Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

  1. Łukasz:

    To masz nie akwarium ale obóz koncentracyjny. Stwórz rybkom przynajmiej ,,m3''.

  2. marzenka 134 :

    ludzie ja mam ok 15 ryb w akwa 25l i jest ok

  3. Landrynka:

    Ej słuchajcie na razie mam 20 litrowe akwarium i w nim 5 glonojadów, 2 sumiki i 2 welony (ładnie wyglądają ale to okropne ryby) a o to moje pytanie : Jakie rybki mogę hodować w akwarium 60 litowym ??? Mają być to ryby zróżnicowane !!! I co powinno znaleźć się w tym akwarium ?? chodzi mi o podłoże, jakie roślinki, itp. PLIS O ODPOWIDZ

  4. Lee:

    Do 25l tylko 1 bojownik albo 1+3 gupik 8drobniczke albo krewetki!

  5. akwarysta/:

    jakie rybki radzicie kupic do 25l akwa z napowietrzaczem,grzałką i może filtrem filtr zakupie póżniej PROSZE O SZYBKĄ ODPOWIEDŻ

  6. wicher:

    dzia bardzo mi pomogłeś zakładam akwarium

  7. Landrynka:

    Ej słuchajcie na razie mam 20 litrowe akwarium i w nim 5 glonojadów, 2 sumiki i 2 welony (ładnie wyglądają ale to okropne ryby) a o to moje pytanie : Jakie rybki mogę hodować w akwarium 60 litowym ??? Mają być to ryby zróżnicowane !!! I co powinno znaleźć się w tym akwarium ?? chodzi mi o podłoże, jakie roślinki, itp. PLIS O ODPOWIDZ

  8. Luna10*:

    będę mieć od przyjaciółki akwa 100l i chcę do niego wetknąć 2 gurami mozaikowe, 3 bojowniki( 1 samiec), 2 gurami nebieski albo prętnik karłowaty, 2 ramirezy, 20 neonków, 2 piskorki kuhla, kilka gupików, molinezji ostropyskich i mieczyków, bocję karłowatą(ale nie wiem czy się nadaje) i jestem zafascynowana półdziobkiem. 1. Wiem, chyba trochę za dużo tych rybek:) Z czego zrezygnować? 2. Neon może być z gurami, bojownikami i półdziobkiem (nie zeżre neonków)? 3. Półdziobka trzyma się pojedzynczo, czy w stadzie? 4. Czy może być tyle labiryntowatych w jednym akwa? 5.Ramirezy mogą być z gurami i bojownikami? 6. Czy te wszystkie ryby potrzebują wody o podobnych parametrach?

  9. Kamilka :**:

    Jak na razie mam w swoim akwarium dwa welony i parkę molinezjii Akwarium mam dość duże :)) więc czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakie rybki mogę z nimi chodować

  10. Mik:

    4 gurami perłowe i 15 razbor klinowych w 112l. Wiem że razbory sa aktywne ale również spokojne więc mam nadzieje że będzie spokonie.

  11. J:

    Skalary. Rzeczywiscie nie musza byc same... choc sa piekne ... ojciec mial 240l a w nim 15 skalarow (kilka odmian). Okazy 15cm... boskie ...

  12. remigium:

    Ciekawe rzeczy tu piszecie i żadnych cennych rad. Jedni zadają pytania i mają rację, inni odpowiadają ale w żadnym wypadku nie argumentują swoich wypowiedzi. Muszle... hmm wapń z muszlimoże się wytrącać tylko wtedy gdy woda jest za miękka (akwaria u górali). Jeśli wlejemy do akwarium czystą wodę osmotyczną o GH równym 0, to będzie ona dążyła do nasycenia się czymkolwiek do osiągnięcia stanu około 7-8 GH. Jeśli mamy w akwarium korzeń np. Mopani, to w ciągu tygodnia woda stanie się brązowa, jeśli nic, to zmętnieje od samego żwirku - tak zacznie go ssać. Woda musi mieć swoją twardość w okolicach 8-14 GH w zależności od przeznaczenia. Temat twardości CLOSED. Jeśli ktoś chce rozwijać normalną dyskusję, która ma dać wymierne korzyści przyszłym akwarystom, to proszę o motywację, abym mógł kontynuować. Szczęśliwego Nowego Roku.

  13. xxx:

    byle jakie np. 54 l nie za duże nie za małe akwarium :)

  14. kkkaaa:

    ilu litrowe wybrac akwarium

  15. Kamil:

    Ja polecam akwarium jedno gatunkowe miałem 7 gatunków brzanek i bardzo pięknie się prezentowały do tego 2 glonojady i 1 labeo (konieczne roślinki)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter