Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

  1. szulc97:

    mam 2 skalary i małego glonojada w 25l akwarium. Jaki rybki mogę jeszcze dać??

  2. Łukasz:

    Gurami mozaikowe i kosiarki rosną za duże jak do 60L. Dokup jeszcze z 10 szt kardynałków. Zamiast gurami kup prętniki karłowate są mniejsze lub np. 10 rozbór klinowych one będą odpowiedniejsze do wielkości twojego akwarium.

  3. Syndrom:

    Będzie ok>Daj tylko trochę więcej zielska żeby kardynalki mialy gdzie sie schować pezd gurami :)

  4. Pan Kostur`:

    Jak myślicie czy to będzie dobra obsada do 60l akwa? 1 kosiarka 3 kirysy panda 4 kardynałki / miedziki 5 gurami mozaikowe

  5. Syndrom:

    Jeżeli mogę doradzić w tej chwili jest specjalna ziemia do akwariów na początku będzie woda zmęcona ale po odstaniu woda jest przepiękna każdy znajomy który pprzychodzi do mnie do domu mówi że woda jest kryształowa.Dla zakladających akwarium polecam tą ziemię przysypać ją niewielką ilością kamyczków wtedy rybki będą miały jak szukać pożywienia a i roślinki szybko będą rosły ,należy również wspomnieć o filtrze jest to najważniejsza rzecz w aqa dla początkujących nie kupujcie taniego sprzetu wydacie masę pieniedzy na rybki pożądny filtr zalatwi wszystko ja kupilem za 230zł i na samym poczatku padły mi 3 rybki i tylko tężnice ktoresa delikatne w utrezymaniu.Filtr dla zainteresowanych jest zewnetrzny nazywa sie jakos aqa stik przepompowuje 100l wody na godzinę naprawde polecam go córka raz wsypała mi za duzo jedzewnia dla rybek po 2 godz woda zrobila sie przejżysta.w skalad takiego jednego filtru wchodzi 4 innych które na poczatku zbieraja zabrudzenia a na koncy robią czystrkę bio polecam pozadny filtr a klopot z rybkami i pożadkiem w akwarium sie skonczy a i co najważniejsze mam już akwarium 5 miesięcy i jeszcze ani razu nie czyściłem filtra a mam ok 50 ryb.

  6. Dziadek:

    Tata: dla glonojada i suma to 100 litrow nie wystarczy

  7. Danio:

    Mam akwarium 54l i mam w nim: 2 skalary jeden duży drugi mały 2 danio 7 neonów 4 gupiki i 3 małe gupiki 1 górami i 1 glonojada. Czy to dobrze? Proszę o odp. na cholewka27@interia.eu

  8. Łukasz:

    10L to za mało aby trzymać jakiekolwiek rybki. W 10L możesz trzymać ślimaki lub kilka sztuk krewetek. I tu trzeba filtr, grzałkę z termostatem i oświetlenie.

  9. Tata:

    Chce kupic dla syna akwarium 10 L syn bardzo chce glonojada i suma czy mozna wkomponowac do takiego akwarium te rybki prosze o odp na maila: rabka_zdroj@poczta.onet.pl

  10. Nero:

    Posiadam akwarium 112l mam w nim 8 skalarów,6 gurami plamiste,3 glonojady. Mam pytanko czy mogę dodać do nich 9 pielęgnice Malawi???

  11. pryskacz 2:

    ja chce trzymac w 400l 6-12 argusow zielonychi tyle samo czerwonych

  12. Łukasz:

    Skalary rosną za duże jak do takiego akwarium i hodujemy je przynajmiej w ilości 6szt. bo to ryki stadne.Propozycja obsady- Neon Innesa 15szt., Rozbora Klinowa 10szt. Kiryski 4szt., glonojady 2szt.,Brzanka Titeya 10szt.Jak byś chciała kupić Danio Pręgowane to też w wiekszej ilości bo to rybki stadne. Możesz zastanowić sie nad np.Kardynałkiem chińskim w ilości 10-15szt.

  13. $eafiel:

    Myślę że 6 glonojadów to za dużo bo gdy podrosną będą walczyć o terytorium, mam też wątpliwości co do skalarów ponieważ mogą atakować mniejsze rybki.

  14. Justynka:

    Ej słuchajcie w piątek wieczorem (19 lutego) rozłożyłam z tatą akwarium 112 litrowe. W akwarium mamy na razie 2 sumiki i 6 glonojadów. No i tu zaczyna się problem jakie rybki do nich dobrać co radzicie i w jakich ilościach?! Myślałam np. 3 skalary, 8-10 neonków innesa, na początek 2samice + 1 samiec gupika, rekinka, 2 dania pręgowane i 2 kiryski. Czy to dobra obsada ??? Pomocy !!!

  15. MINI:

    mam akwarium 5.5l i hoduję w nim 2 gupiki. co mogę jeszcze do nich dodać żeby sie nie zjadły? ps.jak rozróżnić czy to samce czy samiczki? PROOOOOOOSZE O JAK NAJSZYBSZĄ ODPOWIEDŹ!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter