Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

  1. Feldark:

    Mattik: jak masz duże akwa to pielęgnice jakieś, albo malawi albo kup gurami jakie chcesz są spokojne nie nerwowe i jedzą wszystko po pewnym czasie Ci się rozmnożą, a jak masz małe to np Danio, neonki, itp małe rybki

  2. kamciaxd1:

    o co chodzi z tym że ryby mają odbyć kwarantannę?

  3. Nati :):

    Do Madzia: zmienniaki plamiste, mieczyki, gupiki, kiryski(min.2), zbrojnik niebieski.

  4. AKWARYSTA:

    Do MADZIA zalezy jak duże masz akwarium , proponuje żyworodne , glonojad i parę kirysków. Napisz jak duże masz akwa to coś wymyslimy POZDRAWIAM

  5. EmŚ:

    Mma pytanie...dostalam na urodziny welonka jednego w kuli i powiedziano w sklepie ze nic sie rybce nei staniew niej...jak moge sie ta rybka zaopiekowac tak zeby nie bylo jej zle?

  6. Madzia:

    Mam molinezje jakie mogę dokupic rybki?.?

  7. Rybalt:

    Mattik: jakis jeden

  8. Mattik:

    Jaki gatunek polecacie do jednogatunkowaego?

  9. Rybalt:

    Janek: a pytales sie Duboisa, Demasona i tego Jana czy ci te pyszczaki oddadza?

  10. Janek:

    Zamierzam mieć w akwarium 250l takie ryby 6-10 pyszczaków Demasona,1 pyszczak moora,6 pyszczaków Duboisa,6 pyszczaków Jana,1 synodontis nigritta i 1 glonojada

  11. kangur:

    dawidosahara3@o2.pl: na taka obsade to potrzebujesz chyba 3000 a nie 300 litrow, pozdro

  12. kangur:

    Kamil: po pierwsze jak te wymiary, ktore podales sa prawidlowe to twoje akwa ma 96 litrow a nie 120. Informacje o wszystkich rybkach i odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na necie, poswiec ze dwie godziny a wszystkiego sie dowiesz. Z tych rybek, ktore wymieniles to skalary beda za duze do twojego akwa a glonojady to najgorsze z mozliwych terytorialne ryby, nie kupuj ich. Kup zamiast nich np. kosiarki. Co do podloza, to nawet kiryski moga ci je powoli przekopac i wymieszac. Pozdrawiam

  13. dawidosahara3@o2.pl:

    witam!mam pytanie,planuje zakup 300l akwarium i mnie interesue zakup:4 orandy czerwone kapturki,4 shubunkiny,2 bestery,2 sterlety,2 zwykłe jesiotry,2 jesiotry rosyjskie,2 jesiotry syberyjskie,2 siewrugi,2 jesiotry krotkonose i 6-10 karpi koi.czy dla tylu ryb wstarczy taki litraz,czy mam zmienic litraz oraz czy mam z listy skreslic jakas rybe.prosze o odpwiedz.pa pa

  14. Kamil:

    Witam wszystkich, chciałbym aby mi ktoś doradził (ktoś kumaty), a więc : mam akwarium 120 litrów (wysokość 40, szerokość 30, długość 80). Chce mieć następujące rybki: neonki, mieczyki, glonojady, molinezje, kirysy, skalary oraz głupiki(noworotki jako żywy pokarm) i jaka jest maksymalna ilość rybek które mogę mieć, niech mi ktoś napisze zestaw po ile czego mogę mieć, aby nie było za ciasno rybkom i ich za mało nie było. akwarium jest urządzone: podłoże (biały piasek i duże ozdobne kamienie oraz 1/3 akwarium jest wyłożona kamyczkami drobnymi zamiast piasku) (roślinki żywe to kabomba (jakoś tak) 3 sztuki, rybki lubią je obgryzać i jeden korzeń, jest na miejscu.) pokrywa z oświetleniem itp. wszystko jest woda odstałą swoje tak jak pisało na niejednym forum, które czytałem nie chce popełnić błędu bo już drugi raz zakładam akwarium od nowa ponieważ wcześniej było prezentem wyszykowanym w 1 dzień i było niestarannie i rybki nie wytrzymały było ich za dużo i tak wyszło, że robie od nowa wszystko, wszystko co teraz jest w akwarium przeszło wszystkie czytane przeze mnie wymogi więć akwarium jest ok, ale nie chce strzelić gafy przy doborze rybek bo w sklepie to wpuszaczają w maliny, żeby wyłudzić kase dlatego pytam się was. I jeszcze jedno czy te rybki co wymieniłem są takie, że przekopią mi dno jeśli tak to prosze ich nie umieszczac na liscie gdyż nie chce mieć pomieszany piasek z kamyczkami. I czy do tego zestawu nadają się pielęgnice z tego co czytałem są agresywne, a ja chce mieć spokojne akwarium. wiem, że sa różne odmiany mieczyków, molinezji tp. i jeśli się ktoś dobrze zna na nich to chiałbym, aby wybrał te rodzaje, które sa najspokojniejsze i tolerują inne rybki (Jeśli trzeba będe szukał dokładnie dobrych odmian rybek oraz ile samic przypada na 1 samca lub odwrotnie.). Niespieszy mi się z zakupem rybek tym razem jestem cierpliwy. A jeśli ktoś ma wypróbowane jakiś zestaw środków do akwarium np. do pielęgnacji roślinek, do czyszczenia wody, na choroby i pokarm z jakiejś dobrej firmy to tez chciałbym się dowiedziec co jest najlepsze dla tego zestawu rybek. (pokarm żywy i suchy), jeżeli znacie jakąś ładną rybke co by pasowała do tego zestawu i nie jest ona jak welon, że rozwala wszystko i brudzi strasznie to chciałbym się dowiedziec może by przypasowało jej moje akwarium. Jeżeli ma ktoś czas i chiałby doradzić moge podać swoje gg.

  15. Carmelove:

    Ja w 60l mam: 10x razbora klinowa 2x gurami dwuplamisty 3x brzanka sumatrzańska 2x kirys spiżowy 1xmolinezja balonowa

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter