???pozdrawiam i proszę o doradę :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter