Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

 1. Andrzej:

  Jakie warunki potrzebuja azbory klinowe do rozmnarznia?Mam stadko 10 razbor ale samice nie chca przystapic do tarla.Co mam robic?

 2. bruce:

  ja mam 25l akwa do niego mam filt grzałkę pompkę trzymam w nim 4 głupiki glonojada 2 mieczyki czy to dobra ilość ryb podpowiecie bo jeszcze nigdy nie miałem ryb.

 3. kpr:

  W 50l akwa mam 5 danio pręgowany, 8 innesa, 3 filigery i 1 ornatus nie za dużo ???

 4. aquaspec:

  Do kochamrybki. Nie wiem czy to jeszcze aktualne, ale podsunę pewien pomysł. Polecił bym razbory klinowe lub razbory hengela (czasem nieco płochliwe). Rekomenduje tzw. akwarium gatunkowe, stadko 6 razbor powinno w zupełności wystarczyć. Rybki te są spokojne oraz nie występuje u nich agresja, ponadto są łatwe w utrzymaniu zwłaszcza w akwarium jednogatunkowym. Jedyne co można zauważyć to ciekawe walki (zwykle samców), przybierają wówczas postawę imponującą. Od czasu do czasu zdarzają się niegroźne gonitwy, rybki nie robią sobie krzywdy. Wiem co piszę gdyż hoduję razbory (klinowe), gdybyś miał możliwość posiadania akwarium 50 l wtedy było by idealne dla tych rybek, ale i w 30 l poradzą sobie. Można odwzorować częściowo biotop tych rybek, czyli ciemne podłoże (może być żwirek bazaltowy) i posadzone w nim rośliny z rodziny Cryptocorynes. Kilka niewielkich korzeni dopełni całość i nada charakteru. Jednym słowem, polecam! Jeżeli nie lubisz razbor myślę że mogą nadać się również gupiki do 30l zbiornika (ale dla nich jest potrzebny zupełnie inny wystrój akwarium...)

 5. REMI:

  Planuję obsadę nowego akwarium 126L Co powiecie o takim zestawie, dobierałem tak aby w każdej części akwa. były ryby. Platka 5szt. Skalar 3szt. Razbora klinowa 8szt. Kirysek panda 5szt. Zamiast glonojada Otosek 3-4szt

 6. AndrzejGorzów:

  Witam Mam Akwarium 120 L ! Dopiero zaczynam te hobby prosze o pomoc jakie ryby dac zeby sie nie atakowaly ,odpowiadala im ta sama temperatura, i jaka roslinnosc ? prosze o pomoc zostawie tez gg 2007913 to udzielenia pomocy ! Z gory Dziekje i Pozdrawiam P.S Myslalem Nad Zakupieniem , 4 Skalary parki , 15 Neonkow ,2 Glonojadow i jeszcze jakis czy dobrze wybieram ??

 7. Maciej7599:

  Do kochamrybki: Nie wiem czy jest to jeszcze aktuane to fajnymi rybkami są np: Prętnik Karłowaty, gurami niebieskie to są dosyć duże rybki a mniejsze to np. Danio Pręgowane, Kirysek Panda. Jeśli chodzi o glonojady(Zbrojniki) to np. Zbrojnik Karłowaty lub Lampardzi. Krewetki to polecam Krewetkę Filtrującą są duże i bardzo ciekawe.Pozdrawiam i mam nadzieję że pomogłem.

 8. Mario:

  Witam ilość rybek w akwarium liczymy 1centymetr ryby na 1 litr wody,a jak rybki chorują to trzeba im zmienić pokarm na np:Ichtio-vit i po sprawie.większym trzeba drobno siekać serca wieprzowe - świeże.Ze słyszenia wiem że np:ochotka i tubifeks hodowane są w szambach na skale przemysłową.A jak damy rybie gówno to i gówno z tego będzie,sam straciłem 2xpo 200 sztuk to wiem coś o tym pozdrawiam

 9. Kochamrybki:

  Wpuść 5 bojowników(samców) i 1 bojownika(samice). Zabawa gwarantowana!!!

 10. Kochamrybki:

  Jakie mam wybrać rybki do 30litrowego akwarium , przy których nie ma za dużo roboty i sie ładnie prezentują . Chce mieć takie rybki ,które siebie sie tolerują i przynajmniej nie ,,zjadają'' siebie ... Podajcie mi nazwę takich rybek do 30 l akwarium :) Dziękuje

 11. robi:

  Czesc mam problem w akwarium pojawil sie czarny meszek na roslinach jak i na szybie,kamieniach co to takiego.

 12. elka:

  Witam. Mam trzy gupiki (1 samiec, bo drugi zdechł i dwie samice i one miały ospę). Samica, która miała ospe to niedość, że straciła "męża" to jeszcze do tego ma 4 małe rybki. One też chyba urodziły sie z ospą ale wszystkie ryby dostały juz lekarstwo. Dałam lekarstwo dzisiaj a dopiero jutro o 14:00 wsadze je do akwarium. Moje pytanie brzmi, czy te dorosłe osobniki i małe przeżyja do jutra, do 14:00??? Martwię się, proszę odpowiedzcie!!!!

 13. akwarysta:

  ja mam akwarium 40L, grzalke 100w i filtr aqurel czy jakos tam i jakie ryby moge do niego wstawic

 14. otosek:

  do kuba XDD: najlepiej nic nie kupuj, a do tego jeszcze oddaj mieczyki(min.100 litrów), kirysy to ryby stadne,(min.50-60 litrow), danio to samo ci kirysy do Iwa: co do tego rozmnażania to najpierw zastanów się czy będziesz miala co z tymi rybami później zrobić;)polecam ci kilka kirysków, harem(1samiec+2samice)mieczyka i kilka gupików(pamiętaj by nie kupić za dużo samic bo mogą szybko przerybić twoje akwarium)oraz stadko małych ryb takich jak neony albo razbory klinowe do początkujący: brzanki to ryby stadne i nie kupuj tylko 2 minimóm to 5-6, a co do suma to możesz go sprzedać do zoologa, a poza tym dodatkowe akwarium 100 litrów dla takiego suma to nie jest duży wydatek wystarczy mu tam na razie żwirek i kilka kamieni, jakiś filtr nawet wewnętrzny z deszczownią grzałka i już na razie dopuki nic z nim nie zrobisz to mu wystarczy do taśta: skalary oddaj mieczyki też glonojady też, a co do "głupików"to ja takich ryb nie znam chyba, że gupiki to w takim razie te też oddaj i nic nie kupuj sprzedaj akwarium i zajmij się hodowlą mrówek do julialu:dla wszystkich ryb tylko żywe rośliny do Daro:mieczyki minimów 100 litrów skalary też brzanki to ryby stadne, a jeśli są to sumatrzańskie to wydałeś na bojownika wyrok straty płetw jeśli mi jeszcze powiesz, że to dwa samce to chyba zwariuje!!!!!!taki z ciebie akwarysta jak ze mnie baletnica

 15. Daro:

  Mam nowe akwarium 60l, grzałka, filtr a w nim 3 mieczyki, para bojowników, dwa glonojady złote, 5 platek, 2 branki i 2 skalary. Czy to nie za dużo? podpowiedzcie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter