Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego.
Odczyn Wody
Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb. Np.: wody w części rzek Amazonii mają odczyn kwasowy (około 5,5), a w niektórych jeziorach afrykańskich jest on zasadowy (nawet 8,5). Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych, których koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jakości i dokładności testera. Jeżeli wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich skorygowania.
Jeżeli odczyn jest zbyt wysoki możemy go zmniejszyć:
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.
- Dodając garbniki: gotowe – taninę lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego. Niestety nie zawsze jest to sposób skuteczny, a do tego jest dość pracochłonny i niektóre gatunki ryb nie lubią obecności zbyt dużej ilości garbników w wodzie.
- Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów.
Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym
- Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.
Przy ingerowaniu w odczyn wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
- Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.
- Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.
- Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.
- Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.
Twardość wody
Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:
1. Bardzo miękkie – 0 - 5n
2. Miękkie – 5,1 – 10n
3. Średnio twarde – 10,1 – 20n
4. Twarde – 20,1 – 30n
5. Bardzo twarde – powyżej 30n
Odpowiednia twardość wody szczególnie potrzebna jest przy rozmnażaniu ryb lub roślin w akwarium. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.
Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć:
- Dodając do akwarium wodę destylowaną.
- Przefiltrowując wodę przez torf.
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.
Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć:
- Dodając twardszej wody.
- Przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń.
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.
- Dodawanie siarczanu wapnia lub magnezu (nie zalecane dla mało doświadczonych akwarystów).
Zawartość tlenu
Ważnym parametrem wody w akwarystyce jest również ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi tylko z zainstalowanych tam pompek i napowietrza czy. Tlen jest dostarczany z powietrza ponad taflą wody, a także jest produkowany przez roślinki. Za normę można uznać około 5-7 mg/l przy temperaturze 25C. Jeżeli ilość ta jest znacznie przekroczona, rybki mają problemy z przeżyciem. Przy niewielkim niedoborze tlenu ryby oddychają szybciej, ale sobie z tym radzą. Gorzej jest, gdy niedobór ten jest znaczny. Może wtedy dojść do uduszenia ryb. Poziom tlenu możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów lub po prostu dokładnie obserwując zachowanie rybek (zaczerwienienie skrzeli, częstotliwość oddychania, pływanie przy tafli wody).
Azotany i azotyny
Są to związki toksyczne i ich nadmiar w akwarium jest niebezpieczny. Szkodzą rybkom i mogą prowadzić do ich chorowania i umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych, odchodów, niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu można zmierzyć dostępnymi na rynku akwarystycznym testami.
Głównymi przyczynami ich nadmiaru są:
1. Zbyt dużo zwierząt w akwarium.
2. Nie usunięcie umarłych rybek i roślin w porę.
3. Zbyt obfite karmienie ryb.
4. Źle działająca filtracja.
5. Zbyt rzadkie czyszczenie zbiornika.
Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości należy:
Inne pierwiastki i związki chemiczne w akwarium
W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią swoje funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej oraz są potrzebne do rozwoju dla roślin i ryb.
Żelazo jest potrzebne do pięknego i bujnego wzrostu roślin akwariowych. Jego niedobór powoduje żółknienie liści i słaby rozwój. Nadmiar natomiast jest szkodliwy dla ryb i niektórych bardziej wrażliwych roślin. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych.
Dwutlenek węgla jest konieczny do bujnego wzrostu i rozmnażania roślin. Przy odpowiednim jego stężeniu (od 10 do 40mg/l) roślinki będą charakteryzowały się pięknymi odcieniami zieleni i szybkim wzrostem. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych. Poziom dwutlenku węgla można też zwiększyć zakładając specjalne aparatury CO2. Staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie w akwariach z dużą ilością roślin.
Miedź jest związkiem toksycznym i niejednokrotnie zabójczym dla ryb akwariowych. Jego poziom można zmierzyć specjalnymi testami. W wypadku za dużej ilości miedzi w wodzie trzeba ją częściowo wymienić i uzdatnić specjalnymi preparatami.
Chlor powoduje spalanie błony śluzowej ryb. Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.
Fosforan jest wytwarzany w nadmiarze, gdy mamy do czynienia z przerybieniem akwarium, podawaniem bogatego w fosforany pokarmu lub nawozu. Jego nadmiar prowadzi do wzrostu glonów. Można temu zapobiegać wymieniając część wody co tydzień lub dosadzając szybko rosnące rośliny, które używają fosforanu jako nawozu.
Autor: SikorP
131 komentarzy
marcinj:
22.10.2009 16:24jakie powinny byc parametry wody mam zbiornik 800l
BAK:
11.10.2009 10:33Witam wszystkich a ja mam pytanko mianowicie jakiego filtra używasz?
jacek:
02.10.2009 10:23mętna woda może być związana ze zbyt dokładnym myciem filtra gąbkowego i usunięciem pożytecznych bakterii(gąbkę opukajcie w niewielkiej ilości wody z akwa) albo dodać środka przeciw pierwotniakom i plesni.
graza:
21.09.2009 20:23mam 60 l akwarium mam problem woda mi metnieje nie wiem co robic
Ads:
12.09.2009 14:29Ja zawsze leje najpierw wode z kranu do baniaków, zawsze zimną. Woda odstoji 1 dzień i jest ok, czasem wlewam uzdatniaczy jeden do wybicia chloru drugi z NO2 No3. Woda nie robi sie mętna. Ostatnio jak robilem restart, lałem prosto z kranu, jednak miałem bakterie z fitra i żwirku.
Ewelinka S.:
07.09.2009 15:04Ja też małam problem z mętną wodą przestałam krmic rybki dużymi porcjami co tydzien zmieniam im ok.20L wody akwarium mam 120L woda odstała z kranu (woda ta stoi tydzien) w pokojowej temperaturze i tak dolewam im i jest ok. żadnych środków nie używam.
Marcell:
01.09.2009 16:41Pamiętajcie, gdy dajecie nowy żwirek, kamienie czy piasek aby go przegotować... kazda woda, zwłaszcza ta oligoceńska musi stać ok 3 tygodni przed wpuszczeniem rybek, dobrze jest tez co dwa tygodnie wymienić trochę wody [rady jak wyżej]do tego pamiętajcie o kwasowości wody, inna jest dla ryb z amazonii, afrykanskich a inna dla chińskich. To samo tyczy się temperatury. Pozdrawiam
Arcziteek:
10.08.2009 09:29Mętna woda jest od zalęgnięcia pierwotniaków. Normalna rzecz w nowo założonym akwarium. Rada dodawać codziennie biostartera np Sery NITRIVEC, oraz bardzo dużo napowietszać wodę, bo pierwotniaki zużywają duzo tlenu i może zrobić się przyducha w akwarium. Można spróbować zakryć na dwa dni akwarium czymś ciemnym, kocem naprzykład i nieświecić światła. Woda się sama po ok 10-14 dniach ustabilizuje. I jedna najważniejsza na świecie rzecz : NIGDY NIEPŁUKAMY GĄBKI FILTRA W WODZIE KRANOWEJ BO ZABIJAMY BAKTERIE NITRYFIKACYJNE, PŁUKAMY W WODZIE Z AKWARIUM. I to chyba tyle! Nieużywajcie preparatów krystalizujących wodę. To takie moje skromne zdanie!
wie-sia 2@:
22.07.2009 11:58mam ten sam problem z wodą
piotrek:
15.07.2009 14:02Najlepszy filtr - to filt zewnętrzny. Przy wymianie całej wody w akwa nie czyszczę go (lekko przepłukaćz największych brudów). Wtedy akwa bardzo szybko wraca do prawidłowych parametrów.
Darek:
12.07.2009 12:48Na mętną wodę najlepsze są dwa środki : 1.CLYNOL firmy JBL płyn zawiera drobne minerały które absorbują niepożądane cząsteczki oraz 2.BIOnitrivec firmy SERA płyn zawiera bakterie czyszczące. Po zastosowaniu tych dwóch środków woda w akwa będzie kryształowo czysta . Sam to stosuję i nie mam już problemu z mętną wodą .
superfosfad:
02.07.2009 21:30Anita nie dodawaj preparatów do odbudowy środowiska naturalnego.....Tez tak mialem gdy dodawalem preparat Tetra Aqua Save to woda byla mentna, gdy nie dodaje problem znikl....
Kamila:
12.06.2009 13:10Sera Aquaria clear preparat krystalizujący wodę akwariową. Preparat szybko i bezpiecznie usuwa zmętnienie wody, spowodowane przez zawieszone w wodzie drobiny zanieczyszczeń. Stosowany przy problemach: - zielona, przezroczysta ciemna woda, - biała, mleczna woda ze słabą przezroczystością I TO RÓWNIEŻ POLECAM...
Kamila:
12.06.2009 12:42Witam! Ja mam akwarium od dnia dziecka, a dokładnie moje dzieci... Mój były mąż, ojciec chłopców zrobił im niespodziankę, kupił zestaw, akwarium wraz ze sprzętem ,a w woreczku przyniósł rybki... Było to nie przemyślane niestety z jego strony bo powinna być w tym celu przygotowana woda... Wiem to z doświadczenia gdyż pół mojego życia rybki były chodowane przez mojego ojca... Niestety postawił nas w takiej sytuacji,że już nie było wyjścia jak tylko lecieć po żwir, roślinki i nalewać wodę... Woda prosto z kranu, ciut podgrzana, żwir płukany bardzo długo, do wody dodane specjalne uzdatniacze potem wpuszczone rybki... Pierwszy dzień woda kryształ, drugi dzień mleko! Po dwóch dniach całkowita wymiana wody gdyż nie było nawet widać rybek, wszystko śmierdzące i obślizgłe! Znowu po dwóch dniach podobna sytuacja! Od dnia dziecka siedzę przed kompem i czytam wszystkie fora jakie tylko możliwe związane z akwarystyką! Przyznam szczerzę ,że każdy ma różne zdania i opine na ten temat!Dużo ludzi pisze z sensem ale również bardzo dużo ludzi pisze głupoty i niepotrzebnie się w tym wypadku wypowiadają nie mając pojęcia o tym co piszą... Udałam się także do zoologicznego! Mętna woda jest najczęściej po założeniu świerzego akwarium, wylęgają się w niej tak zwane pierwotniaki! Dostałam na to specjalną tabletkę, żywe kultury bakterii, nie pamiętam jej nazwy ale jest to "nitro" coś tam, wystarczy spytać w zoologicznym ,a napewno będą wiedzieć o co chodzi... przed wrzuceniem tabletki wyminiliśmy jeszcze raz całkowicie wodę, wszystko wymyliśmy bardzo dokładnie, wpaściliśmy rybki i wrzuciliśmy tabletkę, problem znikł całkowicie, woda już piąty dziń kryształ! Rybki mają się świetnie... Jak to mówią człowiek uczy się na błędach, dzięki Bogu żadna rybka nie ucierpiała, ale przeżyły stres! Jest to bardzo niedobrze dla rybek taka częsta wymiana wody w tak krótkim czasie! Moje rybki niestety przez to całe zamieszanie złapały rybią ospę, pojawiły się na ich płetwach i łuskach białe centki, najbardziej ucierpiały neonki... Od razu jak tylko to zauważyłam podkręciłam im temperaturę wody najpierw do 28 stopni ,a po kilku godzinach do 31 stopni! Następnie udałam się do zoologicznego po lekarstwo COSTAPUR F ok 23zł, jest to bardzo silny lek więc trzeba podawać ściśle według ulotki!!! Pierwszego dnia dostały jedną dawkę i na trzeci dzień kolejną, czyli wczoraj, dziś rybki mają się świetnie, żadna nie zdechła i już wszystkie są czyste...Powoli zmiejszam temperaturę wody... Wiem ,że się rozpisałam ale myślę ,że nie dla jedego świerzego akwarysty moja wypowiedź może być bardzo pomocna... Jeśli chodzi o podmianę wody to w zależności od ilości ryb i wielkości akwarium, raz na tydzień raz na dwa po 10/15% wody najlepiej odmulaczem bo wyciąga te wszystkie świństwa z dna, a całkowita wymiana i czyszczenie raz ,dwa razy do roku również zależne od wielkości zarybienia i akwarium, woda do wymiany powinna stać przynajmniej 24h... Natomiast przy zakładaniu akwarium ,woda powinna dojrzewać przez ok 3 tygonie z włączonym filtrem... Mam nadzieję ,że moja wypowidź komuś pomogła :) Wrazie pytań moje gg 4075525 Pozdrawiam serdecznie...
daniela:
03.06.2009 20:31dzieki za rady