Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

 1. akwarysta1998:

  mam akwa 25 litrów a w nim 1 brzanke różową i dwa glonojady (samca i samice) ile mogę mieć jeszcze ryb????????

 2. Galaxy are the best.:

  Kupuje akwarium 200l. i pytam o rybki. Z zestawu: razbora galaxy, gupik(pawie oczko i endlera), kardynałek(chiński i złoty), neon czerwony, bojownik syjamski(i samiec, i samice) i pielęgniczka ramireza, podajcie proszę ile ryb z każdego gatunku mogę mieć. Ewentualnie mogę wykluczyć bojownika. Moja pierwsza myśl to(będę dawał skrótami np. gupik pawie oczko = gpo, albo razbora galaxy = rg): rg - 15 ryb, gpo - 10 ryb, ge - 10 ryb, nc - 10 ryb, kc - 8 ryb, kz - 8 ryb, bs - 1 O-> + 3 O-+, pr - 2 O-> + 2 O-+. Znaczki O-+/> oznaczają płeć ryby.

 3. Labeo:

  Witam! ja mam akwarium 180LT i trzymam w nich 4-glonojady(w tym dwa brązowe i 2-żółte), 3-kiryski, 2-labeo oraz 2-piskorze(ogólnie to jestem fascynatem ryb czyszczących dno akwarium)! posiadam również 4-mieczyków, 8-neonków, 6-danio, 6-brzanek, 2-molinezje żółte 2-czarne 2-pomar., 6-głupików oraz 4-kardynałki! Prawda, że fajna kompozycja??? zastanawiam się cały czas nad zakupem Bocji, tylko czy to dobry wybór przy takiej ilości rybek??

 4. juki12:

  Czy można trzymać 3 bojowniki razem?

 5. Artek:

  Witam. Moje akwarium ma 120 l mam 1 Bocje ,1 bojownika ,2 kiryski, 9 neonkow , 9 gupikow (3 samice 6 samców) , 2 rozborki oraz 2 glonojady czy to nie za małe akwarium na taka ilość rybek?

 6. mario:

  do ELA chyba pyszczaki

 7. rybka:

  hej ja mam juz pół roku akwarium 50l i mam glonojada i inne ryby dwa gupiki i neonki mi zjadł ten glonojad nie kuopujcie go bo wam zje te gupiki i neonki

 8. milosiush:

  heja. mam akwarium 54 litry, wody samej w nim pewnie z 48 litrow. roslin w nim dosc sporo. mieszkancy: 5 zalobniczek i 3 neony, mysle o dokupieniu gdzies 2-3 neonow. nie bedzie wtedy za wiele? mam jeszcze drugie akwa, 28 litrow, do hodowania bojownika wspanialego bedzie chyba w sam raz?

 9. ania w:

  w sklepie zoologicznym wam powiedza jakie rybki pasuja do siebie i ile sztuk brac w moim akwarium na poczatku rybki padały jak muchy ale to dlatego ze mam twarda wode i ja obie tak ze biore wiadro wyparzone nalewam wode i po tyg wymieniam wode w akwarium i jest wszystko ok

 10. ELA:

  przepraszam moze glupie pytanie jaka nazwe maja rybki umieszczone na fotografi przy artykule?dziekuje bylabym wdzieczna za odpowiedz

 11. ŁYSY:

  Mam akwarium 90l. Są w nim 3hokejówki 2danio 3brzanki 2brzanki różowe 2kosiarki 2molinezje 2glonojady 3gupiki. Wyrzuciłem welona bo zagryzał inne rybki. Jakie i ile rybek mógłbym jeszcze dołożyć???

 12. KRZYSIEK:

  mam problem... kupilem akwarium 25l z filtrem i kilkoma rybkami. Po kilku dniach wszystkie zdechly. Zrobiem wszystko jak nalezy przed wrzuceniem ich do wody. Kupilem nastepne rybki. U kilku po jakims czasie wystapily biale pamki i po malu tez zdychaja. Co sie z nimi dzieje? Co moze byc tego przyczyna?

 13. ktos:

  Cześć.Czy w akwarium 45l mogę mieć takie ryby jak 3 danio pręgowane,4 gupiki,1 glonojad,1 gurami dwu plamisty i zamierzam kupić około 4 molinezje.czy te ryby mogą przebywać razem.Czy to nie za dużo ryb do tego akwa.

 14. Cegła:

  Mam akwarium 25l ile mogę w nim pomieścić samców i sami gupików.

 15. Pawcio:

  akwarysta555: gupiki spoko a jakie masz danio??? ale tylko 1 danio chcesz , to ryby stadne z 5 chociaż kup. jak ci sie tak danio podobają, ale według mnie łanie wyglądają gupiki , neonki ja mam jeszcze molinezje , kiryski , sumiki jest ładnie ale już mam za wiele molinezji z 3 mam około 15 w akwarium i 40 w tarliku Oddaje po sklepach, znajomych i rodzinie bo nie ma co z tym robić a szkoda mi jest ich żeby je zjadały.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter